Jump to content

Tłusta plama na zdrowym piwie?


tolo
 Share

Recommended Posts

Hej,

Właśnie rozlewam Belgian Blonde i przed przelaniem do fermentora z kranikiem zauważyłem na powierzchni tłustą plamę, jaka spowodowała w moim IRA oraz Dunkel-Weizenie ostre nieprzyjemne zapachy, które wziąłem za acetobactera (wątek http://www.piwo.org/topic/16723-infekcja-acetobacterem-dlaczego/).

 

Tu ciekawostka, bo o ile po burzliwej Belgian Blonde smakuje inaczej to nie mogę powiedzieć, żeby smakował czy pachniał ostro czy nieprzyjemnie, a plama jest.

Spróbuję zrobić fotkę, ale chwilowo plama zniknęła, bo przelałem do pojemnika z syropem do rozlewu.

 

Czy takie plamy to coś normalnego? Pytam o tyle, że może swoje wcześniejsze piwa wziąłem za zainfekowane, a takie nie były.

 

Zdróweczka

Tomek

Link to comment
Share on other sites

Zrób zdjęcie może tej "tłustej" plamie. Bo może po zdjęciu będzie widać coś więcej.

Nie da rady, piwo po zlaniu do rozlewu utraciło tę plamę, nie odtworzyła się później. Ale ja mam do nich pecha, więc co się odwlecze.... :-)

Zlałem trochę do kieliszka, stoi 2 dni, ale plamy też nie ma.

Link to comment
Share on other sites

podobno plama taka może pochodzić ze środków do czyszczenia i dezynfekcji ale niech inni to potwierdza

To by mogło być, bo piwo na cichą zlałem do fermentora wymytego StarSanem bez płukania, więc to może faktycznie to pływało.
Link to comment
Share on other sites

A starsan nie staje się dezynfekcji pożywką dla drożdży?

StarSan to dodecylobenzenosulfonian sodu (C12H25C6H4SO3Na) i kwas fosforowy, czyli całkiem sporo różnego rodzaju atrakcji. NIe sądzę (ale i średnio się na tym znam, więc mogę być grubo w błędzie), żeby drożdże, które zwykle żywią się związkami węgla, wodoru i tlenu były w stanie rozkminić resztę z tego skomplikowanego wzoru ;-) Wydaje mi się, że zeżrą co się da, a to czego się nie da (np związki siarki i sodu) pływa po powierchni w postaci delikatnego korzucha.

Link to comment
Share on other sites

StarSan

"Kolejna z Amerykańskich nowości na rynku, tak jak PBW Starsan jest środkiem specjalnie stworzonym dla piwowarów domowych. Jest to mocno pieniący środek dezynfekujący. Wymagany jest tylko 60 sekundowy kontakt z czyszczoną powierzchnią, a w kontakcie z brzeczką zamienia się w pożywkę dla drożdży."

To jest fragment z postu o popularnych środkach do dezynfekcji. Oczywiście nie twierdzę że tak musi być na 100% poprostu przy pisaniu poprzedniego postu sugerowałem się tym:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.