Skocz do zawartości

Temperatura przechowywania dolniaków


bogdan62

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zerowe doświadczenia w piwach dolnej fermentacji, mam pytanie czy gotowe piwo dolnej fermentacji można przechowywać w piwnicy z temperaturą wachajacą się od 16 stopni w zimie do 19 stopni w lecie. Samo zrobienie piwa to nie problem, dysponuję zamrażarką 200l + zewnętrzny wyłącznik czasowy (zero problemów z brakiem mocy, czy ustawieniem temperatury), ale co dalej, czego można oczekiwać po piwie przechowywanym w w/w temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam z tym mało praktyki, ale teoria jest taka:

 

Fermentacja w 10* - 2-4 tygodnie, aż się wyfermentuje. Burzliwa, albo burzliwa + cicha, jak kto robi.

Lagerowanie blisko 0* - po dekantacji do fermentora albo kega ok. 4 tygodni, aby się sklarowało, wytrąciły białka, polifenole itp.

W przypadku KEGA - nagazowanie CO2 w możliwie niskiej temperaturze.

W przypadku butelek - zabutelkowanie z dodatkiem cukru, nagazowanie 1-2 tyg w temeraturze pokojowej (albo lagerowej - to jest przedmiotem debaty). Potem dobrze jest je potrzymać ok. 1-2 tygodnie w niskiej temperaturze, aby osiągnęły dobre nasycenie CO2.

 

Przechowywanie - gotowe piwo możemy juz przechowywac jak sobie chcemy, _ale_ im niższa i stabilniejsza temperatura, tym piwo wytrzyma dłużej. Zależy też jakie piwo - piwa jasne, mocno chmielone są delikatniejsze niż mocne, ciemne, słodowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat przechowywania, gdyż chcę uwarzyć parę dolniaków o wysokim BLG (16 do 22). Pasowałoby takie piwa leżakować około roku i tu mam dylemat czy temperatura 16 do 19 stopni nie jest zbyt wysoka dla dolniaków w takim okresie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem temat przechowywania, gdyż chcę uwarzyć parę dolniaków o wysokim BLG (16 do 22). Pasowałoby takie piwa leżakować około roku i tu mam dylemat czy temperatura 16 do 19 stopni nie jest zbyt wysoka dla dolniaków w takim okresie czasu.

Generalnie taka temperatura nie jest idealna, ale... w przypadku tak mocnych piw (jak sądzę ciemnych) nie powinieneś wyczuć negatywnych następstw tej temperatury. Te mankamenty najwyraźniej widać w lekkich jasnych piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. U mnie jest w lecie jeszcze cieplej. Uwarzyłem kilka dolniaków, typowych "dwunastek", i po trzech miesiącach jak dla mnie nie miały żadnych nut owocowych i były bardzo dobre. Teraz nastawiłem kilka mocniejszych ale degustacja dopiero w grudniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura w mojej piwnicy waha się od 8°C w zimie do około19-20°C w lecie.

Leżakują w niej piwa dolnej i górnej fermentacji od kilku tygodni do ponad 2 lat i wszystkie

jak dla mnie (zwykłego śmiertelnika) są naprawdę smaczne. :D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, piwa dłuższy czas przechowywane w tak wysokim przedziale temperatur i tak załapią nutki estrowe. Mogą być nadal bardzo smaczne ale stracą czysty lagerowy charakter.

Z przykrością potwierdzam. Mój märzen uwarzony jak należy w marcu i przefermentowany przy odpowiednich temperaturach, ale przechowywany w piwnicy, gdzie temperatura dochodziła latem do 19°C niestety załapał takie nutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.