Jump to content

Zepsuty aerometr?


reichterror
 Share

Recommended Posts

Witam,

Dzisiaj pierwszy raz chciałem zmierzyć BLG w czasie fermentacji(ok. 10 dni burzliwej) i w tym celu nabrałem troche piwa do próbówki, ale niestety był problem ze zmierzeniem...

"Spławik" cały czas pokazywał co innego zależnie od siły jaką na niego nałożyłem. Jak go powoli bez siły puszczałem do próbówki pokazywał 6 BLG, kiedy mocniej naciskałem to pokazywał prawie 0 i BARDZO niechętnie się wynurzał... czyżby był zepsuty?

Ogólnie chyba to ja go zepsułem - na początku chciałem go zanurzyć w fementorze(niestety było za mało piwa, żeby wszedł do końca) i w tym celu go wrzuciłem do wrzątku na kilka minut, w celu jego dezynfekcji. Rozjechały się w nim te kuleczki i płyn co są na jego dnie na bok.

Co o tym myślicie? Tak ciężko jest zawsze ze zmierzeniem BLG?

Edited by reichterror
Link to comment
Share on other sites

Zrobiłem tak jak powiedzieliście, wsadziłem go do gorącej wody pionowo, żeby zleciały te kulki, poczekałem aż sie schłodzi do ok 20°C i już wszystko wporządku - zależnie od siły pokazywało tylko max. 0,5blg różnicy.

Edited by reichterror
Link to comment
Share on other sites

Ja na samym początku miałem taką "szczęśliwą" passę, że jeden spławik równał się jeden pomiar, powłożeniu go do menzurki z płynem (wtedy był to miód pitny) automarycznie pękał na samym dnie tam gdzie znajduje się wosk, załatwiłem tak ze trzy cukromierze z tym, że ostatnim to nawet pomiaru nie zrobiłem bo pękł już przy skalowaniu na czystej wodzie o temp. 20°C. Wszystkie spławiki to multimierze z Biowinu i staram się trzymać od nich z daleka choć muszę przyznać, że ten krótki spławik mimo moim zdaniem trochę nieczytelnej skali daje radę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.