Skocz do zawartości

Bardzo mętne piwo


Rekomendowane odpowiedzi

Jaras doczytaj opis kolegi z pierwszego postu, ja tam nie zauważyłem żeby pisał coś o chmieleniu na zimno (chyba że zapomniał) :) Pierwsze co podejrzewałem to właśnie to, bo ostatnio bardzo popularny błąd w browarach domowych (odkąd chmieli się na zimno każde piwo :D ), który też wymieniłem (także w linkach). Ogólnie dlatego piszę infekcja, bo jak nie wiadomo o co chodzi to ona może być winna, ale ją łatwo wyeliminować :) Jeżeli nie będzie się to powtarzać w następnych warkach to moim zdaniem nie problemu, ale i tak i siak koledze doradzam doczytanie tematów które podałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopełniając formalności:

Fermentacja:

Burzliwa 7dni @ 18C

Cicha 9dni @ 16-17C (przestało spadać blg)

Na jakiej podstawie podjąłeś decyzję o przelaniu na cichą?

Nic nie ma o chmielu na cichą w pierwszym poście twoim w temacie :D ale dobra w drugim wspomniałeś...:

 

Moim zdaniem piwo jest niedofermentowane. Nie piszesz czy chmieliłeś na zimno, miała to być AIPA więc zakładam że tak - Bździonek gdzieś na forum ładnie opisał co się wtedy dzieje.

 

Dobra to trzeba zaczekać co powie kolega Dżejkob, bo może sprawa jest łatwiejsza niż zakładaliśmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piwo wygląda jakby było przed fermentacją albo lał do butelek piwo bezpośrednio z fermentora po burzliwej z wymieszanymi drożdżami z dna.;p Daj do zimnego może chociaż trochę lepiej będzie wyglądać .

Pisałem, że przelałem na Cichą i do rozlewu też przelałem. Jednak zakładam infekcję. Robię dziś posiew - tylko muszę sobie przypomnieć jak to się robiło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaras i Undeath - dzięki za pomoc i burzę mózgów :) dzieciaka uśpię, zrobię posiew i zacznę czytać. Piwo nadal mętne nawet po tygodniu w lodówce. Sprawdziłem czy jak puszcze przez papier (filtr kawowy) - nadal mętne. 99% infekcja.

Edytowane przez Dżejkob Bob Boszuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie bój się żelatyny - bajer łatwiejszy, niż się po opisach wydaje. Efekty niesamowite.

Moje pierwsze piwo warzone z zacieraniem też było mocno mętne ale nie aż tak. Z tym że ja spierniczyłem filtrację i wysładzanie. Już w fermentorze było mętnie i pomogła żelatyna. 2 łyżeczki żelatyny pół szklanki wody i ok 4 dni w lodówce. Na dnie zostanie sporo osadu i nieco piwa się zmarnuje ale reszta jest idealnie klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to ma znaczenie ale może po cichej przy mieszaniu z glukoza przenosiles fermentor? Mi tak zmetnialo aeratora ale. Zostaw nastepnym razem na cicha na dluzej i nie ruszaj fermentora jesli to możliwe. Tyle ode mnie;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

zgodnie z obietnicami zrobiłem posiew. Jestem przekonany, że zachowałem sterylność posiewu i wyrosły tylko drożdże.

 

Wynika z tego, że piwo było jednak niedofermentowane bo po filtracji, a przed chmieleniem, było klarowne.

post-9262-0-64026200-1423419709_thumb.jpg

Edytowane przez Dżejkob Bob Boszuła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę temat. W ostatniej warce brzeczka po chmieleniu wyglądała jak błoto, tak samo jest po paru dniach w fermentorze. Brzeczka przed chmieleniem była całkiem klarowna. Dopiero jak się zagotowała i jak dodałem chmiel zrobiło się błoto. W czasie warzenia wg mnie całkowity brak przełomu. Czy to może być wina tej mętności? 

Piwo zacierałem jak wiele winnych - w lodówce turystycznej. 6kg słodu w 18l wody. Zacierało się trochę długo bo z 2h. Temperatura z 68C spadła do 64C. Wtedy zrobiłem 3 krótkie dekokcje. Pobrałem ok 5l zacieru i zagotowałem, zwróciłem, wymieszałem i powtarzałem te czynności. W ostateczności miałem temperaturę zacieru ok 75C. Filtracja przebiegła bez problemów, otrzymałem klarowną brzeczkę. Do gara poszło OK 150g chmielu. 

Czy dodanie żelatyny przed rozlewem zwiąże białka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@redlum żelatyna powinna zadziałać, oczywiście ważne będzie schłodzenie piwa by była skuteczna (zakładam, że robiłeś ale). Dobrą opcją jest też zol krzemionkowy. Dobre efekty daje również  'cold crash', tutaj podstawą sukcesu jest szybkie obniżenie temperatury. Tak trochę dygresyjnie. Jeżeli Ci przeszkadza mętność, to wg mnie najlepszym wyborem jest użycie nieprzezroczystego naczynia do konsumpcji ;). Jeżeli jesteś pewien słodów i wcześniej miałeś podobne zasypy i brzeczka wychodziła klarowna, to raczej coś poszło nie tak po stronie procesu. Odczyn brzeczki, zbyt wolne chłodzenie, może jakieś niesłodowane składniki, takie trochę gdybanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Mętność mi nie przeszkadza, tylko zastanawia co jest jej przyczyną. Zasyp to 100% Pale Ale z MaltEurope. Z tego worka zrobiłem już parę warek i wszystkie były normalne. Wprawdzie wszystkie były z domieszką karmelu i pszenicy, ale brak tych składników raczej nie powinien wpłynąć na mętność. Chłodzę wymiennikiem z hopstoperem. I jakoś tak szybko brzeczka leciała. Pierwszy litr z chmielinami zlewam do garnka i zwracam z powrotem. Tym razem zwróciłem chyba z polowe gara i cały czas leciało błoto. Po filtracji hopstoper był cały oblepiony chmielem - więc jakoś tam filtrował - tylko tej mętności nie potrafił zatrzymać. 

No cóż raz się zdarzyło, jak się zdarzy ponownie - wtedy przeprowadzę większe śledztwo.

PS Warka była warzona w garażu przy temperaturze 12C w granku ala lidl. Na termometrze niby była temperatura 98C - ale jakoś tak na moje oko słabo bulgotało. W każdym razie ruch brzeczki był. Czy to mogło być przyczyną braku przełomu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 29.10.2017 o 21:44, redlum napisał:

Zasyp to 100% Pale Ale z MaltEurope. Z tego worka zrobiłem już parę warek i wszystkie były normalne. Wprawdzie wszystkie były z domieszką karmelu i pszenicy,

Odpowiedziałeś sobie na pytanie. 100% Malteurop daje błoto. Jest sporo postów na ten temat w ich wątku. https://www.piwo.org/forums/topic/6457-słodownia-malteurop-dawny-baltic-malt/?page=7

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.11.2017 o 12:29, krzysiek9999 napisał:

Odpowiedziałeś sobie na pytanie. 100% Malteurop daje błoto. Jest sporo postów na ten temat w ich wątku. https://www.piwo.org/forums/topic/6457-słodownia-malteurop-dawny-baltic-malt/?page=7

 

 

To by musiał być bardzo wybiórczy rodzaj słodu skoro kolega pisał że już z tego worka wcześniej robił piwo i było OK to raczej nie jest wina słodu.

Ja bym mimo wszystko obstawiał PH zacieru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Arkis napisał:

To by musiał być bardzo wybiórczy rodzaj słodu skoro kolega pisał że już z tego worka wcześniej robił piwo i było OK to raczej nie jest wina słodu.

Ja bym mimo wszystko obstawiał PH zacieru

Robił, ale nigdy 100% zasypu. Nie wiem jak to działa, ale domieszki innego słodu powodują lepszą klarowność brzeczki. Być może chodzi o PH, ale przy słodach innych producentów nie ma tego problemu - można robić 100% zasyp i nie zwracać uwagi na PH, wychodzi klarowne, przy Malteurop tak nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, krzysiek9999 napisał:

Robił, ale nigdy 100% zasypu. Nie wiem jak to działa, ale domieszki innego słodu powodują lepszą klarowność brzeczki. Być może chodzi o PH, ale przy słodach innych producentów nie ma tego problemu - można robić 100% zasyp i nie zwracać uwagi na PH, wychodzi klarowne, przy Malteurop tak nie jest. 

 

Potwierdzam że ze słodem z Malteurop nic złego się nie dzieje nawet ze 100% zasypem. Aktualnie u mnie fermentuje FAH na MEP@Lager, używam również MEP@Ale i nic złego do tej pory się nie działo jednak zawsze mierzę PH i przy jaśniejszych piwach czasem jest konieczność korekcji PH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2017 o 19:50, Daniel / Gruby Stefan napisał:

@redlum żelatyna powinna zadziałać, oczywiście ważne będzie schłodzenie piwa by była skuteczna (zakładam, że robiłeś ale).

 

niestety ale się nie zgadzam. żelatyna pięknie klaruje w temperaturze pokojowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

 

niestety ale się nie zgadzam. żelatyna pięknie klaruje w temperaturze pokojowej. 

Jak najbardziej masz do tego prawo, od tego jest forum aby dyskutować i wymieniać się poglądami. 

 

Z moich doświadczeń najlepsze efekty uzyskuję około 10-15 stopni i do tej temperatury chłodzę. Najczęściej po dniu mam klarowne piwo.

 

Korzystałem z tego:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.