Jump to content

Sprzęt - Przeźroczyste fermentatory


Hitchhiker
 Share

Recommended Posts

Mam szybkie pytanie. Wiadomo, że piwo nie lubi światła i z tego powodu lepiej używać ciemnych butelek. Czy podobna zasada dotyczy też pojemników fermentacyjnych i czy używanie przeźroczystych wiader fermentacyjnych lub szklanych balonów ma wpływ na piwo w porównaniu do nieprzeźroczystych/mlecznych?

Link to comment
Share on other sites

Jednym słowem jak się ich nie wystawia na parapet do słoneczka to też i specjalnie chować ich w piwnicy czy owijać niczym nie trzeba ? U mnie fermentatory stoją w pokoju i nie są narażone na to, żeby słońce świeciło bezpośrednio na nie ale sam pokój ma dzienne światło normalnie

Edited by Hitchhiker
Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem do cichej fermentacji najlepsze są szklane balony, ważne żeby nie stały na parapecie południowego okna ;) W razie gdyby do fermentora docierało bezpośrednio światło słoneczne trzeba je osłonić choćby papierem, czy kocem (dowolną tkaniną właściwie)

Link to comment
Share on other sites

U mnie stoją pod północnym oknem, więc zawsze w cieniu, choć światło odbite dociera to nigdy bezpośrodnio, nigdy nie przykrywałem i nie zauważyłem niepokojących zmian z tego powodu.

Link to comment
Share on other sites

Ja tam się nie znam, ale wydaje mi się, ze skoro zwykłe fermentory są zrobione z polipropylenu (PP) i nie przepuszczają promieni UV, to przezroczyste też nie powinny. Też są z PP. Przepuszczają światło, ale nie promienie UV. Tak mi się wydaje...

Link to comment
Share on other sites

Ja mam przezroczyste i z braku miejsca muszą stać w kuchni pod stołem. Padają na fermentory promienie słoneczne ale jakoś się tym nie przejmowałem (chociaż może powinienem?). Jak dotąd jakiegoś super negatywnego wpływu nie odczułem, ale może jakbym je czymś osłonił to nagle piwo byłoby jeszcze lepsze? Kto wie... Ale ja lubie widzieć co się dzieje w fermentorze więc nie osłaniam ;) Większość czasu i tak jest tam cień.

Link to comment
Share on other sites

Ja teraz jak robiłem lagera i akurat jak na złość było w miarę ciepło to postawiłem go przy uchylonym oknem w piwnicy ale ubrałem w starą kurtkę by osłonić przed słońcem. A taki przeźroczysty plastikowy fermentor to chyba fajna sprawa. Ja mam 2 wiadra i 25l szklany z szerokim wejściem do cichej. Ale szlak mnie trafia jak muszę z niego zlać bo wiecznie wężyk mi się kręci w środku.... masakra. Widziałem gdzie taką rurę do wina muszę to wypróbować.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Zamierzam kupić przezroczysty fermentor, żeby móc obserwować proces fermentacji. Z uwagi na to, że wkładam fermentor do pudła styropianowego z wkładami chłodzącymi otwieranego od góry to zależałoby mi również na przezroczystej pokrywie, żebym mógł podejrzeć zawartość od góry. Niestety właściwie żaden sklep nie oferuje przezroczystej pokrywy, wszyscy mają tylko białe. Co jest tego powodem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.