Skocz do zawartości

Oels Brewery - foto historia budowy


Wesoly

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pod adresem

http://picasaweb.google.com/rafal.wesoly/Browar

umieściłem galerię przedstawiającą poszczególne etapy budowy mojej instalacji piwnej.

Aktualnie instalacja przeszła kilka drobnych modyfikacji.

Chłodnica przeciwbieżna wymieniona została na 20-sto płytowy wymiennik. Wysładzanie odbywa sie przy użyciu KEGa 50l. Woda wypychana jest za pomocą CO2.

Pomiar temperatury odbywa się przy pomocy cyfrowych termometrów DS18B20, zarówno w warzelni jak i podczas fermentacji.

Wyniki zapisywane są do logów, które można później analizować.

W przyszłości planowane jest zainstalowanie mieszadła z motoreduktorem w kadzi zaciernej.

Rozważam również przeróbkę instalacji na ogrzewanie elektryczne.

 

Fotki uporządkowane sa w kolejności chronologicznej.

Zainteresowanych zapraszam do dyskusji.

 

 

Pozdrawiam

 

Wesoły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No udało mi się w końcu dorwać do sieci, bo ciekawi mnie bardzo kilka spraw, zwłaszcza że przymierzam się dość ostro do modyfikacji swojego sprzętu.

 

1) Kadż ZW

DSCF0660.jpg

 

Z jakiego powodu zdecydowałeś na to dolne zwężenie i dwa zawory ?

 

 

2) Kadź filtracyjna

DSCF0672.jpg

 

Rozumiem, że zewnętrzna ścianka i wewnętrzna wykonane są z arkusza blachy. W środku pusto ?

 

3) Wkład filtracyjny

DSCF0791.JPG

To mnie powaliło na kolana całkowicie :) Zdradź kto Ci to wykonał :)

 

4) Urządzenie do pomiaru ostatecznego stopnia odfermentowania

DSCF1277.JPG

 

Zaskoczyłeś mnie tym. O co chodzi ?:)

 

Piszesz, że chcesz zmienić zasilanie z gazowego na elektryczne ? Z czym to jest związane, koszty, wygoda czy coś innego ?

 

 

Na początek tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadź zacierno - warzelna nie zwęża sie na dole. Po prostu na dole nie jest ocieplona ze względu na ogrzewanie gazowe. Kotły wykonane sa ze stali KO, izolacja specjalna wełna wysokotemperaturowa, na wierzchu blacha ALU.

 

Górny zawór służy do spuszczania rzadkiej cześci zacieru przy dekokcie.

 

Wkład filtracyjny wykonany był na laserze CO2. Filtruje sie idealnie, ale niestety wtedy nie miałem odpowiedniej blachy i chyba wykonam drugie sito z blachy 4-5mm grubości.

 

Nie pamiętam w tej chwili jak się nazywa ten szklany wynalazek. Ogólnie chodzi o to aby w 24h odfermentować brzeczkę w celu pomiaru głębokości odfermentowania. Niestety trochę mi się to obiło na górze i aktualnie leży gdzieś w kącie...

 

Na ogrzewaniem elektrycznym się nadal zastanawiam. Po pierwsze trzeba mieć odpowiednie przyłącze energetyczne.

W grę wchodzi płaszcz glicerynowy lub grzałki silikonowe. Z moich obliczeń wynika, ze koszt gazu i prądu będą takie same. Niestety przy gazie 3/4 energii idzie w powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro jadę do teścia który ma dość duże doświadczenie z nierdzewką. Pewnie jakieś pytania dodatkowe napiszę ;)

 

A właśnie, bo nie zapytałem o czujniki temperatury - rozumiem, że podłączałeś go do rs232 i zostawiałeś komputer w swoim browarze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w sumie dwa obwody pomiaru temperatury. Jeden i drugi na włąsnoręcznie wykonanym interfejcie RS232.

Pierwszy na stałe podłączony do kompa to piwnica z tankami (wykorzystałem kabel telefoniczny, który szedł z piwnicy do domu)

Drugi to warzelnia. Na czas warzenia znoszę do piwnicy starego laptopa aby mieć pomiary online. Czasami zapodaje programik, który wysyła mi SMSa jak temperatura osiągnie odpowiedni poziom ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam i oglądam w wielkim zachwycie i nasuwa mi się jedno pytanie: Robisz piwo na szarszą skale czy tylko na własne potrzeby?? Tak z ciekawości pytam, ja dopiero początkujący jestem ale takie podejście bardzo mi się podoba. By nie tylko ważyć ale i nad sprzętem pomyśleć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na własne potrzeby.

To niezłe potrzeby :) Hobbysta z Ciebie pełną gębą :) Podziwiam dla mnie na razie filtrator rurkowy to marzenie i wyzwanie z którym pewnie za 1-2 tygodnie się zmierzę :) Tak że na takie sprzęty to najwcześniej za parę lat ;) Ale już wydzieliłem pomieszczenie w piwnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Osobiście preferuję butelki z zamknięciem patentowym. Ciężko je zdobyć za rozsądną cenę a te które kupuję na Świebodzkim muszę intensywnie czyścić i odkażać ale w tym przypadku warto, bo koszt "pólitrówki" pustej oczywiście :) waha się pomiędzy 1-2 zł za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Imponująca konstrukcja! Gratuluję!

 

Bardzo podobają mi się ta wmontowane termometry. Na ile pełnią u Ciebie walor estetyczno-klimatyczny a na ile sprawdzają się w akcji (jak się mają te wskazania do wskazań czujników)?

 

W jaki sposób je zamontowałeś? Czy są one wspawane? Czy taki termometr by się nadał - http://www.allegro.pl/item486929455_termometr_kuchenny_masarski_z_sonda.html?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.