Skocz do zawartości

AIPA pomoc w zasypie


Rubik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Zbieram się żeby uwarzyć "zimową" AIPĘ na Simcoe i Amarillo, chciałbym aby była treściwa, pełna o wyraźnej goryczce i dobrym aromacie. Wstępnie zaplanowałem 2 receptury:

I:

5 kg pale ale

1 kg monachijski

0,5 kg pszenicy

0,2 kg karmelowy

 

II:

3,5 kg pilzneński

2,5 kg monachijski

0,3 kg pszeniczny

0,3 kg karmelowy

 

Wszystkie słody od strzegomia. Chmielenie identiko ;).

Czy będzie znacząca różnica pomiędzy piwem na tych zaspach? Jest sens się bawić, czy lepiej po prostu sam pale ale (ewentualnie z pszenicą) i zatrzeć na słodko?

Z góry dziękuje za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monachijski doda ciała piwu, różnica pewnie będzie. Jak chcesz zobaczyć różnicę to najwyraźniejsza będzie między II a samym pale. Czego chcesz się dowiedzieć? Chcesz uwarzyć te dwa piwa?

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lato zazwyczaj robię sobie AIPA z dużym, około 50% udziałem monacha, niższym blg na poziomie 14-15 i mocną goryczką. Zachowuje pełnię a przy tym nie jest zbyt mocne, więc można sobie sączyć przy upale. Teoretycznie tak się nie robi - przyjmuje się, że AIPA robi się głównie na pilzneńskim i pale ale - ale jak zależy ci na wyższej pełni, to spokojnie możesz wybrać opcję II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I:

1 kg monachijski

II:

2,5 kg monachijski

1 kg monachijski - odejmij 0,5kg

2,5 kg monachijski - nie dawaj wcale

Ich brak uzupełnij Pale ale. W ten sposób uzyskasz dwa różne, a jednocześnie obydwa odpowiednie, piwa AIPA. A tak naprawdę, to mało ważne, i tak w tym piwie chodzi głównie o gorycz i zapach.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I:

 

5 kg pale ale

 

1 kg monachijski

 

0,5 kg pszenicy

 

0,2 kg karmelowy

 

 

 

II:

 

3,5 kg pilzneński

 

2,5 kg monachijski

 

0,3 kg pszeniczny

 

0,3 kg karmelowy

 

Ani monachijski ani pszeniczny po prostu nie pasuje do IPA, chociasz często je widzę w polskich wersjach "AIPA". Najczęstrze IPA to slod podstawowy i mala ilosc jasnego karamelowego.

Im mocniejsze i bardziej chmielowe IPA tym mniej słodowy zasyp.

Np: używając słody ze strzegomia:

2.5 kg Pils

2.5 kg Pale Ale

150 g karmelowy 30 EBC

 

Mieszanka Pils+Pale Ale będzie bardziej przypominać tutejeszy 2-Row.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za podpowiedzi! Nie chodzi mi o piwo konkursowe jeśli chodzi o trzymanie stylu ;) , dlatego uwarzę opcję numer 2 ze zmniejszoną ilością słodu monachijskiego (okazało się że zostało mi 2,16 kg a nie 2,5). Jeśli na wiosnę zrobie 5,5 kg Pale ale i 0,5 kg monachijskiego to opiszę różnicę. Jeszcze raz dzięki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to krótkie pytanie do Scoobiego i Adamskiego - zastanawiam się czy w gotowym piwie bedzie wyczuwalna różnica pomiędzy 5 kg pilzneńskiego, a 2,5 pale ale i 2,5 kg pilznenskiego?

Nie wiem czy będzie duża różnica ale już z koloru widzę że polski słód "Pale Ale" jest ciemniejszy od słodu 2-Row Pale. Tutejszy "Two Row Pale" (2-row) znaczy "dwu-rzędowy jasny" a polski "Pale Ale" chyba jest robiony żeby bardziej przypominać angielskie słody podstawowe a nie amerykański 2-row, z którego tutaj warzy się dzisiejsze IPAs.

Daltego myślę, że mieszanka Pils + Pale Ale, albo nawet sam Pils będzie bardziej zbliżone do amerykańskiego słodu Two Row Pale.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę tak:

Widziałem gdzieś w sieci porównanie różnych odmian słodu pale ale Fawcett Maltsters (Maris Otter, Halcyon, Golden Promise, itp.). W bezpośrednim porównaniu na identycznych piwach ludzie doszukali się różnic. Tym bardziej będzie zapewne różnica między pale ale i pilzneńskim. Ale to nie jest tak, że spróbuję piwa i w ciemno powiem czy było warzone na pale czy na pilzneńskim i nie wiem czy w ogóle takich zawodników znajdziesz.

 

Tak jak scooby pisze, pale ale jest na ogół odrobinkę ciemniejszy, zakładam że piwo będzie też minimalnie pełniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi gównie o to żeby podkreślić, że IPA ma być wytrawne.

APA jest trochę bardziej słodowe, IPA mniej słodowe bardziej wytrawne, IIPA i IIIPA są bardzo wytrawne w zasypie. Im więcej ABV i chmieli tym bardziej wytrawny zasyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podepnę się pod temat, żeby nie tworzyć niepotrzebnych wątków.

Jaką drugą warkę postanowiłem uwarzyć właśnie AIPA. Z uwagi na zerowe doświadczenie zdecydowałem się na zestaw gotowych surowców i po

porównaniu cen padło na propozycję ze sklepu Piwoszarnia a konkretnie http://piwoszarnia.p...-25l-p-437.html

 

Ostatecznie zakupy zrobiłem w innym sklepie ale trzymałem się receptury z ww. linku w wyniku czego w domu mam teraz:

 

- słód Pale Ale Strzegom - 5kg

- słód Pszeniczny Strzegom - 0.5kg

- słód Karmelowy 300 Strzegom - 0.5kg

- chmiel Columbus (USA) - 50g

- chmiel Warrior (USA) - 50g

- chmiel Chinnok (USA) - 50g tego w moim sklepie nie było więc kupiłem 100g Citry.

 

Jednak po przeczytaniu wskazówek warzenia dostępnych tu: http://www.marcin-we... 16.pdf��naszły mnie wątpliwości. Po pierwsze:

 

Sugerują wrzucić na 60 min. cały Columbus i Warrior. Po wpisaniu tego schematu do Brewtarget wychodzą jakieś kosmiczne wartości IBU rzędu 130. Po drugie: Zastanawia mnie w przepisie karmelowy 300. Rozumiem że ma nadać kolor i trochę słodyczy ale żadna inna receptura nie posiada tak ciemnego słodu.

 

Koniec końców moje dwa pytania:

Czy z tego zasypu wyjdzie coś podobnego do AIPA?

Jeżeli tak to jaki sugerujecie schemat chmielenia, uwzględniając posiadane przeze mnie chmiele?

Edytowane przez Samuel_Vimes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w przepisie jest literówka i powinien być słód karmelowy 30 ze Strzegomia. Na oryginalnym przepisie według PPPP piwo wyjdzie Ci zdecydowanie za ciemne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie bo robisz dla siebie. Troche ciemny ten karmel. Jak wrzucisz wszystko bedzie mocno karmelowe, jak lubisz to OK....

Ja na warke wrzucam 0,4kg karmelu ale 30-40 EBC.

 

Ja bym ograniczyl ten karmel do 200 max 300g, no chyba ze masz jasniejszy wtedy 0,5kg jest ok.

 

Ile alfa kwasow masz w chmielach?

Najlatwiej okreslic ile chcesz ibu w piwie pozniej dac na goryczk na 60min tyl chmielu by uzyskac okolo polowy finalbej goryczki. Masz citre on m duzo alfa kwasow wiec dojdzie ci troche ibu chmielac na smak i aromat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że w przepisie jest literówka i powinien być słód karmelowy 30 ze Strzegomia

 

Obawiam się że możesz mieć rację, ale z racji tego że zamawiałem w innym sklepie sugerując się tylko recepturą, w rękach mam właśnie karmelowy 300. W takim razie skorzystam z rady Profika i sypnę 200g.

 

Ile alfa kwasow masz w chmielach?

 

chmiel Columbus (USA) 14,6

chmiel Warrior (USA) 14,5

chmiel Citra 13,5

 

Celując w ok.70 IBU po wszelkich wyliczeniach wychodzi że...kupiłem za dużo chmielu ;) W takim razie wszystko co mi zostanie wrzucę na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.