Skocz do zawartości

Temperatura zadania drożdży i rozpoczęnia fermentacji dolnej


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam ile się da i na 100% nie doczytałem - jaka powinna być ścieżka temperatur zadania drożdży dolnej fermentacji i początku samej fermentacji, proszę o potwierdzenie lub korektę:

 

1) Drożdże suche hydratyzuję w 23°C+-3°C / Starter z suchych lub płynnych utrzymuję w 23°C+-3°C do oznak fermentacji

2) Zadaję mleczko/starter do brzeczki o temperaturze 16-18°C

3) Doprowadzam brzeczkę do temperatury docelowej (przykładowo 12°C) powoli, w ciągu kilku godzin po pokazaniu się pierwszych oznak fermentacji - pianki

 

O ile suche wytrzymają błędy to płynnych jest w starterze mniej i bardziej mogą się zestresować, z drugiej strony w dolnej fermentacji chciałbym jak najkrócej przetrzymywać brzeczkę w temperaturze powyżej optymalnej dla fermentacji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście zadaję drożdże w 8°C, samą gęstwę ze startera.

 

Druga szeroko używana procedura to zadanie drożdży w temperaturze pokojowej (możliwie nisko - 16-18*), poczekanie na pierwszą piankę i łagodne schłodzenie do 10*.

 

Co do temperatury drożdży - gęstwa i suche mogą być i w temperaturze pokojowej, ale jeżeli dodajesz pracujący starter, powinien być w zbliżonej temperaturze, powiedzmy do max. 5* róznicy między starterem a brzeczką.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłodzę brzeczkę wężownicą do temp. ok. 18°C , bo tak pozwala mi zimą temp. wody w kranie (można bardziej, ale szkoda wody), a następnie zadaję starter z gęstwy, lub z drożdży o tej samej temp. i znoszę do piwnicy 8-12°C . Nie czekam na pierwsze objawy fermentacji. Lepiej wcześniej schłodzić bo i tak przy burzliwej temp. brzeczki wzrośnie ponad temp. otoczenia, a jeśli nie będzie odpowiednio niska to wiadomo estry itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi mi o to "łagodne schłodzenie", fermentuję w lodówce w której temperaturę mogę ustawić dowolnie i precyzyjnie, i nie wiem wstawienie brzeczki 18°C do lodówki o temp. 10-12°C spowoduje schłodzenie "łagodne" czy raczej programować lodówkę np 18-16-14-12 w jakimś tam odstępach czasu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.