Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2015


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

 

Zastanawiam się na wsadzeniem chmielu w tym roku, tylko mam jedno zasadnicze pytanie: jak oznaczacie zawartość goryczki w chmielu? Bo z tego co wiem ona nie jest jednakowa co roku.

idziemy z tym do wróżki ;)
Paszczą też można :smilies:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rośliny jednoroczne też trzeba ogławiać, przycinać pędy czy lepiej sobie darować? Byłem dziś na działce i wszystkie 6 sadzonek chmielu powypuszczało dużo pędów fioletowych. Planuję te sadzonki odkopać delikatnie i jeśli któraś będzie miała ładne korzenie i dużo pędów pod ziemią to je będę rozdzielał na dwie mniejsze roślinki coby mieć więcej chmielu. Czy po dokonaniu rozdzielenia roślin na 2 mniejsze też trzeba je ogławiać czy już nie?

Edytowane przez rasuh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też szukałem, w poprzednich latach też trochę o tym było:

http://www.piwo.org/topic/303-chmielnik-sezon-2008-2012/?p=45511

i

http://www.piwo.org/topic/303-chmielnik-sezon-2008-2012/?p=46096

 

Czy rośliny jednoroczne też trzeba ogławiać, przycinać pędy czy lepiej sobie darować? Byłem dziś na działce i wszystkie 6 sadzonek chmielu powypuszczało dużo pędów fioletowych. Planuję te sadzonki odkopać delikatnie i jeśli któraś będzie miała ładne korzenie i dużo pędów pod ziemią to je będę rozdzielał na dwie mniejsze roślinki coby mieć więcej chmielu. Czy po dokonaniu rozdzielenia roślin na 2 mniejsze też trzeba je ogławiać czy już nie?

Edytowane przez Krzycho_gd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy przygotowałem sobie chmielnik tydzień temu wsadziłem sztobry wsumie 10 sztuk 6 odmian i dzisiaj dowiedzialm się od osoby doglądającej że wszystkie pędy wyglądają źle są jakby przymrozek im zaszkodził pociemniały i oklapły. Czy coś z nich jeszcze będzie ? Wypuszczą kolejne pędy ?? Troche mnie to podłamało :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Były zakopane pod ziemią na 5cm tyle ze jak sadzilem to pnącza miały juz od 15 do 50 cm. Po wsadzeniu podlałem ale nie za mocno . a za dwa dni były przymrozki . Czyli mam rozumieć że moge się pożegnać z chmielnikiem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że moge się pożegnać z chmielnikiem ??

Spokojnie - daj mu chwilę - sadzonki przecież całkiem nie przemarzły - myślę że jeszcze puszczą nowe pędy. Podlewaj i bądź dobrej myśli. :)

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie pocieszyłeś . Jak często powinno się teraz podlewać i jak mocno żeby nie przesadzić ? Czy te zwiędłe pędy usunąć czy narazie zostawić ?

Nie odkryję Ameryki - jak ziemia na głębokości rośliny przeschnie.  ;) 

Co do pędów - trudno ocenić na odległość. Jeżeli są tylko przyklapnięte to może jeszcze się podniosą i odżyją. Jeżeli nie będzie poprawy za kilka dni to usuń, chmiel zdąży jeszcze wypuścić nowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz że 1metrowa tyczka to tak ze 4x za mało? :) Planujesz to jakoś wyżej pociągnąć? Nie widać dokładnie skali - jaka jest odległość między sadzonkami? Nie będą się ze sobą splatać gdy podrosną?

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bale około 4,5 metra już mam naszykowane te metrowe tyczki to tylko wstępnie na pierwsze dwa tygodnie ,czyli jeszcze tydzień i bede stawiał stelaż. Odległość między sztobrami to 1,5 metra . Odległość pierwszego rzędu od drugiego 2,5 metra. Przesunięcie między pierwszym a drugim rzędem 50% . Jeśli macie jakieś wskazówki co do mojego chmielnika. Zachęcam do komentowania. Więcej zdjęć w galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do końca nie byłem pewny co mam wyciąć, więc poświęciłem jedną zeszłoroczną Marynkę - tak wygląda Ten korzeń - może komuś się przyda. Moje chmiele przyciąłem na "czuja" pozostawiając po 2 - 3 pędy ( na niektórych pojawiają się już listki ! )

 

 

 

ja dziś moje Marynki odgłowiłem. Pedy wylazły już wcześniej na jakies 5-10 cm nad kopczyk ale upewniłem się u pani Ewy z allegro i wyraźnie napisała że należy ciać razem z młodymi pędami - po nich wyrastają na nowo młode, znacznie silniejsze pędy.

Teraz czekam spokojnie na właściwe pędy do naprowadzenia i nie obawiam się o ew. przymrozki.

 

p.s. nie ma nikt sadzonek ciekawych aromatycznych chmieli na odprzedanie?? Ale nie polskie :)

Czy jesteś pewny że dobrze zrobiłeś ? Z tego co ja wyczytałem należy wyciąć tylko część pèdów pozostawiajàc 2-3 najsilniejsze. Wyraźnie piszą żeby ich nie uszkodzić. Ale to może inna szkoła jest.

 

Ogławianie wykonuje się po to, żeby pozbyć się ewentualnych chorób, które przezimowały w roślince oraz aby nam nie zdziczała :) Zdaje się, że powinno się usunąć właśnie górną część karpy, pozostawiając jednak pędy położone niżej.

 

 

 

Ja tam nie wiem - pytałem specjalistki.

Byłem wczoraj na działce i chmiel nie robiąc sobie nic z oderwania wcześniejszych pędów wypuścił ładne nowe i już są nad ziemią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nawiązując do moich poprzednich postów. Żyjąc nadzieją że mój chmielnik jednak wróci do życia okazało się że z 10 sztuk wsadzonych tylki 3 puściły pędy reszta nic . Usunołem pędy które się położyły. Ale jednak nie pojawiły się nowe pędy. Teraz pytanie co dalej mam zrobić ? Czy istnieje jeszcze szansa że wypuszczą pędy czy już mogę likwidować chmielnik. Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.