Skocz do zawartości

[Blog Kopyra] Kuźnia Piwowarów 2015


Pierre Celis

Rekomendowane odpowiedzi

przełożenie receptury z domowego browarku na taki browar to nie jest prosta sprawa i piwowar musi najpierw zęby na instalacji zjeść. Wierzcie mi.

Nie miałem wielkiego problemu z tym, żeby z pomocą miejscowego piwowara i sprytnego arkusza w Excelu przełożyć recepturę z 20 litrów na 100 hekto. Tak że nie demonizujmy.

Trochę poza tematem, ale ta kwestia przewija się często w rozmowach na takie tematy, a nigdy nie udało mi się znaleźć odpowiedzi. Na czym konkretnie polega trudność w przełożeniu receptury? Jakie są problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile czegoś nie przegapiłem, to dla mnie większym minusem jest to, że raczej nie będzie możliwości otrzymania informacji zwrotnej na temat swojego piwa, o ile nie załapiemy się do finałowej 3 z każdego stylu. A na pewno sporo osób wysyłając piwa na konkursy liczy głównie na informację zwrotną pod kątem "samodoskonalenia".

te odrzucone dostaną skróconą metryczkę.

 

a pomówienia o ograniczeniach ekstraktu Piotrkowskiej warzelni to potwarz i policzek dla całej załogi - weizenbock z Piwoteką był na samych słodach i spokojnie można byłby pójść dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile czegoś nie przegapiłem, to dla mnie większym minusem jest to, że raczej nie będzie możliwości otrzymania informacji zwrotnej na temat swojego piwa, o ile nie załapiemy się do finałowej 3 z każdego stylu. A na pewno sporo osób wysyłając piwa na konkursy liczy głównie na informację zwrotną pod kątem "samodoskonalenia".

te odrzucone dostaną skróconą metryczkę.

 

a pomówienia o ograniczeniach ekstraktu Piotrkowskiej warzelni to potwarz i policzek dla całej załogi - weizenbock z Piwoteką był na samych słodach i spokojnie można byłby pójść dalej.

 

W takim razie dzięki za skorygowanie błędu spowodowanego usterką słuchu, bądź pamięci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wierzcie mi, że przełożenie receptury z domowego browarku na taki browar to nie jest prosta sprawa i piwowar musi najpierw zęby na instalacji zjeść. Wierzcie mi.

 

Ooo kurcze, dobrze że tego nie wiedziałem. Jak wygrałem konkurs i warzyłem w Hauście, to pomnożyliśmy recepturę x40 i voilla! Jakoś udało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie w domu warzyłem piwo z 40% udziałem orkiszu dlaczego tu miało by się nie udać? Albo dałem x chmielu w domu i wszystko pięknie a tu tyle nie da się? Przecież to tylko 100x większa skala. Kto by też się przejmował np. osiadaniem drożdzy przy fermentacji w ckt przecież w domu nie trzeba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie w domu warzyłem piwo z 40% udziałem orkiszu dlaczego tu miało by się nie udać? Albo dałem x chmielu w domu i wszystko pięknie a tu tyle nie da się? Przecież to tylko 100x większa skala. Kto by też się przejmował np. osiadaniem drożdzy przy fermentacji w ckt przecież w domu nie trzeba ;)

 

co to jest "fermentacja w ckt"?

[edit] już znalazłem. Osiadanie drożdży przy fermentacji górniaka w CK 80hl to problem, którym trzeba się przejmować w browarze?

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to problem i to duży bo przy odbiorze drożdży będzie lecieć ze stożka piwo czyli operacja bez sensu. Piwowar w domu zlewał sobie piwo z nad drożdży na cichą fermentację i w browarze też tak chce a tu niestety taka operacja przy us05(słabiej osiadają od np s04) i przy temp fermentacji się nie uda ot i recepturę szlak trafił :D

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardziej nie wygodny był by przyjazd na półfinały. Fatygowanie 15 osób na półfinał to trochę śmieszna sprawa. Dlatego sobie daruję.

Edytowane przez ras1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to problem i to duży bo przy odbiorze drożdży będzie lecieć ze stożka piwo czyli operacja bez sensu. Piwowar w domu zlewał sobie piwo z nad drożdży na cichą fermentację i w browarze też tak chce a tu niestety taka operacja przy us05(słabiej osiadają od np s04) i przy temp fermentacji się nie uda ot i recepturę szlak trafił :D

 

ekhm, przed przetoczeniem na leżak następuje schłodzenie piwa, co wspomaga osiadanie drożdży. Raczej w browarze komercyjnym łatwiej jest sklarować piwo niż w domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy fermentacji w ckt nie trzeba transferować piwa do leżaka

była mowa o wprowadzaniu receptury do większego browaru, a więc odbieranie drożdży i chmielenie na zimno w temp fermentacji tak jak to zrobił piwowar domowy w domu

a piwo łatwo sklarować się nie da bez odpowiedniego sprzętu, o czym świadczy masa wypustów craftowców w których np latają kłaczki chmielu czy piwo wygląda jak gęstwa drożdżowa, z tym że w domu zawsze mamy drożdże i nas to nie obchodzi, nie jest to tu problemem

Edytowane przez dhanab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoked stout/porter (11-14 Blg)

Wędzony Porter lub Stout, to styl warzony przy użyciu słodu wędzonego, który wraz ze słodami palonymi tworzy niesamowitą mieszankę nut przypalanych, dymu, kawy i czekolady. Wersje bardziej palone można określić mianem Dymionego Stouta, te łagodniejsze i pełniejsze lepiej opisuje określenie Dymiony Porter. Świadomie nie rozróżniamy czy piwo ma być bardziej Stoutem, czy bardziej Porterem, bo kluczowe będzie odpowiednie skomponowanie nut wędzonych, dymnych z ogólnym charakterem piwa.

 

Mam takie wrażenie, że pomimo teoretycznej zgodności z opisem whisky stout jakoś nie przejdzie :P Czy jestem przewrażliwiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smoked stout/porter (11-14 Blg)

Wędzony Porter lub Stout, to styl warzony przy użyciu słodu wędzonego, który wraz ze słodami palonymi tworzy niesamowitą mieszankę nut przypalanych, dymu, kawy i czekolady. Wersje bardziej palone można określić mianem Dymionego Stouta, te łagodniejsze i pełniejsze lepiej opisuje określenie Dymiony Porter. Świadomie nie rozróżniamy czy piwo ma być bardziej Stoutem, czy bardziej Porterem, bo kluczowe będzie odpowiednie skomponowanie nut wędzonych, dymnych z ogólnym charakterem piwa.

 

Mam takie wrażenie, że pomimo teoretycznej zgodności z opisem whisky stout jakoś nie przejdzie :P Czy jestem przewrażliwiony?

Jeśli nawet wygra kategorie to i tak przegra z przechmielonym AAA ( opis sugeruje takie preferencje w tym stylu )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też jak to wyjdzie w browarze komercyjnym, bo ja jakoś mało widzę (zwłaszcza wśród piw dostępnych w butelkach) tych super chmielowych AIPA (czy tam nawet AAA czy APA), z intensywnym czystym chmielowym aromatem i wysoką ale czystą goryczką ;)

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.