Skocz do zawartości

Sprzęt - Przeźroczyste fermentatory


Rekomendowane odpowiedzi

Mam szybkie pytanie. Wiadomo, że piwo nie lubi światła i z tego powodu lepiej używać ciemnych butelek. Czy podobna zasada dotyczy też pojemników fermentacyjnych i czy używanie przeźroczystych wiader fermentacyjnych lub szklanych balonów ma wpływ na piwo w porównaniu do nieprzeźroczystych/mlecznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem jak się ich nie wystawia na parapet do słoneczka to też i specjalnie chować ich w piwnicy czy owijać niczym nie trzeba ? U mnie fermentatory stoją w pokoju i nie są narażone na to, żeby słońce świeciło bezpośrednio na nie ale sam pokój ma dzienne światło normalnie

Edytowane przez Hitchhiker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do cichej fermentacji najlepsze są szklane balony, ważne żeby nie stały na parapecie południowego okna ;) W razie gdyby do fermentora docierało bezpośrednio światło słoneczne trzeba je osłonić choćby papierem, czy kocem (dowolną tkaniną właściwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoją pod północnym oknem, więc zawsze w cieniu, choć światło odbite dociera to nigdy bezpośrodnio, nigdy nie przykrywałem i nie zauważyłem niepokojących zmian z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, ale wydaje mi się, ze skoro zwykłe fermentory są zrobione z polipropylenu (PP) i nie przepuszczają promieni UV, to przezroczyste też nie powinny. Też są z PP. Przepuszczają światło, ale nie promienie UV. Tak mi się wydaje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przezroczyste i z braku miejsca muszą stać w kuchni pod stołem. Padają na fermentory promienie słoneczne ale jakoś się tym nie przejmowałem (chociaż może powinienem?). Jak dotąd jakiegoś super negatywnego wpływu nie odczułem, ale może jakbym je czymś osłonił to nagle piwo byłoby jeszcze lepsze? Kto wie... Ale ja lubie widzieć co się dzieje w fermentorze więc nie osłaniam ;) Większość czasu i tak jest tam cień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz jak robiłem lagera i akurat jak na złość było w miarę ciepło to postawiłem go przy uchylonym oknem w piwnicy ale ubrałem w starą kurtkę by osłonić przed słońcem. A taki przeźroczysty plastikowy fermentor to chyba fajna sprawa. Ja mam 2 wiadra i 25l szklany z szerokim wejściem do cichej. Ale szlak mnie trafia jak muszę z niego zlać bo wiecznie wężyk mi się kręci w środku.... masakra. Widziałem gdzie taką rurę do wina muszę to wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zamierzam kupić przezroczysty fermentor, żeby móc obserwować proces fermentacji. Z uwagi na to, że wkładam fermentor do pudła styropianowego z wkładami chłodzącymi otwieranego od góry to zależałoby mi również na przezroczystej pokrywie, żebym mógł podejrzeć zawartość od góry. Niestety właściwie żaden sklep nie oferuje przezroczystej pokrywy, wszyscy mają tylko białe. Co jest tego powodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.