Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Zmiana nazwy browaru... w końcu! :) W pierwszym poście info.

 

Z nowości w moim browarze: nalewarka przeciwciśnieniowa! 

 

Niedługo już do mnie dotrze i będę prowadził pierwsze testy przed zabutelkowaniem mojego barley wine'a. :)

 

Tworzę recepturę American Coffee PA na jesienny konkurs, zasyp ma być prosty 95% pale ale i 5% pszeniczny, zacieranie na wytrawnie pewnie 64C 60min. Z chmieli pewnie będzie chinook i amarillo, a kawa? Zgadnijcie! ;) 

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.08.2015 Warzenie na balkonie w południe w 35 stopniowym upale więc i nazwa odpowiednia. :)

 

#28 Pale Ale w pełnym słońcu

  • Styl: American Pale Ale
  • p15,5 Blg 
  • 22 IBU
  • 5,27 SRM
  • 46 litrów
  • 60 % wydajność 

 

Zasyp:

  • 83,3% - Pilzneński MaltEurop- 10 kg
  • 8,3% - Monachijski I - 1 kg
  • 8,3% - Karmelowy 30 - 1 kg

 

Zacieranie:

 

  • 72,5C--->67C 85 min
  • 78C mashout



Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 33g 
  • 10 min - Amarillo 10g 
  • 5 min - Amarillo 10g
  • Hop stand 10min w 77C - 45g Amarillo
  • na zimno 50g Citra


Fermentacja: Na dwa wiadra jedno 31l drugie 14l

W czasie fermentacji nie mialem jeszcze kontrolera i temperatura lekko uciekła stąd czuć ciut alkohol. Wrzucę 100g citry zamiast 50g moze ciut ukryje niechciane estry i alko...

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało bo gość wrzucił aukcję jako "reduktor gaz" i miał tylko kilkanaście wyświetleń, a na głównej stronie były same reduktory samochodowe i dopiero pomiędzy nimi znalazłem ten do butli .  :)

 

W sumie to drogo masz taniej wychodzi nowy... 

 

Swego czasu chciałem kolumnę z dwoma kranami ale ostatnio bardzo nadwyrężyłem cierpliwość żony wstawiając już druga lodówkę do łazienki i muszę zadowolić się samymi kranami wychodzącymi z obudowy lodówki, którą chcę obić drewnem by jakoś to w pokoju wyglądało. Ogólnie wyczułem moment, bo 5 min temu kupiłem dwa krany na aledrogo. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18.08.2015 

 

#29 Sweet Pale Ale

  • Styl: American Pale Ale
  • p16 Blg 
  • 22 IBU
  • 4.48 SRM
  • 60 litrów
  • 72 % wydajność 

 

Zasyp:

  • 75% - Pilzneński MaltEurop- 9,7 kg
  • 7,7% - Carapils- 1 kg
  • 10% - Karmelowy 30 - 1,30 kg
  • 7,7% - Cukier - 1 kg

 

Zacieranie:

 

  • 73,5C--->72C 210 min
  • 78C mashout



Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 40g  
  • 5 min - Citra 10g
  • po wyłączeniu palnika - Citra 20g +Cascade 10g
  • na zimno 40g Citra oraz 20g Cascade


Fermentacja: Na dwa wiadra oba US-05

w jednym wyszło 28l 16BLG (2 litry wylane z osadami) a w drugim wiadrze 26,5 16BLG

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza degustacja Wee heavy: W sumie to przez przypadek równo po miesiącu od butelkowania otworzyłem wczoraj pierwszą butelke i muszę powiedzieć że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Piwo przy butelkowaniu było pozbawione słodyczy, teraz jest bardzo fajnie zbalansowane (chodzi o słodycz) słodycz górą nad goryczką, która jest w tle. Na dzień dzisiejszy mogłoby być o te 5 IBU mniej gorzkie, ale zobaczymy po dłuższym leżakowaniu. Piana o dziwo bardzo piękna drobna (czytałem że w mocniejszych wersjach lubi być bąblowata), piwo samo w sobie nie jest mocno nasycone CO2 ale jest już nagazowane w stylu (wg tego co sypałem przy butelkowaniu) więc muszę kontrolować co jakiś czas czy czasem nie dochodzi w butelce. Co prawda piwo stało po burzliwej kilka dni, nawet ponad tydzień w bardzo ciepłym pomieszczeniu około 28C więc drożdże nie powinny mieć czego dojadać w butelkach. W smaku dominuje karmel, tofii jest słodkie pełne, ale od palonego słodu ma gładki wytrawny finisz, po chwili robi się lekko szorstki, ale myślę że z czasem to się ułoży. Czuć alkohol, zwłaszcza po ogrzaniu, ale to dopiero miesiąc = za ~6 miesięcy będzie dobrze!

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.08.2015 Jak ja kocham zacieranie o 23:00 :D

 

#30 Anty Pale Ale

  • Styl: American Pale Ale
  • p15 Blg 
  • 19,5 IBU
  • 4.67 SRM
  • 62 litry
  • ? % wydajność 

 

Zasyp:

  • 55,6% - Pilzneński MaltEurop- 7,5 kg
  • 7,4% - Carapils- 1 kg
  • 7,4% - Karmelowy 30 - 1 kg
  • 7,4% - Monachijski I - 1 kg
  • 7,4% - Pszeniczny - 1 kg 
  • 14,8% - Cukier - 2 kg

 

Zacieranie:

 

  • 73,5C--->66C|660 min
  • 78C mashout



Chmielenie:

  • Magnum 30g - 55min
  • Citra + Cascade po 15g - 10min
  • Citra + Cascade po 15g - 5min
  • Citra + Cascade po 30g - 0min
  • Citra + Cascade po 10g na zimno na 5 dni

Fermentacja: Na dwa wiadra oba US-05

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak będzie wyglądać następna warka (mam nadzieję że się wyrobię w jednym dniu bo planuję zrobić około 90l Pale Ale oraz 25l Coffee American Pale Ale jak niżej rozpisane a wszystko w garze 38l więc będę gotował tak ze 4 razy    :D )

 

gallery_10120_623_17917.jpg

 

Jeszcze nie wiem czy użyje chemexa czy po prostu cold brew, ale możliwe że jednak cold brew :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jestem pod wrażeniem mojego Coffee Stouta. Gdyby nie lekka infekcja i aromaty szmaciane byłby to najlepszy stout jakiego piłem ever! Bardzo fajnie czuć to że odfermentował do 5 BLG jest pełne i z kawa łączy sie idealnie, płatki owsiane zrobiły robotę i podbijaja pełnie przez co jest taki gładki i oleisty w przełyku. 250g kawy to chyba jednak za dużo (gdyż na after jest lekko zalegająca goryczka) ale... :D to było robione gdy nie miałem chłodnicy i gdybym dzisiaj robił tez uzył bym 250g kawy lekko palonej pod espresso złamanej na pół lub 500g kawy bez mielenia wrzucone w całości po wyłączeniu palnika. :)

Z goryczka przesadziłem wystarczyła by myślę 35-40 IBU. Palonych dodatki tez bym zmniejszył do 150g palonego ziarna i carafy special. :)

 

...dobre piwo :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem Coffee APA to będzie Grand Prix WKPD.

 

Też myślę, że może być na samym szczycie, chyba dużo osób go warzy na ten konkurs.

 

 

 

A tak btw., tron w doskonałych okolicznościach przyrody, wiadomo gdzie rodzą się pomysły na warki

  

Dokładnie tak, siedziesz i podziwiasz królestwo. :D

 

Aby nie być gorszym od innych dzisiaj uwarzyłem Coffee APA

 

 

____________________________

 

03.09.2015 Pierwsze warzenie na zewnątrz, co prawda prawie trójstopniowo, gdyż wysładzałem na koszy do śmieci. :D

 

#31 Afryka dla Ameryki

  • Styl: Coffee American Pale Ale
  • przed butelkowaniem 16 Blg 
  • ~38 IBU (dodam kawę przed rozlewem i się na pewno zmieni)
  • 22 litrów
  • 60 % wydajność 

 

Zasyp:

  • 90 % - Pale Ale Weyerman- 6,00 kg
  • 10 % - Pszeniczny Bestmalz- 0,70 kg

 

Zacieranie:

 

  • 66C--->52C|660 min
  • 78C mashout

 

Chmielenie:

  • Chinook 20g - 60min
  • Chinook + Cascade po 15g - 15min
  • Chinook + Cascade po 15g - 5min
  • Mech Irlandzki 1 łyżeczka - 3min (się zapomniałem z nim dzisiaj dlatego tak późno)
  • Chinook + Cascade po 50g - 0min

Na zimno chyba nie będę chmielił, gdyż nie chcę przykryć kawy, która dodam w różnych etapach.

Co do sposobu dodania kawy wszystko Tutaj

 

Fermentacja: Drożdże suche US-05, dodałem uwodnione drożdże do wcześniej schłodzonej brzeczki (4l), dobrze napowietrzyłem i odstawiłem. Dodam pracujące drożdże do schłodzonej brzeczki po 24h.

Niestety 4l "starter" zaczął już mocno pracować i po 24h było w nim 22C. Zmieszałem to z główną brzeczką  temp ustabilizowała sie na 16C. Trochę duża różnica - się zobaczy. Po 3 dniach codziennie podnosząc temp o 1C jest 19C w fermentorze.

 

Podzieliłem warkę na dwa wiadra - 10l i 12L

Zaparzyłem 120g Cascary z Boliwii w 1,2l wody, dodam to na cichą do jednej części warki (10l). Druga część (12l) leży spokojnie na swoją porcję kawy w ziarnie na cichą.

 

Dodam około 2l cold brew do 12l piwa

 

Dodałem kawę w ziarnie do wersji (12l) 90g Etiopii Korate oraz 90g Etiopii Sidamo. Zostawiam to na 4-5 dni, później dodam jeszcze cold brew i butelkuję z kega

Kawa w ziarnie zdominowała profil piwa, niestety. Test na wodzie (4dni) był pozytywny jednak stężenie alkoholu wyciągło więcej z kawy niż myślałem. Cóż wszak na błędach człowiek się uczy. Następnym razem dodam około 120g kawy ale tylko na dwa dni.

 

 

 

___________około 24 Września musze nagazowac piwo i przelać do butelek z kega

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Też myślę, że może być na samym szczycie, chyba dużo osób go warzy na ten konkurs.

Pewnie między innymi dlatego będą narzekania po konkursie, że masa słabych piw w tej kat. była.

Jeśli dobrze pamiętam, to w eksperymentach robionych przez MOT PSPD to balans w takim piwie osiągnąć strasznie trudno, większość piw była zbyt coffee lub zbyt APA.

Podobnie w szczecińskim konkursie na piwo czekoladowe było sporo zgłoszeń, ale większość piw była bardzo słaba, ale do finału trafiły też piwa ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

moim skromnym zdaniem Coffee APA to będzie Grand Prix WKPD.

 

Też myślę, że może być na samym szczycie, chyba dużo osób go warzy na ten konkurs.

 

 

 

A tak btw., tron w doskonałych okolicznościach przyrody, wiadomo gdzie rodzą się pomysły na warki

  

Dokładnie tak, siedziesz i podziwiasz królestwo. :D

 

Aby nie być gorszym od innych dzisiaj uwarzyłem Coffee APA

 

 

____________________________

 

03.09.2015 Pierwsze warzenie na zewnątrz, co prawda prawie trójstopniowo, gdyż wysładzałem na koszy do śmieci. :D

 

#31 Afryka dla Ameryki

  • Styl: Coffee American Pale Ale
  • przed butelkowaniem 16 Blg 
  • ~38 IBU (dodam kawę przed rozlewem i się na pewno zmieni)
  • 22 litrów
  • 60 % wydajność 

 

Zasyp:

  • 90 % - Pale Ale Weyerman- 6,00 kg
  • 10 % - Pszeniczny Bestmalz- 0,70 kg

 

Zacieranie:

 

  • 66C--->52C|660 min
  • 78C mashout

 

Chmielenie:

  • Chinook 20g - 60min
  • Chinook + Cascade po 15g - 15min
  • Chinook + Cascade po 15g - 5min
  • Mech Irlandzki 1 łyżeczka - 3min (się zapomniałem z nim dzisiaj dlatego tak późno)
  • Chinook + Cascade po 50g - 0min

Na zimno chyba nie będę chmielił, gdyż nie chcę przykryć kawy, która dodam w różnych etapach.

Co do sposobu dodania kawy wszystko Tutaj

 

Fermentacja: Drożdże suche US-05, dodałem uwodnione drożdże do wcześniej schłodzonej brzeczki (4l), dobrze napowietrzyłem i odstawiłem. Dodam pracujące drożdże do schłodzonej brzeczki po 24h.

Niestety 4l "starter" zaczął już mocno pracować i po 24h było w nim 22C. Zmieszałem to z główną brzeczką  temp ustabilizowała sie na 16C. Trochę duża różnica - się zobaczy. Po 3 dniach codziennie podnosząc temp o 1C jest 19C w fermentorze.

 

 

16 blg, trochę sporo jak na APA... U mnie odwrotnie, robie SH IPA na ten konkurs i blg mi wyszło ledwo 14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

09.09.2015r

 

#32 American IPA

  • Styl: American IPA
  • p16,5 Blg 
  • 50 IBU
  • 6,5 SRM
  • 64 litry
  • 62 % wydajność 

 

Zasyp:

  • 80% - Pilzneński Strzegom - 14,5 kg
  • 10% - Carapils - 1,8 kg
  • 4% - Karmelowy czerwony - 0,75 kg
  • 3% - Karmelowy 30 - 0,55 kg
  • 3% - Pszeniczny - 0,55 kg

 

Zacieranie:

 

Połowa zasypu

  • 68C--->55C 600 min
  • 78C mashout

Druga połowa

 

  • 72C--->65C 80min
  • 74C mashout



Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 85g 
  • 10 min - Citra + Cascade po 30g + 2 łyżeczki mchu
  • 5 min - Citra + Cascade po 50g
  • 0min - Citra + Cascade po 70g


Fermentacja: Obie brzeczki połączone, a następnie podzielone na dwa wiadra i zadane gęstwą US-05 po warce #31

Temperatura ustawiona na 17C, po oznakach fermentacji w dwa dni obniżę temp do 15C.

Odfermentowanie przy przelewaniu na cichą - 4,5BLG, czyli dość wysoko... Oczekiwałem 3BLG, maksymalnie 0,5 BLG więcej.

 

Pomimo tego że piwo było kopią receptury z warki #11, smak nie zadowalał, wyszło bardzo słodowe, ciut za słabo odfermentowało, chmieli było mniej i to też zrobiło swoje. Na pewno jakaś mikroinfekcja też zrobiła swoje, gdyż ostatni keg ma ewidentnie coś nie tak, diacetyl na pierwszym planie, do tego mdle mydlane... 

Zastanawiam się z czego mogła wyniknąć infekcja, gdyż wiadra nie otwierałem (co prawda fermentacja z uchylonym wiekiem) Na burzliwej siedziało dość długo no i najważniejsze od ponad 10-12 warek, każde wiadro po fermentacji (burzliwej bądz cichej) zalewane jest po rant roztworem NAOH (przynajmniej 1h, a bardzo często kilka dni) następnie zalewane piro. Tak przygotowane wiadra czekają na swoją kolej.

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.