Skocz do zawartości

Kocioł zacierno-filtracyjno-warzelny


Rekomendowane odpowiedzi

Rozpocząłem jakiś czas temu prace nad budowa własnego urządzenia do warzenia piwa. Oczywiście jako podstawę kotła wybrałem 50l keg po piwie.

Na dnie zamontowałem spust do kranika i sam kranik.

1post-10343-0-72250300-1422989068_thumb.jpg

2post-10343-0-63098600-1422989095_thumb.jpg

Grzałka 2KW chyba wystarczy a jak będzie mało dostawię drugą 1KW

3post-10343-0-54636600-1422989193_thumb.jpg

Ze stali nierdzewnej wycięte fałszywe dno do filtracji i wysładzania, z ponacinanymi podłużnymi szczelinami, powinno wystarczyć a jak będzie mało to i drugą połowę się ponacina.

4post-10343-0-34865800-1422989307_thumb.jpg

5post-10343-0-84862100-1422989335_thumb.jpg

Robię również mieszadło do zacierania, z rurki od kega, silnik od wycieraczek i do tego łopatki ze stali nierdzewnej.

6 post-10343-0-50734600-1422989470_thumb.jpg

7post-10343-0-03322000-1422989866_thumb.jpg

 

Jestem na finiszu i po testach sterownika do grzałki. sam sterownik zamówiony na alledrogo za ok 70zł z czujnikiem temp. Przekaźnik półprzewodnikowy 20A.

8post-10343-0-90095000-1422989894_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo czasochłonny i energochłonny. Zaczynasz podgrzewać brzeczkę dopiero parę minut po skończeniu filtracji. Robiłem tak na początku i musiałem czekać godzinę na wrzenie, teraz zaczyna się gotować pod koniec filtracji. Chyba, że wrzuca grzałkę do wiadra.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł zacierno-filtracyjno-warzelny moge w nim zacierac infuzyjnie ,ale ma mozliwosc recyrkulacji zacieru, dziala wiec jak RIMS ( w wiekszosci tak zacieram ) a po wlozeniu kosza zaciernego warze w nim jak w brałmajstrze...

Zajmuje malo miejsca, 50x50x100 jest dobrze ocieplony, bardzo szybko grzeje brzeczke/wode, a oczyszczenie go po zacieraniu to max 10min. Dla mnie miejsce jest na wage zlota dlatego sie na to zdecydowalem i nie zaluje sprawdza sie u mnie w 100% a juz chyba wszystkie metody przetestowalem, od zacierania w lodowie przez 3 gary, HERMS ten system zostaje u mnie na dluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sry za offtop ale

 

łeee, nie ma to jak gar emaliowany z termometrem :) Najlepszy. :) Podczas zacierania jest adrenalina. Czasami może coś "wyskoczyć" nie przewidzianego. Np. brak gazu :P

 

Dokładnie tak. Dziś przed wrzuceniem chmielu do gara zapukał Pan, że zakręcają gaz. Na szczęscie przerwa godzinę wyniosła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał gąska po filtracji i wysładzaniu myję gar i już tylko warzę. Zdecydowałem się na taką metodę bo zrobię wszystko w jednym garze i wszystko zajmuje mało miejsca. A to że do końca wysładzania filtrat ostygnie to nie jest aż taki problem ot 10 min dłużej będę grzał. Dostawiłem jeszcze jedną grzałkę 2KW czyli teraz mam łącznie 4KW . Zalałem do kotła 10l wody i podgrzanie tego o 1st C trwa ok 10sec. Jak wszystko wypali to w przyszłym tyg uwarzę w nim pierwsze piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4KW będzie chodziło tylko do podgrzania i zagotowania wody/brzeczki, a następnie jedna z grzałek będzie wypinana i do podtrzymywania temperatury będzie grzała tylko jedna. W sobotę prawdopodobnie będę testował maszynerie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem komentuję konkretny przypadek kadzi, którą sobie kolega zrobił, a Wy tu ze spiedel'ami, rims'ami wyjeżdżacie. Widzicie tam gdzieś kosz do zacierania? Może mi wszystkich zdjęć nie wyświetla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszej warce z mojej machiny i już wiem że jest co poprawiać. Po pierwsze dno, młóto przeszło przez nie i po przypalało się na grzałce. Na szczęście zdrowy rozsądek kazał mi pierwszą warkę zrobić jasnego lekkiego pilsa na 10l a nie Portera na 20. Lekką przypaleniznę czuć ale bez tragedii. Zrobię drugie dno z małymi otworami i ponowię próby. A jak nie to łatwo przerobię na Braumaistera. Po drugie mam przebicie na kega a jak podłącze uziemienie to korki wywala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie mam przebicie na kega a jak podłącze uziemienie to korki wywala.

Mała uwaga, jak masz zasilane mieszadło? Przemyśl to, poszukaj, poczytaj ;)

A uziemienie jest niezbędne co by komuś krzywda się nie stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie mam przebicie na kega a jak podłącze uziemienie to korki wywala.

Mała uwaga, jak masz zasilane mieszadło? Przemyśl to, poszukaj, poczytaj ;)

A uziemienie jest niezbędne co by komuś krzywda się nie stała.

Takie rzeczy to ja wiem, spokojnie. Problem z przebiciem ogarnę A zasilane 12V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masę z obudowy zlikwidowałem

czyli rozumiem, że żaden z przewodów zasilających silnik, nie ma na pewno (zmierzone) galwanicznego połączenia z obudową?

Przepraszam, że tak Cię męczę pytaniami, ale wiele z tych silników ma trzy szczotki i jedna jest na stałe połączona z obudową silnika.

Z drugiej strony, wielu nie wiedząc o powyższym, podłączało zasilanie do przewodów wychodzących z silnika i miało np. wysokie obroty i grzanie się silnika.

Skrajnym przypadkiem jest użycie grzałek elektrycznych i zasilić taki silnik zasilaczem impulsowym Najczęściej przy uziemieniu kadzi zadziała "różnicówka" z powodu przepływu prądu pomiędzy mieszadłem, a kadzią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.