Skocz do zawartości

Chłodnica-pytanie?


froniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Nabyłem takie cudo jak na foto. Mam pytanie odnośnie podłączania wody.Pod którą z końcówek -1 (od góry spirali) czy 2 (wychodząca z dołu) ?? Czy istotnym jest to do której końcówki ma płynąć woda dla czasu chłodzenia?? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wejście - zimna

2. wyjście - gorąca.

Jeśli tak podłączysz to chłodzenie będzie szybsze - zajdzie naturalna konwekcja brzeczki. Schłodzona brzeczka będzie opadać na garnka a najcieplejsza zawsze będzie na górze.

Edytowane przez darko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, 15 warek chłodzonych na odwrót.

 

Wciąż się trzeba uczyć....

 

Takie info powinny jako tipy pojawiać sie na wiki, albo gdzieś...

 

pzdr

flood

U mnie to samo - na odwrót :lol:

 

Jutro przetestuję sposób opisany powyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja gdzieś czytałem że lepiej jest na odwrót z powodu, że ciepło idzie do góry, dlatego schłodzisz górę ale ciepło idzie na dół, stąd ponownie się ogrzewa i zaś do góry idzie. Dlatego powinno się mieć zainstalowane od 2 gdzie 1 wylatuje.

Fachowcem nie jestem, ale gdzieś to wyczytałem i tak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, 15 warek chłodzonych na odwrót.

 

Wciąż się trzeba uczyć....

 

Takie info powinny jako tipy pojawiać sie na wiki, albo gdzieś...

 

pzdr

flood

a po co, jak i tak nikt nie czyta:

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Ch%C5%82odzenie_i_transfer_brzeczki#Ch.C5.82odnica_zanurzeniowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypię głowę popiołem...

 

Ale jak zwijałem i zacząłem używać to jeszcze tego chyba nie było - jako takie wytłumaczenie.

 

Warzę - idę odwracać podłączenia.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej niech się zbijają na dnie. Ważniejsze jest według mnie przykręcanie wody aby wypływająca woda zawsze była ciepła.

To na pewno zmniejszy zużycie wody' date=' ale też wydłuży czas chłodzenia.[/quote']

Niekoniecznie, chłodnica ma odbierać ciepło i odprowadzać je na zewnątrz.

 

Nie chodzi o to aby chłodnica chłodziła ale aby odprowadzała ciepło. Dlatego lepiej na nasze chłodnice mówić wymiennik ciepła. Wtedy lepiej widać zasadę działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zainpirował whirlpool chiller. Ponieważ nie mam pompy, robię to tak, że ustalam duży przepływ i prawie cały czas mieszam chłodnicą, przez pierwsze 30L. Trwa to ok. 5 min i schodzi do jakichś 50-60 stopni, woda cały czas wypływa bardzo gorąca. Potem ustalam mały przepływ i jeszcze 30L prawie bez mieszania ok. 20 min. Schodzi do jakichś 30*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale podrywa się osady białkowe. Lepiej niech się zbijają na dnie.

a podnosząc chłodnicę nie wzburzasz osadu ?

Spróbuj potem zamieszać brzeczkę, stworzy się lej, chmiel opadając na dno zrobi stożek. Zostaw to na 10 - 15 minut.

Potem przechyl kocioł warzelny z lekkim spadkiem na jedna stronę. Zlewaj brzeczę do pośredniego poprzez dekantowanie. Co daje przechylenie kotła zauważysz pod koniec zlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Ale podrywa się osady białkowe. Lepiej niech się zbijają na dnie.

Przecież one się w nic nie zbija , nie ma takiej opcji, gdyby się zbiły nie musiałbyś delikatnie wyjmować chłodnicy. Można zrobić sobie patent jak Mark33 na silniczek z jakiejś zabawki i wtedy nie ma znaczenia gdzie podłączysz wąż z wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Mnie się wydaje, że jak podłaczyłem góra->dół to chłodzi się szybciej. Ale najwięcej daje, jak przez pierwsze 5 minut mieszam w kółko chłodnicą w garze.

Logicznie to najlepiej powinno dzialac gdy podlaczysz dol-gora, bo wtedy (w teorii) bedzie to dzialac jak w chlodziarce przeciw-bieznej. Zimna woda najpierw uderza w nieco chlodniejsza brzeczke, po czym przeplywa w gore gdzie brzeczka jest goraca. Kilka razy przez pomylke podlaczylem wode odwrotnie w mojej chodziarce przeciw-bieznej i roznica byla ogromna. Zamiast ok 20°C dostalem 35-40°C .

 

Oczywiscie, mieszanie robi najwieksza roznice w przypadku chlodnicy zanurzeniowej, bo jest lepsza wymiana ciepla. Poza tym, gdy mieszasz, to brzeczka ma ta sama temp. na gorze i na dole.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.