Skocz do zawartości

Filtracja piwa żytniego


Prosiak

Rekomendowane odpowiedzi

Ja łuskę gryczaną kupiłem raz w młynie w Pruszczu Gdańskim. Wór duży, grosze to kosztuje.

 

Można sypać na filtrator, można dawać do mashoutu, generalnie jak sprawdziłem to najlepiej kombinować te metody. Wiadomo, że przy przelewaniu z gara to co przykrywa filtrator trochę się wzburzy, ale zawsze coś daje, mniej się zawraca wtedy. No chyba, że ktoś ma w garze zaciernym od razu filtrator wbudowany to zostaje wrzucenie na mashout. Wcześniej trzeba tylko wyparzyć ją, bo generalnie ona daje trochę takiego naparu jak się zaleje wodą ciepłą. Ja to normalnie zalewam wrzątkiem i zostawiam na parę minut, no i tak aż przestanie barwić wodę w zauważalny sposób.

 

Co do tego ile daję to nie wiem, na oko zawsze, nie warzę tego ani nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś Ryewine, 60% słód żytni, 10% płatki żytnie, 24 BLG, z filtracją problemów zero. Przerwy beta-glukanowej brak, jedyne co do mashout, koc do owinięcia wiadra, woda do wysładzania >80 stopni i łuska gryczana. Problemów zero. Słód żytni tym razem nie Weyermann, a Fawcett czy jak mu tam, angielski w każdym razie. Konsystencja 10W40. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sobotę pierwsze piwo żytnie, naczytałem się sporo o problemach i nastawiony na filtrację byłem że potrwa długo.

 

- wysładzanie wodą o temp 80+

- fermentor obłożony kocami i ręcznikami żeby trzymać temperaturę

- bez przerwy beta-glukanowej

- mash-out 78

 

pierwsze podejście - zostawiłem 15 min na ułożenie się złoża porażka zakleiło się momentalnie - szło jak krew z nosa

 

drugie podejście - zamieszałem całość delikatnie i od razu zacząłem filtrację, zawróciłem jakieś 3 litry i szło klarowne przez cały proces.

 

nie taki diabeł straszny jak go malują :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj pierwsze piwo z żytem Rye AIPA. Zasyp żyta 15%, filtracja zwolniła gdzieś o max 1/3, leciało ciurkiem, ale nic nie przytkało. Wysładzanie wodą ok. 80st. Nie dawałem żadnych łusek, ani nie robiłem dodatkowych przerw w zacieraniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.