Skocz do zawartości

Browar Yirgacheffe


Rekomendowane odpowiedzi

Osobiście miałem problem z fermentującym ksylitolem przy okazji robienia cydru. W około 2/5 części był jakimś innym cukrem. Kupiony w sklepie rzeszowskim ze "zdrową żywnością", znaleziony poprzez allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 nie ma różnicy czy to co wytwarzam jako półprodukt w produkcji piwa malinowego to sok, kompot, czy może wyciąg owocowy...   ;)

Ja uważam, ze to sok, moja mama też i spróbuj jej powiedzieć, ze to co robi to kompot. Jest smaczne, proste i szybkie. 

Surowy i owszem smaczniejszy, ale niepraktyczny. ;)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I później trzymasz poniżej 5°C w lodówce albo spijasz jeszcze tego samego dnia;) No chyba że zabijasz jakoś drożdże (piro?)

 

 

 

spróbuj jej powiedzieć, ze to co robi to kompot

Dr2 chodziło o gotowanie soku, w przepisie Twojej mamy nie ma nic o gotowaniu;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli mowa o surowym. :)

 

Prócz tych surowych, które mama używa na specjalne okazje, wytwarza również sok w sposób, który ja opisałem. Czyli owoce zalewasz wodą i zagotowujesz. Cedzisz dosładzasz cukrem i "słoikujesz" :) Szybko i bezboleśnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro z rana warzenie, więc wrzucam recepturę by móc ją ewentualnie edytować na bieżąco.

Prawie 2 miesiące nie było mnie przy garach więc jest ekscytacja! 

 

Miał być lager z dużym udziałem ryżu, opcjonalnie płatków ryżowych, ale mój zamrażalnik posiada tylko US-05... :D Będzie więc Ale z dodatkiem ryżu, a właściwie Blond Ale.

 

 

 

25.05.2015r

 

#18 Lolek

  • Styl: Blond Ale 
  • 11 Blg
  • 42,5 IBU (troszkę wychodze poza ramy stylu ale co tam...)
  • 22 litry
  • 65% wydajność 

 

Zasyp:

  • 77 % - Pilzneński Bruntal - 3,00 kg
  • 15 % - Ryż - 0,60 kg
  • 8 % - Płatki ryżowe błyskawiczne - 0,30 kg

 

Zacieranie:

 

Gotowanie ryżu w 4l wody

  • 66C 120 min
  • 72C 5 min
  • 78C mashout

 

Chmielenie:

  • 45 min - Chinook (13,4%) 17g - 25 IBU
  • 30 min - Simcoe (11,4%) 10g - 10,5 IBU
  • 5 min - Chinook (13,4%) 10g - 3,23 IBU
  • 5 min - Simcoe (11,4%) 10g - 2,75 IBU
  • 0 min - WaiIti (4,1%) 28g - 0,6 IBU

 

Fermentacja:

 

Zadane uwodnionymi drożdżami US-05 w temp 25C (musiałem wyjść). Fermentor wstawiony do lodówki temp ustawiona 15C. Się zobaczy czy to będzie szok dla drożdży.

 

29.05 - Temperatura od drugiego dnia ustawiona i stabilnie utrzymywana w lodówce na 16C, BLG spadło do 7,5

31.05 - BLG spadło do 4 więc podnoszę temperaturę do 17C

02.06 - BLG spadło do 1, temp 18C, podnosze wyzej.

03.06 - BLG na poziomie 0,5 temp 20C. Goryczka mocna chyba przesadziłem... Ale to dobrze. Człowiek uczy się na błędach!  :)

10.06 - Zabutelkowano z dodatkiem 109g cukru, wyszło 61 butelek 0,33l. Wrażenia pozytywne, przyjemny owocowy aromat, goryczka mocna lecz od razu znikająca. Barwa wpadająca w pomarańcz... Chyba zbyt mocno gotowałem ale najważniejszy smak - będzie dobrze!

26.06 - Jednak był szok dla drożdży, naprodukowały tyle siary że szok, wali jajem jak 150... 

 

Test piwa: 

 

Barwa: taka jak chciałem, czyli bardzo jasne chociaż wpadający w pomarańcz - ze wględu (tak myślę) dość gwałtownego gotowania.

 

Aromat: po początkowym zgniłym jaju praktycznie nie ma śladu, myślę, że może być leciutka infekcja gdyż lekka szmata gdzieś się pałęta, ale może to być pozostałość siarki... ogólnie waiiti dał naprawde cudowny aromat, szczerze spisałem go na straty i przeleżał w zamrażalniku z 4 miesiące, ale na szczęście nie nadaremnie. :) Są głównie owoce cytrusowe i lekka słodka pomarańcza. Następnym razem dam go więcej też na hop stand.

 

Smak: Lekkie, cytrusowe, lekko kwaskowe, wytrawne. Niestety odfermentowało dość płytko stąd nie ma słodyczy, która kontrowała by lekka grejpfrutową goryczkę, ale i tak jest nieźle. Goryczka naprawdę dobra, gdyby było więcej słodyczy byłoby idealnie. 

Piwo zdecydowanie do powtórzenia. :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#18 Lolek (Blond Ale) - temperatura cały czas stabilna - 16C. Na dzień dzisiejszy 7,5 BLG

 

post-10120-0-75233600-1432928104_thumb.jpg

 

Denerwują mnie kluchy na powierzchni zielonego piwa, już drugi raz tam mam. Wcześniej na warce nr #17 było to samo...  Brzeczka filtrowana przez pończochę. Niby nie przeszkadza w niczym, ale nie jestem w stanie po burzliwej ściągnąć gęstwy do drugiego fermentowa.  Jak wykorzystać gęstwę? Wlać trochę zimnej wody, zabujać i przelać przez jakieś sitko...? Jakieś uwagi?

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca te kluchy to drożdże, nie wiem w czym Ci to przeszkadza...

Kup nieprzezroczysty fermentor i po problemie ;P

 

dziwne, to dlaczego kluchy były już po 24h a piana z drożdzy po 48h ledwo zaczęła sie tworzyć...

 

Byłem pewny że to coś z osadów po gotowaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym piwem będzie:
http://www.piwo.org/topic/12932-artykul-byo-wee-heavy-opis-stylu/

Wee heave / Strong Scotch Ale
25 BLG, 35 IBU

Słód pilzneński - 7 kg

Słód monachijski typ I - 2 kg

Słód karmelowy 30 - 0,40 kg
Słód karmelowy 300 - 0,05 kg bo tyle mi tylko zostało :)
Słód Carafa typ II special - 0,07 kg

Zacierane 60-90' 68C
Gotowanie 120'
Odebranie 5l brzeczki i gotowanie w osobnym garze do mocnego zageszczenia.
Chmielenie tylko na goryczkę (35 IBU) 60' magnum,

 

program http://www.practicalbrewing.co.uk/main/calculators/beerengine/

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem swoją pierwszą nalewkę.  :)

 

Na pierwszy ogień:

 

Miętówka

 

  • Woda - 900 ml 
  • Spirytus 95% - 700 ml 
  • Cukier - 505g
  • Starta skórka z jednej cytryny
  • Mięta - 12-14 gałązek 
  • Sok z 3 cytryn

Umytą mięte zalać roztworem spirytusu oraz wody z cukrem. Dodać startą skórkę z cytryny (bez białego miąższu). Trzymać 7 dni w szczelnie zamkniętym słoju. Po tygodniu przelać i przefiltrować przez watę następnie rozlać w butelki. 

Od siebie dodam jeszcze przed rozlewem sok z limonki lub cytryny.

 

Przepis pochodzi z książki "Kuchnia Polska" Marka Łebkowskiego. 

Później minimum 6 miesięcy.

 

 

Dzisiaj test ostatniej butelki z warki #9 VIP i musze przyznać, ze zdecydowanie pomogło piwu lekkie leżakowanie. Wyraźnie zmniejszyła się odczuwalność słodyczy natomiast goryczka wyszła bardziej na wierzch, chociaż to tylko 17 IBU. Szczerze? Nie czuć w ogóle alkoholu, drożdże bardzo się spisały w niskiej temperaturze. :) No dobra lekko rozgrzewa w gardziel, ale nie ma go w aromacie i smaku. Piana bardzo przyzwoita, myślę, ze dodatek 200g pszenicznego dał radę, chociaż może to autosugestia...

 

W ogóle już wiem jak czują się piwowarzy, którzy po "x" miesiącach lub latach odnajdują w piwnicy dawno już zapomniane trunki własnej produkcji. Dzisiaj z nudów poszedłem zwiedzić piwnicę rodziców, gdzie znalazłem jedną butelkę wyżej opisywanej warki oraz kilka butelek mojego pierwszego piwa z brew kit'a uwarzonego w czerwcu zeszłego roku. Nieopisana radość odnaleźć coś takiego! polecam każdemu!

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-10120-0-65774100-1433361375_thumb.jpg

#15 Barley Wine piękna piana jak na 15% alko, drożdżom dobrze idzie chociaż dość powoli bo max 1 BLG na miesiąc, więc pewnie na jesień dopiero butelkowanie.

 

#18 Lolek (Blond Ale) zszedł do 0,5 BLG, goryczka mocna, jednak spodziewałem się lżejszej :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08.06.2015


 


#19 FAH Amar


  • Styl: Full Aroma Hops
  • 12,5 Blg
  • 40 IBU
  • 28 litry
  • 71,5 % wydajność (wyższa niż normalnie, zmieliłem dość drobno, pewnie dlatego)

 


Zasyp:


  • 95 % - Pilzneński Bruntal - 5,70 kg
  • 5 % - Caramel Pils Bestmalz - 0,31 kg

 


Zacieranie:


 


  • wsypanie słodów temp ustalona na 69C - potrzymanie 10min
  • 72C ---> 58C 360min*

* Po podgrzaniu do 72C gar owinięty kocem i odczekanie do rana.


 


Chmielenie:


  • 60 min - Chinook (13,4%) 16g plus 3 gramy Amarillo (9,2%) -  19,15 IBU
  • 45 min - Amarillo (9,2%) 15g - 10,43 IBU
  • 15 min - Amarillo (9,2%) 15g - 5,64 IBU
  • 10 min - Amarillo (9,2%) 10g - 2,75 IBU
  • 5 min - Amarillo (9,2%) 10g - 1,51 IBU
  • 2 min - Amarillo (9,2%) 10g - 0,64 IBU

 


Fermentacja:


 


Gęstwa US-05 po wcześniejszej warce.


Miała być sybilla, ale nie zdążyłem zakupić... Sybilla pójdzie na 3 dni na zimno.


Przy rozlewie doleję butle wody 5-6l, bo już mi sie nie mieści w fermentorze, rozrzedzę z 15 do 12,5 BLG.


 


12.06 - Pierwsze dwa dni 15C, kolejny dzień podniesione do 16C, czwartego dnia 17C - odfermentowało do 8,5 Blg


21.06 - Zlane na cichą przy 1,5 BLG...


29.06 - Wrzuciłem 100g sybilli na 3 dni cichej. Dzień przed kegowaniem wrzucę do lodówki na cold crashing.


Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowity dzień. :)

 

Rozlałem miętówkę, dosładzając przy okazji, w sumie dałem 505g cukru. Ogólnie dziwny aromat mięty... myślę, że duży wpływ ma na to użyta odmiana. Zrobię za niedługo kolejną z inną miętą.

 

Na wieczór:

 

08.06.2015

 

#20 Szampan z dzikiego bzu

  • 8 Blg
  • 30 litrów

 

 

Zasyp:

  • 30 litrów wody
  • 2 kg cukru
  • 440 g kwiatów dzikiego bzu (bez łodyg, same kwiaty)
  • 14 cytryn (obrane pokrojone w plastry)
  • 10 łyżek octu jabłkowego (domowa produkcja)

Fermentacja:

 

Na dzikich drożdżach z kwiatów.

 

Przy rozlewie dodam jeszcze ksylitol.

 

2.07 - rozrzedziłem dodając około 5,5l wody oraz zabutelkowałem wraz z 800g ksylitolu i 275g cukru wyszo, 59x0,5l oraz 2x1l

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#18 Lolek (Blond Ale) Zabutelkowano z dodatkiem 109g cukru, wyszło 61 butelek 0,33l. Wrażenia pozytywne, przyjemny owocowy aromat, goryczka mocna lecz od razu znikająca. Barwa wpadająca w pomarańcz... Chyba zbyt mocno gotowałem ale smak najważniejszy będzie dobrze! :) 

 

Dzisiaj będzie jeszcze pierwsze podejście do Grodzisza... tak, sam nie wierzę że to piszę bo nienawidzę wędzonki w piwie... Ale dzięki Pepek84, chyba się przekonałem do tego stylu i dzisiaj zmagania. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym czegoś nie zmienił i będzie grodziskie z kwiatem bzu. ;) Taka fanaberia :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.06.2015r

 

#21 Grodzisz z kwiatem Bzu

  • Styl: Grodziskie 
  • 8 Blg
  • 25 IBU 
  • 23 litry
  • 71% wydajność (znów zaskakująco duża, zwłaszcza, że mały zasyp)

 

Zasyp:

  • 67 % - Pszeniczny wędzony dębem Weyermann - 2,00 kg
  • 10 % - Jęczmienny wędzony bukiem Weyermann - 0,30 kg
  • 13 % - Pilzneński Bruntal - 0,40 kg
  • 10 %  -  Carapils - 0,30 kg

 

 

Zacieranie:

 

  • Wrzucenie słodów do 38C - 45 min
  • Dolanie wrzątku temp wskoczyła na 58C - dogrzanie do 64C
  • 64C 12 min
  • Przez przypadek dogrzałem do 77C zostawiłem więc na 90 min
  • 78C mashout

Filtracja przy użyciu druciaków - bajka! :)

 

Chmielenie:

  • 60 min - Magnum (12%) 18g - 31 IBU plus 5g mchu
  • 15 min - Kwiat dzikiego bzu - 40g
  • 10 min - Kwiat dzikiego bzu - 40g plus 5g mchu
  • 5 min - Kwiat dzikiego bzu - 40g
  • 2 min - Kwiat dzikiego bzu - 40g

 

Fermentacja:

 

Brzeczkę schłodziłem do 18,5C następnie zadałem uwodnione drożdże S-33, oraz dolałem 2,5l zimnej wody by całość rozcieńczyć do 9BLG. Wiadro powędrowało do piwnicy gdzie jest stabilne 18C.

23.06 - Dodałem 4g żelatyny i wstawiłem do lodówki gdzie jest około 2C. 

2.07 - zabutelkowałem wraz z 175g cukru, wyszło 73x0,33l oraz 1x0,2l

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.