Jump to content

W którym momencie mogę jeszcze dochmielić brewkit'a?


ajc333
 Share

Recommended Posts

Witam.

Który sposób będzie bardziej odpowiedni na dochmielenie granulatem fermentującej już brzeczki, aby uniknąć ewentualnych zakażeń: czy wrzucenie 50 gramów granulatu np. w wyparzonej pończosze do fermentora, czy zlewając na cichą dodać herbaty chmielowej?

 

Drugie pytanie: czy gotując brzeczkę dodać do niej granulat luzem i gotować dalej, potem to przecedzać przed dodaniem do fermentora, czy przecedzać podczas zlewania do drugiego fermentora, czy ewentualnie dodać herbatę chmielową do fermentora przed zamknięciem? Tabletki, o której czytałem nie chciałbym stosować. Który z tych sposobów wydobędzie najwięcej walorów z granulatu?

Link to comment
Share on other sites

Tak w skrócie. Im dłużej gotujesz chmiel tym więcej z niego masz goryczki a mniej aromatu. Więc jeśli zamierzasz dodawać herbatkę pp fermentacji to tylko w celu podbicia goryczki. Jeśli chcesz uzyskać jak najwięcej aromatu a co za tym idzie jak najmniej goryczki to dodawaj chmiel pod koniec gotowania i na zimno. Najlepiej wsypując i tu i tu luzem. Po gotowaniu dekantujesz wężykiem zznad osadu a po chmieleniu na zimno tez wężem ale z założoną pończochą ( najlepiej nową :) na przykład taka stopka ) na WYLOT wężyka. Trzeba tam zrobić taki woreczek żeby chmiel się w tym zbierał bo inaczej się zapcha. Chmielenie na zimno od 3 do 5 dni.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie, mając około 2 tygodni brzeczkę na burzliwej, wrzucić jeszsze do niej luzem chmiel na aromat, czy bezpieczniej dodać do zlanej na cichą i potrzymać te kilka dni przed rozlewem?

Link to comment
Share on other sites

czy bezpieczniej dodać do zlanej na cichą i potrzymać te kilka dni przed rozlewem?

IMO, bezpieczniej

 

BTW, po 2 tyg. cicha to już się chyba też skończyła.

Link to comment
Share on other sites

W takim razie, mając około 2 tygodni brzeczkę na burzliwej, wrzucić jeszsze do niej luzem chmiel na aromat, czy bezpieczniej dodać do zlanej na cichą i potrzymać te kilka dni przed rozlewem?

Burzliwa fermentacja jest wtedy, gdy piwo pracuje "burzliwie" - piana i w miarę intensywne wydzielanie CO2, tzw. cicha to okres, kiedy widoczne objawy fermentacji ustają (zazwyczaj nie ma piany- choć pewne drożdże pozostawiają pianę, mimo iż fermentacja się skończyła i raczej "nie bulka"). W skrócie, gdy drożdże przerobiły już prawie cały cukier i dojadają resztki, to wtedy nazywamy to cichą. Niezależnie od tego czy oddzielisz piwo od drożdży i przelejesz je do kolejnego pojemnika to ten proces i tak będzie zachodził.

Jeśli nie zamierzasz zbierać gęstwy do nie oddzielaj piwa od drożdży, tylko jeden więcej manewr, podczas którego może się zakazić piwo. Jeśli chcesz zbierać gęstwę to możesz zlać na cichą, choć nie jest to konieczne, zawsze możesz się pogodzić, że drożdże będziesz miał zanieczyszczone chmielem, albo możesz po prostu przemyć gęstwę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.