Skocz do zawartości

Festiwal Piwowarów 2010 / VIII Konkurs Piw Domowych - spekulacje


Jejski

Rekomendowane odpowiedzi

Może za wcześnie poruszam ten temat, ale zróbmy mały quiz. Kto zgadnie jakie kategorie Będą na przyszłorocznym konkursie? Stawiam na:

1.Porter bałtycki (oczywiście)

2.Dunkelweizen

3.Russian Imperial Stout

4.Vienna Lager

5.Special/Best/Premium Bitter

6.Kölsch

Takie są moje typy. Kto ma inne? Oczywiście decydentów prosimy o nie zdradzanie tajemnic :lol: Kto będzie najbliżej, ten ma u mnie :lol: na imprezie w Żywcu :lol:

 

elroy:zmieniłem troszkę temat i przeniosłem na ten moment do HydeParku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie są moje typy. Kto ma inne? Oczywiście decydentów prosimy o nie zdradzanie tajemnic :smilies: Kto będzie najbliżej, ten ma u mnie :beer: na imprezie w Żywcu :lol:

Takie typowanko już było w jakimś wątku. Z drugiej strony jest już parę wyraźnych przecieków, więc jako,że nie jestem decydentem mógłbym palić głupa i zatypować, ale tego nie zrobię.

Pewne są już 3 lub 4 kategorie, następne 2 prawdopodobne. Podpowiem Ci, że 1 dobrze trafiłeś, a 1 prawdopodobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholerka właśnie wczoraj zatarłem coś jakby stouta czekoladowego, tylko trochę za jasnego bo taki mi bardziej odpowiada

co myślicie o dorzuceniu ekstraktu barwiącego i laktozy podczas fermentacji?

z laktozą pewnie nie będzie żadnego problemu, nie wiem jak ekstrakt:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Z drugiej strony jest już parę wyraźnych przecieków...

No właśnie, przecieków jest sporo i co najgorsze to się pokrywają :tort: Mam nadzieję, że się jednak nie sprawdzą, bo byłoby bardzo nieładnie ze strony BA, że "dobrze poinformowani" znają kategorie konkursowe przynajmniej miesiąc wcześniej od innych.

Jak się to mówi "pożyjemy zobaczymy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano i opis taki

" Wee-Heavy warzymy na miękkiej wodzie z dobrze zmodyfikownych słodów, metodą infuzyjną. Z niewielkim dodatkiem słodów karmelowych, a nawet odrobiną palonego jęczmienia. Można użyć nieco słodu dymionego. Chmielimy najlepiej odmianami angielskimi, do poziomu IBU 20 -30."

 

Te dwa elementy są bardzo dyskusyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano i opis taki

" Wee-Heavy warzymy na miękkiej wodzie z dobrze zmodyfikownych słodów, metodą infuzyjną. Z niewielkim dodatkiem słodów karmelowych, a nawet odrobiną palonego jęczmienia. Można użyć nieco słodu dymionego. Chmielimy najlepiej odmianami angielskimi, do poziomu IBU 20 -30."

 

Te dwa elementy są bardzo dyskusyjne.

Dlaczego?

 

Liczy się efekt. Jeśli mają być posmaki karmelowe, to czy one są z karmelizacji podczas gotowania, czy z dodatku słodów karmelowych, chyba nie ma większego znaczenia.

 

A słód wędzony jak najbardziej się dodaje, tylko niekoniecznie będzie to słód z Bambergu, a raczej ten używany do whisky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano i opis taki

" Wee-Heavy warzymy na miękkiej wodzie z dobrze zmodyfikownych słodów' date=' metodą infuzyjną. Z niewielkim dodatkiem[b'] słodów karmelowych[/b], a nawet odrobiną palonego jęczmienia. Można użyć nieco słodu dymionego. Chmielimy najlepiej odmianami angielskimi, do poziomu IBU 20 -30."

 

Te dwa elementy są bardzo dyskusyjne.

Dlaczego?

 

Liczy się efekt. Jeśli mają być posmaki karmelowe, to czy one są z karmelizacji podczas gotowania, czy z dodatku słodów karmelowych, chyba nie ma większego znaczenia.

 

A słód wędzony jak najbardziej się dodaje, tylko niekoniecznie będzie to słód z Bambergu, a raczej ten używany do whisky.

Jak jeszcze słod karmelowy jestem w stanie zaakceptować jako substytut długotrwałego gotowania to już wędzony to sie z tym pomysłem spotykam tylko w amerykańskich recepturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez słyszałem, że słód dymiony, sczególnie ten na torfie jest paskudny i do przepisów na szkockie ale dostał się przez pomyłkę.

Ale może to być pomyłka bardzo fortunna - kiedyś zrobiłem scotch ale z dodatkiem ~50 g własnoręcznie udymionego słodu i wyszło całkiem fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez słyszałem, że słód dymiony, sczególnie ten na torfie jest paskudny i do przepisów na szkockie ale dostał się przez pomyłkę.

Ale może to być pomyłka bardzo fortunna - kiedyś zrobiłem scotch ale z dodatkiem ~50 g własnoręcznie udymionego słodu i wyszło całkiem fajnie.

przez pomyłkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez słyszałem' date=' że słód dymiony, sczególnie ten na torfie jest paskudny i do przepisów na szkockie ale dostał się przez pomyłkę.

Ale może to być pomyłka bardzo fortunna - kiedyś zrobiłem scotch ale z dodatkiem ~50 g własnoręcznie udymionego słodu i wyszło całkiem fajnie.[/quote']

przez pomyłkę ?

W BJCP było coś takiego "Mogą występować [...] aromaty torfowe, ziemiste i/albo dymne" więc ktoś pomyślał - Szkocja, whisky, słod wędzony na torfie.. i zaczęły się pojawiać receptury ze słodem dymionym. A naprawdę podobno żaden szkocki browar komercyjny nie używa takiego słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BJCP było coś takiego "Mogą występować [...] aromaty torfowe, ziemiste i/albo dymne" więc ktoś pomyślał - Szkocja, whisky, słod wędzony na torfie.. i zaczęły się pojawiać receptury ze słodem dymionym. A naprawdę podobno żaden szkocki browar komercyjny nie używa takiego słodu.

ale o tym dodatki napisali w książce Znakomite Piwa a i w tłumaczeniu Makarona i Jkocurka na tym forum wspominają o dodatku wędzonego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez słyszałem' date=' że słód dymiony, sczególnie ten na torfie jest paskudny i do przepisów na szkockie ale dostał się przez pomyłkę.

Ale może to być pomyłka bardzo fortunna - kiedyś zrobiłem scotch ale z dodatkiem ~50 g własnoręcznie udymionego słodu i wyszło całkiem fajnie.[/quote']

przez pomyłkę ?

W BJCP było coś takiego "Mogą występować [...] aromaty torfowe, ziemiste i/albo dymne" więc ktoś pomyślał - Szkocja, whisky, słod wędzony na torfie.. i zaczęły się pojawiać receptury ze słodem dymionym. A naprawdę podobno żaden szkocki browar komercyjny nie używa takiego słodu.

No nie wiem. Mając pod bokiem szkockie destylarnie whisky, które takiego słodu używają, wydaje mi się wręcz niemożliwym, żeby nikt go nie używał. Być może jest tak, że kiedyś używali, ale w dobie globalizacji smaku zrezygnowali z niego podobnie jak większość "pilsów" jest za słabo chmielona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strong Scotch Ale (Wee-Heavy) - (17-25°Blg)

Chyba po raz pierwszy w historii konkursu będzie mogło być coś mocniejszego od portera bałtyckiego.

 

Brakuje tu jescze jakiegoś belga...ale to będzie nierównowaga miedzy górną i dolną fermentacją

Jest belg...

I jest nierównowaga pomiędzy ilością kategorii w górnej i dolnej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W BJCP było coś takiego "Mogą występować [...] aromaty torfowe' date=' ziemiste i/albo dymne" więc ktoś pomyślał - Szkocja, whisky, słod wędzony na torfie.. i zaczęły się pojawiać receptury ze słodem dymionym. A naprawdę podobno żaden szkocki browar komercyjny nie używa takiego słodu.[/quote']

ale o tym dodatki napisali w książce Znakomite Piwa a i w tłumaczeniu Makarona i Jkocurka na tym forum wspominają o dodatku wędzonego

Pamiętam, że pisałem coś w tej kategorii BJCP ale może mi sie wydaje bo nie widzę. Poczułem jednak się wywołany do tablicy i podaję, że w opisie BJCP stoi:

Opcjonalny torfowy ziemisty i/albo wędzony charakter powinien pochodzić od tradycyjnych drożdży i lokalnych słodów oraz wody, niż od wędzonych słodów

więc jednak zostawmy torfowe słody do łyskacza. Drożdże Scotish Ale dają takie posmaczki o ile temp. fermentacji nie jest za wysoka. Ze względu na chłodny klimat Szkocji szkockie piwa bardziej IMO pasują do kategorii pośredniej fermentacji niż do Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcjonalny torfowy ziemisty i/albo wędzony charakter powinien pochodzić od tradycyjnych drożdży i lokalnych słodów oraz wody, niż od wędzonych słodów

więc jednak zostawmy torfowe słody do łyskacza.

A mnie się wydaje, ze lokalne słody mogą jednak mieć jakieś powinowactwo do słodów od łyskacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to mit. Po prostu jeśli szkocja to whisky, jeśli whisky to słód suszony torfem :). Jeśli ktoś wyczuwa a`la torfowe posmaki to naturalnie musi być to od szkockiego słodu wędzonego :). Historycznie suszenie słodu dymem na potrzeby piwowarskie skończyło się w połowie XIXw. Co więcej nie piłem żadnego piwa szkockiego z posmakiem wędzonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcjonalny torfowy ziemisty i/albo wędzony charakter powinien pochodzić od tradycyjnych drożdży i lokalnych słodów oraz wody' date=' niż od wędzonych słodów[/quote']

więc jednak zostawmy torfowe słody do łyskacza.

A mnie się wydaje, ze lokalne słody mogą jednak mieć jakieś powinowactwo do słodów od łyskacza.

Zgadza się, są odmiany używane zarówno do produkcji whiskey i piwa. Ale od słodów na whisky wymaga się innych parametrów. Słód musi być maksymalnie ekstraktywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zastanawia dość poważnie jedno...

18 października pojawia się informacja na stronie BA z kategoriami konkursowymi.

 

28-09-2009 na forum Browar.biz Marusia pisze

 

W Żywcu pewnie też będzie Wee Heavy, czyli mocne szkockie. Mi się podoba, jak się w konkursach dublują piwa - ciekawe doświadczenie dla startujących

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=851038&postcount=10

 

Dlaczego tak jest, że informacje dotyczące największego i najbardziej prestiżowego konkursu wyciekają wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak jest, że informacje dotyczące największego i najbardziej prestiżowego konkursu wyciekają wcześniej?

Chyba to moja wina:

http://www.piwo.org/forum/p25867-21-09-2009-09-11-07.html#p25867

 

Na pofesjonaliach Czes ogłosił na wykładzie oficjalnie, że będzie Milk Stout. Poza tym w czasie rozmów przy kufelku padały inne nazwy, a nie chciałem tych informacji trzymać pod korcem, więc je od razu wygadałem, własnie po to, żeby wszyscy mieli równe szanse.

 

Zwróć uwage, że nie były to pewne informacje - np. Koelscha już uwarzyłem, zupełnie bez sensu - kto to teraz wypije :) :)

Pozostałe kategorie też mogły nie wypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.