Skocz do zawartości

Pierwszy porter i własna receptura - prośba o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas na pierwszy porter i w sumie podpierałem się co nieco recepturą znalezioną w sieci ale na słodach Weyermann, a ja chcę użyć Strzegomskich. Proszę o poradę czy dobór słodów będzie dobry oraz o porady w zakresie temperatury zacierania i przerw.

Słody:

 

post-10343-0-60083500-1422906035_thumb.png

 

Chmiele:

Marynka i Magnum w szyszkach po 50g 60min

Lubelski i Sybilla szyszki po 30g 15min

 

Drożdże

Cobra (te mam ale nie wiem czy podołają porterowi) Lub

Fermentis Safbrew TM Abbaye --- saszetka 11.5g

 

ewentualnie:

Fermentis Saflager S-23 --- saszetka 11.5g

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zasypem Ci nie pomogę, ale widzę, że z drożdżami jest problem. Jeśli to ma być porter bałtycki, to potrzebujesz dużo świeżej gęstwy, albo porządny starter drożdży dolnej fermentacji. Na pewno 1 saszetka to proszenie się o problemy! Zrób sobie jakąś czeską desitke na conajmniej jednej paczce W34/70 i świeżej gęstwy użyj w całości do porteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użyj w całości do porteru.

Całą gęstwę z warki? W sumie to myślałem nawet o płynnych drożdżach ale się trochę ich boję czy wszystkiego nie zepsuję.

W sumie jakieś lekkie piwo i tak żonie będę robił więc będzie okazja by zrobić piwo i zebrać gęstwę.

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże

 

Cobra (te mam ale nie wiem czy podołają porterowi) Lub

Mówisz poważnie ?

W sensie? Cobry użyłem do prostego piwa 3,5kg Pilzneńskiego i 2,5 monachijskiego wyszło 14 blg w 15l po tygodniu zeszło do 7 blg i po kolejnych 4 dniach nie zeszło ani trochę. Tak samo miał z tym problemy mój znajomy.

bo szkoda sił i produktów by było.

No mi się dziwne wydało bo z tego co wiem to to się liczy ale

i świeżej gęstwy użyj w całości do porteru.

Wydało mi się to dziwne. Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra kwestia drożdży jest rozwiązana, zrobię lager 10blg na W34/70 i zbiorę gęstwę i zadam przemyte drożdże do nowej warki. Teraz kwestia słodów, codo receptur na weyermannie jest naście ale na strzegomskich brak, podpierałem się wiki i innymi stronami dobierając i zamieniając słody weyermanna na strzegomskie ale chciałbym by ktoś to rozpatrzył i doradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki o jakich Cobrach mówimy?

Turbo te same co do zacieru na bimber. A tak serio Coobra Beer Yeast Allround Yeast

Jaki masz problem ze słodami? Dobierasz karmelowe wg barwy, podstawowe mają te same nazwy.

Chodzi o ilości i poszczególne słody, może z któregoś zrezygnować, może jakiś dodać, tego mniej a tamtego więcej.

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę czy dobór słodów będzie dobry oraz o porady w zakresie temperatury zacierania i przerw.

Stanowczo zbyt przekombinowane. Pilzneński, monachijski, karmelowy, tyle słodów wystarczy i albo ich dużo, albo dodatek ekstraktu. Do tego cukier, lukrecja, wanilia, melasa. płatki owsiane, dębowe i porter jak ta lala.

S-23 będą dobre, ale albo dwie saszetki, albo gęstwa.

Chmiele:

Marynka i Magnum w szyszkach po 50g 60min

Lubelski i Sybilla szyszki po 30g 15min

Po? Czyli 100 i 60? Chyba źle się wyraziłeś.

Marynka- 30g/60'

Lubelski-10g/10'

Tyle wystarczy.

 

Schematów zacierania jest tyle co piwowarów, ja robię tak;

45/10'

52/15'

64/20'

72/40'

Ważne żeby długo gotować, nawet 120 minut, niech się karmelizuje na maksa.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego cukier, lukrecja, wanilia, melasa. płatki owsiane, dębowe i porter jak ta lala.

I zasmażka :) Same słody wystarczą i czas, dużo czasu, dwa lata.

@Patryk.B jak dasz kiepskie drożdże, do tego mało, to te całe rozwodzenie się nad recepturą nie ma sensu.

Moje portery, które parę ray na podium stawały miały w zasypie:

słód pilzneński - 45%

słód monachijski - 40%

karmelowy (300-400EBC) - 10%

ciemny (800EBC) - 5%

drożdze munich lager, bohemian lager

Marynka, lubelski - 40IBU

Tu nie ma co kombinować, bo tylko popsujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś jaki rozmiar warki, w ile Blg i IBU celujesz, ale zakładając 20L dostajesz jakieś 140IBU z samej Marynki i Magnuma, nie wspominając o pozostałych chmielach, także takie chmielenie wydaje się delikatnie mówiąc nieprzemyślane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po? Czyli 100 i 60? Chyba źle się wyraziłeś.

Owszem źle napisałem, początkowo chciałem napisać że po 25g ale wpisałem 50g ale zapomniałem zmienić te "po"

Miało być po 25g magnum i marynka i po 15g sybilla i lubelski.

S-23 będą dobre, ale albo dwie saszetki, albo gęstwa.

Hm może tak będzie lepiej dać 2 saszetki i tyle zamiast z gęstwą się bawić.

Co do BLG myślałem by było blisko 18 na 20 l warce.

Słody: faktycznie trochę to wyprostuję

Z tym że Pilzneńskiego zostało mi 2,5kg i mam całe 5kg monachijskiego i 4kg pale ale

i czy ewentualnie jak bym dał 2,5kg pilsa i 2 kg pale ale do tego 4kg monachijski, karmelowy 1kg i 0,5 kg czekoladowego? Do tego 40g marynki i 20g lubelskiego. I na koniec zadane 2 saszetki np s-23 lub W34/70

Edytowane przez Patryk.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię starter z suchych drożdży w ilości jednej saszetki 11g i nawet RIS'a z 26Blg zjadły do 7

Tak, ale nie porównuj górniaków do dolniaków - w niskich temperaturach jest trochę inaczej, trudniej. Sam się przekonałem, że przy lagerach trochę za mała ilość komórek drożdżowych bardzo wpływa na smak (pomimo zachowania dolnej granicy temperatury fermentacji) i już potrafią się pojawić estry, a najgorsze przy takich ekstraktywnych piwach będzie i tak niedofermentowanie. Przy górnej fermentacji nie musiałem przywiązywać aż takiej wagi do tego typu rzeczy..

 

Obecnie raczej nie zdecydowałbym się na zrobienie tak ekstraktywnego piwa na samych suchych (w sumie to nigdy tego nie robiłem przy dolniakach) - machnąłbym wpierw jakiegoś lagera 12, a dopiero potem pojechał z gęstwy. Fermentacja trwa dosyć długo, więc trzeba lepiej planować warki.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz pić po kilku miesiącach wystarczy 30g Marynki, z czasem goryczka spada, przy kilkuletnim leżakowaniu możesz dołożyć z 10-20g Marynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.