Skocz do zawartości

Stary ześrutowany słód żytni


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie ześrutowany słód powinniśmy zużyć w ciągu 3 miesięcy. Jakie mogą być konsekwencje używania słodu starszego, półrocznego a może już starszego, oczywiście już ześrutowanego? Mam trochę niezużytego z wiosny i nie wiem czy wywalać.

Z tego co czytałem niektórzy z Was polecają dla poprawienia piany mały udział słodu pszenicznego. Słód żytni ma dość podobne właściwości (?), może można by go użyć do tego celu?? W jakiej ilości?

Właśnie przymierzam się do warki z tego co zostało:) i tak sobie kombinuje:)

 

 

 

dori

edit - poprawiłam tytuł i przeniosłam do działu Surowce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ześrutowany słód powinniśmy zużyć w ciągu 3 miesięcy. Jakie mogą być konsekwencje używania słodu starszego, półrocznego a może już starszego, oczywiście już ześrutowanego? Mam trochę niezużytego z wiosny i nie wiem czy wywalać.

Z tego co czytałem niektórzy z Was polecają dla poprawienia piany mały udział słodu pszenicznego. Słód żytni ma dość podobne właściwości (?), może można by go użyć do tego celu?? W jakiej ilości?

Właśnie przymierzam się do warki z tego co zostało:) i tak sobie kombinuje:)

Praktycznie jeśli wcześniej ześrutowany słód przechowywany był w odpowiednich warunkach to może być zupełnie ok. Jeśli nadal ma przyjemny słodowy zapach, odpowiednią barwę.

Słód żytni ma zupełnie inne właściwości niż pszeniczny, wątpię aby poprawił pianę w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód żytni ma zupełnie inne właściwości niż pszeniczny, wątpię aby poprawił pianę w piwie.

To, że słód żytni jest podobny do pszenicznego przeczytałem w "Domowym wyrobie piwa", Dave'a Miller'a (nie mam przy sobie to bym zacytował.

Znalazłem też wątek na podobny temat:

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=81604&highlight=s%C5%82%C3%B3d+%C5%BCytni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że słód żytni jest podobny do pszenicznego przeczytałem w "Domowym wyrobie piwa", Dave'a Miller'a (nie mam przy sobie to bym zacytował.

Jedyne podobieństwo jakie widzę to że zarówno żytni jak pszeniczny nie posiada łuski i tradycyjnie w Bawarii technologia produkcji roggena i weizena jest podobna. Poza tym słód żytni jest bardzo specyficzny i jego dodatek daje kompletnie inny efekt w piwie.

Spróbuj zamienić pszeniczny żytnim, różnicę spotkasz już na etapie filtracji (filtrowanie pszenicy to pikuś ;) )

Słód żytni w gotowym piwie często daje wrażenie gęstego wręcz lekko kisielowatego płynu i nadeje specyficzny, zupełnie odmienny od pszenicznego posmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.