Skocz do zawartości

Azacca


Rekomendowane odpowiedzi

Kraj pochodzenia: USA

Odmiana: uniwersalna

Średnia zawartość alfakwasów: 14 - 15 %

Krótki opis:

 

Origin: Washington, USA. The hop formerly known as #483 from the American Dwarf Hop Association, Azacca™ is new to BSG for 2014. It is named for the Haitian god of agriculture.

 

Usage: Excellent aromatic qualities make Azacca™ a go-to hop for late and dry hop additions in a variety of styles, although its high myrcene fraction has already made it a favorite of IPA brewers. Shows well as a single hop in a simple grist.

 

Aroma & Flavor Characteristics: Intense and tropical. Sustained impressions of citrus and very ripe mango, with notes of orchard fruit (pears, apples) and pine needles throughout.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj popełniłem Red AIPA 15,5 blg Single Hop właśnie na tym chmielu. Jestem bardzo ciekaw jaki da efekt. Opnie przyjaciół zza oceanu na jego temat są bardzo obiecujące.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Odmiana: uniwersalna

Średnia zawartość alfakwasów: 14 - 15 %

 

Dziwna klasyfikacja. Goryczkowa, raczej, to jest odmiana.

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

"A jak tak to spoko", aromatyczny Magnum, już wiem o co chodzi ;)

Lubelski zupełnie się nie łapie jako chmiel w takiej klasyfikacji...

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmiana "uniwersalna" po prostu cechuje się tym, że można jej z powodzeniem używać na goryczkę i aromat.

 

Poza tym apelowałbym żeby minimalizować ilość postów o niczym w wątkach z charakterystyką chmielu. Posty typu "kupiłem ale jeszcze nie używałem" albo przekomarzanie się w sprawie klasyfikacji odmian goryczkowych / uniwersalnych niewiele wnoszą. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu
Rozróżnia się dwa rodzaje chmielu: chmiel goryczkowy oraz chmiel aromatyczny. Klasyfikacja opiera się na zawartości i proporcjach między zawartością żywic nadających piwu goryczkę ("- i $-kwasy) oraz olejków eterycznych nadających piwu aromat.

(prof. dr hab. Andrzej Babuchowski, dr inż. Jan Tomasik)

 

Nic sie nie zmieniło, taka jest ciągle klasyfikacja chmielu.

I faktycznie warto ograniczyc posty w niemerytoryczne :roll:

Edytowane przez fidoangel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj przy rozlewie Red AIPA spróbowałem młodego piwa. Azzaca jest genialna. Świetny aromat owoców tropikalnych, gruszki oraz jabłka (nie zielone, dojrzałem świeże jabłko z sadu :)).

Goryczka bardzo przyjemna, gładka, nie zalegająca. W smaku również gruszka, jabłko oraz owoce tropikalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś może jeszcze próbował tego chmielu? Jeszcze jakieś opinie Mat? 

 

Rok temu zamowilem troche z Yakima Valley skuszony 'cytrusowo-owocowa' charakterystyka i niestety sie rozczarowalem.

Chmiel okreslony wtedy jako eksperymentalny wniosl mniej smakow/aromatow do APA niz np. Apollo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj spilem moja red siła sh azacca. Bardzo przyjemny aromat owocowy , raczej tropikalny plus lekkie jabłko z gruszką. Do tego dochodzi przyjemna żywicznosc. Bardzo fajny chmiel. Bym zapomniał o goryczce. Również przyjemna, nie zalegajaca.

Edytowane przez mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Właśnie piję butelkowane 10 dni temu piwo, chmielone na smak, aromat i zimno Azaccą (w sumie 200g/20 litrów) i jest dobrze. Bardzo słodki aromat i smak zdecydowanie w kierunku owoców tropikalnych, to dojrzałe mango podawane w opisie jest chyba dobrym deskryptorem. Fajny chmiel :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Stoję właśnie nad wyborem jakiegoś intensywnego chmielu na tropiki... odświeżam deczko temat, bo natknąłem się na azaccę, którą miałem okazję degustować w kilku rzemieślniczych piwkach, ale nie były to single hopy, więc też stu procentowej pewności nie mam, że to od tego chmielu poszedł smak.

 

myślicie, że na tropiki będzie naintensywniejszy ten chmiel? Ktoś więcej próbował :) ? Polecicie na goryczkę, aromat i na zimno? Z jakim innym chmielem będzie pasował, żeby czuć dodatkowo cytrusy? Bo single hop to za mało będzie na azacce. Citra pewnie byłaby najlepsza? Ewentualnie galaxy? Co sądzicie?

 

Też myślę należałoby odświeżyć alfy, bo teraz przy azacce podaje się 11-12, a nie 14-15 :) także zmieniają profil goryczkowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sebek1200 napisał:

Stoję właśnie nad wyborem jakiegoś intensywnego chmielu na tropiki... odświeżam deczko temat, bo natknąłem się na azaccę, którą miałem okazję degustować w kilku rzemieślniczych piwkach, ale nie były to single hopy, więc też stu procentowej pewności nie mam, że to od tego chmielu poszedł smak.

 

myślicie, że na tropiki będzie naintensywniejszy ten chmiel? Ktoś więcej próbował :) ? Polecicie na goryczkę, aromat i na zimno? Z jakim innym chmielem będzie pasował, żeby czuć dodatkowo cytrusy? Bo single hop to za mało będzie na azacce. Citra pewnie byłaby najlepsza? Ewentualnie galaxy? Co sądzicie?

 

Też myślę należałoby odświeżyć alfy, bo teraz przy azacce podaje się 11-12, a nie 14-15 :) także zmieniają profil goryczkowy. 

Ja tam w Azacce cytrusów nie wyczuwam. Mając w pamięci aromatycznego single hopa od Doctora Brew, popełniłem niedawno czerwonego ejla na tym chmielu. Jeszcze leżakuje sobie w piwnicy, ale jeśli wierzyć próbce zapowiada się jak zakładałem, czyli słodko, bardzo owocowo, w moim odczuciu głównie mango, truskawka, jakieś morele, trochę przypraw/ziół w tle. Intensywność aromatu dobra, 100g/20l podzielone pomiędzy koniec gotowania a chichą (ze skąpstwa na goryczkę dałem CTZ) dało wyraźny, lecz nie przytłaczający aromat. Pewnie mogłem dać nieco więcej, ale za oceanem donoszą, że w zbyt dużych ilościach zalatuje naftą/olejem.


Dałbyś przykłady, gdzie spotkałeś Azzace w kombinacjach? Też ciekaw jestem jak to się miesza z innymi chmielami bez popadnia w słodką multiwitaminę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azacce próbowałem w kilku ale za cholere nie mogę sobie przypomnieć w jakich... pamiętam tylko w piwojadzie single tropical smoothie, ale tu ma pulpe owocową więc smak stąd zapewne, chociaż różnie z tym bywa. W tym piwie azacca w towarzystwie galaxy i citry. Ja celuję raczej w piwa bez pulpy.

Edytowane przez sebek1200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
12 godzin temu, tamtomasz napisał:

Bardzo fajny chmiel. Ananas raczej w tle, zanim się ułoży na pierwszym planie jest czerwony grejpfrut.

 

Dodawanie na dry hopping to bardzo zły pomysł moim zdaniem, bo nadaje piwu goryczy. Zrobiłem kilka single hopów z tym chmielem i goryczka z dry hopu jest większa niż po dodaniu go na 60 minut gotowania.

To w takim wypadku zrobiłeś coś źle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.