Skocz do zawartości

Co zrobić aby się jednak w końcu czegoś nauczyć?


pogo

Rekomendowane odpowiedzi

Kutwa Pogo widzę, że dalej żadnych wniosków nie wysnułeś i nic się nauczyłeś! Powiem mi jedno ty tak na prawdę czy z ciebie jest po prostu jakiś troll? :D

 

http://www.netdo.pl/beerworks/024-barley-wine/

 

 

Ostatecznie wyszło 20,5l brzeczki 28°Brix, czyli 26,5°8Blg (tak, wiem.. przeliczam ze strasznymi zaokrągleniami, ale to odpowiada zaokrądleniom podczas pomiarów).
Kalkulator dla takiego odparowania mówi o 30°Brix... ale to ostatni pomiar był robiony na zimnej brzeczce, więc ma największe szanse być prawidłowy.

 

 

Fermentacja w temperaturze 18-19°C.
Pierwsze oznaki pracy drożdży pojawiły się szybko, w mniej niż 12h.
W niedzielę wieczorem zabełtałem jeszcze w fermentorze aby dodatkowo napowietrzyć (40s jak przy kwachach).
Począwszy od poniedziałku codziennie dodaję ok 0,5kg cukru (bez mierzenia, bez wcześniejszego rozpuszczania) i przy okazji dalej napowietrzam bełtając.
Ostatnie mieszanie planuję dzień po ostatnim dosypywaniu.

 

http://www.netdo.pl/beerworks/022-berliner-weise/

 

Rano wypiłem London Sour (znaczy spróbowałem, bo było paskudne i większość wylałem) i resztkę z dna wlałem do fermentora.

Po ok 2-3h dodałem też swoją gęstwę z lodówki.

Pierwsze napowietrzanie po 2 dniach - syf z fermentacji tak oblepił łyżkę, że nie było jak spróbować.
Drugie mieszanie po kolejnych 3 dniach i wtedy już kwach dość konkretny i chyba o dziwo całkiem smaczny. Coś mi mówi, że to piwo może ulec szybkiemu zabutelkowaniu.
Wciąż się zastanawiam czy je rozcieńczać jeszcze, w końcu Berliner Weise powinien mieć ok. 10°Blg. No i ciekawe jak będzie smakować za te 3-4 tygodnie. W razie czego już wiem, zę można ratować smak chmielem na zimno :]

 

 

Padłem jak to czytałem :D

 

Pytałeś się jak robić dobre piwo? Zacznij od podstaw, a ty bez nich robisz kilka najtrudniejszych rodzajów piw i takie kwiatki sadzisz... :D Ale przynajmniej jest się z czego pośmiać oby tak dalej! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem decyzję, że raz na jakiś czas muszę coś schrzanić próbując zrobić coś bezczelnie trudnego... tylko po to by się nie zacząć nudzić. Choć teraz widzę, że berliner był głupim pomysłem nawet z tej perspektywy.

 

Gdybym jeszcze wiedział z czego się śmiejesz poza tym, że pcham się w bezsensownie trudne style.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... napowietrzanie.

Ja jednak wolę wierzyć opisom do konkretnych drożdży:

WLP099: Jeśli chcesz uzyskać powyżej 16% alkoholu warto dodatkowo napowietrzać brzeczkę przez kilka pierwszych dni.

Wyeast 3203: zadać drożdże do nienapowietrzonej brzeczki i napowietrzyć po 48h do poziomu 4ppm, napowietrzanie powtarzać co 48h przez 1-2 miesięcy do uzyskania zadowalającego poziomu kwaśności.

 

Oczywiście przytaczam to z pamięci, bo nie chce mi się szukać źródeł.

Mam we własnych notatkach sam dla siebie w kółko powtarzać dlaczego coś tak robię?

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

WLP099: Jeśli chcesz uzyskać powyżej 16% alkoholu warto dodatkowo napowietrzać brzeczkę przez kilka pierwszych dni.

Wydaje mi się, że tu chodzi o natlenianie tlenem z butli, a nie bełtanie fermentującym piwem. A propo:

 

http://www.whitelabs.com/yeast/wlp099-super-high-gravity-ale-yeast

 

I have some questions concerning your high gravity tips: Can a hand-held blender be used for both the initial and subsequent aerations?

This would not get good aeration; an aquarium pump with an inline air filter is better.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogo - z twoich zapisków wedle mnie wychodzą następujące błędy/problemy.

 

- problem że sterylnoscia

- problem z niedbalstwem procesu

- problem z nie odczytaniem do końca

- problem z chęcią bycia wybitnym indywidualistów

- problem że słabym wyciaganiem wniosków

- wreszcie problem z brakiem zauważenia błędów

 

Przeczytaj sobie twoje zapiski od pierwszych warek i wylistuj wszystko co dziś zrobił byś inaczej ( zakladam że po tych walkach i takim czasie umiesz więcej )

 

Na koniec umów się z jakimś doświadczonym piwowarem na brew session. I zrobice piwo od układania receptury. watch and learn sit and listen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak Furio pisze, olałeś wszystkie wskazówki jakie dali ci ludzie w tym wątku. Popełniasz te same błędy, a do tego dziwisz się jak ludzie ci zwracają jakie. Same założenia do receptur twoich są bardzo słabe, przykład kwasa i mieszania podałeś, pokaż gdzie producent każe tak robić? Bo to nie prawda nie doczytałeś tego jak zwykle. Dwa co to za durny pomysł z sypaniem cukru na fermentacje i podbijanie tym ekstraktu? Przecież to wyjdzie bimber nie BW... To dwa przykłady z brzegu dalej mi się pisać nie chce musisz sam dojść do tego jakie błędy popełniasz nikt za ciebie tego nie zrobi. I nie piszemy tego z ludzkiej złośliwości tylko chcemy ci pomóc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykład kwasa i mieszania podałeś, pokaż gdzie producent każe tak robić?

http://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/wyeast_xl_3203_de_bom_sour_blend_private_collection

 

 

Wyeast podaje, iż najlepsze efekty uzyskuje się na piwach o IBU poniżej 15. Wyższy poziom IBu może spowodować wyhamowanie powstawania kwasu. Nie zaleca również natleniania brzeczki na początku. W kolejnych dniach (co 48 h)zaleca się natlenianie na poziomie 4 ppm. Wyeast podaje, że do takiego natlenienia możemy doprowadzić np. poprzez potrząsanie lub chlapanie (zdezynfekowaną łyżką) przez ok 20 sekund. Czynności te należy prowadzić do czasu, aż piwo odpowiednio odfermentuje i uzyska pożądany profil smakowy.

znaczy, że źle to zrozumiałem? Poproszę w takim razie o rozszerzony opis, bo na stronie producenta znalazłem to samo po angielsku i nic więcej...

 

 

 

co to za durny pomysł z sypaniem cukru na fermentacje i podbijanie tym ekstraktu? Przecież to wyjdzie bimber nie BW...

Wiem :( Za dużo miałem zamieszania i za mało czasu na myślenie gdy przygotowywałem to piwo, a miałem świeżą, rozbujaną gęstwę i chciałem z niej szybko skorzystać. Mimo wszystko go nie skreślam... jeszcze.

 

 

Dziś mam trochę czasu. Poczytam jeszcze raz wszystkie swoje notatki od początku. Widzę, że na początek pośmieję się z tego, jak bardzo kiedyś myliłem pojęcia (i pewnie wciąż mi się to zdarza)

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.