Skocz do zawartości

Projektowanie browaru domowego.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Moja "zamrażarka" zbudowana była z jakiegoś kompletnego systemu chłodzenia (agregat, parownik, skraplacz) w taki sposób, że parownik po rozcięciu w miejscu bez rurek (technologiczne połączenie) został rozprostowany i zamontowany na jednej ze ścian (lepiej na suficie). Agregat i skraplacz na zewnątrz w ramach wolnego miejsca i długości rurek. Myślę, że każdy serwisant lodówek powinien mieć rurki i wiedzieć jak łączyć. Jedyne uwagi to wentylacja parownika (ta część na zewnątrz, może wentylator?) i poziome ustawienie kompresora.

Idealne byłoby umieszczenie parownika na górnej powierzchni - czyli przewrócenie skrzyni i zrobienie dojścia z boku. Można by było wjeżdżać na kółkach. I miałbyś przestrzeń odkładczą.

 

Bart

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja "zamrażarka" zbudowana była z jakiegoś kompletnego systemu chłodzenia (agregat, parownik, skraplacz) w taki sposób, że parownik po rozcięciu w miejscu bez rurek (technologiczne połączenie) został rozprostowany i zamontowany na jednej ze ścian (lepiej na suficie). Agregat i skraplacz na zewnątrz w ramach wolnego miejsca i długości rurek. Myślę, że każdy serwisant lodówek powinien mieć rurki i wiedzieć jak łączyć. Jedyne uwagi to wentylacja parownika (ta część na zewnątrz, może wentylator?) i poziome ustawienie kompresora.

Idealne byłoby umieszczenie parownika na górnej powierzchni - czyli przewrócenie skrzyni i zrobienie dojścia z boku. Można by było wjeżdżać na kółkach. I miałbyś przestrzeń odkładczą.

 

Bart

acha

u mnie trochę podobnie bedzie

mam schładzarkę do piwa i wykorzystam zamknięty obieg który posiada

doprowadzę tylko węzyki do skrzyni spiralnie owinę nimi keg i to powinno wystarczyć

i tak zresztą w nagłych przypadkach np. wiosennych upałów bo ogólnie latem kiedy gorąco piwa nie robię tylko spijam:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na jednym złomowisku rurę miedzianą miękką, nie używaną, w zwoju jest około 6kg. Chyba 8mm - tak mi się wydaje na oko, bo nie miałem suwmiarki. Cena: 20zł/kg - czyli 120zł za ten zwój.

 

Czy to dobra cena?

Ile takiej rurki użyć na chłodnicę do KEGa 50l? A może lepiej sprawdziłaby się 12mm albo 15mm?

 

Nie miałem do tej pory styczności z tego typu wyrobami z miedzi, dlatego pytam..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na jednym złomowisku rurę miedzianą miękką, nie używaną, w zwoju jest około 6kg. Chyba 8mm - tak mi się wydaje na oko, bo nie miałem suwmiarki. Cena: 20zł/kg - czyli 120zł za ten zwój.

 

Czy to dobra cena?

Ile takiej rurki użyć na chłodnicę do KEGa 50l? A może lepiej sprawdziłaby się 12mm albo 15mm?

 

Nie miałem do tej pory styczności z tego typu wyrobami z miedzi, dlatego pytam..

Za podobną cenę być może kupisz od kol. Wesołego gotową nierdzewną chłodnicę, o ile ma jeszcze zapasy - popytaj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam się by znalazło :D

 

Dla osób budujących domowy browar polecam stronkę:

http://www.brewzilla.nl/?brewhalla

 

Osobiście w wolnej chili bede przerabiał swoja instlację na wzór tej:

 

http://www.taunusbräu.de/index.html

 

Dla mnie to idealne rozwiązanie. Zajmuje mało miejsca, można automatyzować, zero dźwigania i do tego można robić dekokt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam pytanie do użytkowników kegów 50l.

 

Ile można praktycznie

1. zatrzeć słodu - szacuję że 5-5,5kg plus 15l to objętość około 18l - czyli podwójna dałaby się zmieścić

2. nachmielić - z powyższego zasypu chmielenie zaczynam około 30l, i potrafi z gara 40l uciekać. Czyli teoretycznie w kegu 50l nie mam szans się zmieścić. Jakie są wasze doświadczenia, ile może być brzeczki przedniej spokojnie w takim kegu, ile otrzymujecie finalnie nastawnej. W garze mam duże odparowanie - niemal 20%, w kegu chyba byłoby niższe.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Och, cieżka robota przed Tobą :)

Właściwie mam dylemat najważniejszy: zatrudnić kega w browarze czy w gorzelni. Tu i tu by się przydał. Niestety tu i tu jest trochę roboty by był użyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Och, cieżka robota przed Tobą :)

Właściwie mam dylemat najważniejszy: zatrudnić kega w browarze czy w gorzelni. Tu i tu by się przydał. Niestety tu i tu jest trochę roboty by był użyteczny.

Przecież spokojnie możesz użytkować KEGa do dwóch celów.

 

Osobiście planuje tak zaadoptować zbiornik na mleko z płaszczem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.