Skocz do zawartości

Chmielnik sezon 2015


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie Marynka Sybilla Magnum i Lubelski w tamtym roku było bardzo dobrze, w tym pasuje Iunge zdobyć i coś z zagranicy ciekaw jestem jak wygląda w naszym klimacie uprawa i same plony z tych odmian. Mam w sumie 4 odmiany (nasiona) amerykańskie od Dawida więc w tym roku czas na nie zobaczymy czy ruszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym roku będę sadził Iungę ;) Dostałem 2 sztobry, muszę jeszcze wymyślić kontrukcje pod nią :D Mam nadzieje, że będą dobre zbiory z niej. Niestety cały poprzedni chmiel mi zawilgotniał i musiałem 2,5 kg swojej szyszki wywalić na kompost bo zgniła... Muszę tą pakowarkę próżniową zakupić, bo woreczki strunowe jednak za dużo powietrza przepuszczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wiosnę będę rozkopywać karpę zobaczymy czy czegoś nie będę miał do oddania ;) A tak to co roku wystawia się jedna pani z sztobrami tak gdzieś od marca, w poprzednich tematach znajdziesz do niej linki chyba Ewa Lasota jakoś tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro aktualnie sprzedają sadzonki z wysyłką na koniec marca 2 osoby alicja_1952 (Lubelski, Marynka, Sybilla, Magnum, Hallertauer - który??) i jar24s (Sybilla, Magnum i Perle).

Zaopatrywał się ktoś w tych źródłach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na wiosnę będę rozkopywać karpę zobaczymy czy czegoś nie będę miał do oddania ;) A tak to co roku wystawia się jedna pani z sztobrami tak gdzieś od marca, w poprzednich tematach znajdziesz do niej linki chyba Ewa Lasota jakoś tak...

Krzysiu pamiętaj o mnie po jednemu z tych co nie mam zabiorę :) , pamiętam jakiś tam miałeś z tych co u mnie nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, przenoszę :

 

powiedzcie mi proszę, ile czasu wschodzi sztobra (sztobr, sztober??). Wsadzilem do doniczki jakieś 12 dni temu i postawiłem w kuchni przy oknie (temp. 15°C) i nic się nie dzieje.. jaki jest średni czas, zanim chmiel wylezie z ziemii??.. dodam jeszcze tylko, że sztobre położyłem w pozycji horyzontalnej i przykryłem warstwą ziemii na okolo 3,5 cm, zgodnie z instrukcją..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu chcesz sztobra w lutym już "wschodzić" brak słońca, chłodniejsze warunki roślina jest w stanie hibernacji w odpowiednim czasie wyjdzie, ale to dopiero na wiosnę. Mi pędy wyrastają nad ziemie już w kwietniu ale to zależy tez od pogody. To tak jak z piwem daj czas, cierpliwość to cecha na wagę złota w piwowarstwie!7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ:

Zima w południowej Anglii jest o wiele łagodniejsza, niż w Polsce (średnia temperatura stycznia to jakieś 7 stopni Celsjusza a w marcu często skacze do 15 -18tu, w grudniu często kwitną drzewa owocowe), jest o wiele więcej słońca niż w Polsce, okres wegetacyjny jest o wiele dłuższy (na przykład jeżyny w moim ogrodzie są zielone cały rok), a w instrukcji było napisane, że im wcześniej tym lepiej, także czemu nie?. Poza tym, tak jak napisałem, doniczka ze sztobrem stoi w kuchni, także można by powiedzieć uprawa szklarniowa.. ciekawi mnie tylko ile wschodzi posadzony sztobr..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tego nie napisałeś, a na lokalizacje nie spojrzałem ;) Takie informacje też są ważne, poszukaj w takim bądź razie coś o uprawach chmielu w Anglii w ich klimacie ja wpisałem w google i zaraz coś mi wyskoczyło, nawet dwa filmiki na YT, pewnie jak zagłębisz się bardziej w googla to znajdziesz odpowiedź na pytanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie patent na tyczki do chmielu? Do tej pory mój chmiel piął się po płocie, ale chcę to zmienić, tylko nie wiem skąd wziąć tyczki, żeby nie było z nimi dużo roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tego nie napisałeś, a na lokalizacje nie spojrzałem ;) Takie informacje też są ważne, poszukaj w takim bądź razie coś o uprawach chmielu w Anglii w ich klimacie ja wpisałem w google i zaraz coś mi wyskoczyło, nawet dwa filmiki na YT, pewnie jak zagłębisz się bardziej w googla to znajdziesz odpowiedź na pytanie ;)

 

No właśnie zglebialem i nie znalazłem.. dlatego zadałem to proste pytanie "jak długo", żeby szybko uzyskać krótką odpowiedź: czy tydzień, czy sześć tygodni.. ale jak widzę łatwiej jest rozpisać się na temat googla.. nie ważne: już wzeszlo.. tak czy inaczej dziękuję za pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki macie patent na tyczki do chmielu? Do tej pory mój chmiel piął się po płocie, ale chcę to zmienić, tylko nie wiem skąd wziąć tyczki, żeby nie było z nimi dużo roboty.

 

Najprościej:

 

Rozpinasz wysoko, poziomo sznur a jak chcesz jeleganco go linkę ze stali nierdzewnej (nie są bardzo drogie). Minus taki że musisz mieć gdzie ten drut przypiąć w dwóch punktach a musi siedzieć pewnie bo chmiel do lekkich roślin nie nalezy.

Do tego sznura przyczepiasz pionowe sznurki - tu moga być najtańsze. Po tych sznurach roślina będzie sie piąć.

Na koniec sezonu odcinasz od góry sznur, od dołu roślinę i bierzesz pakuneczek do przerobu :)

 

na pewno nie opłaca się budować konstrukcji w stylu mocna tyczka, maszt dla jednej rośliny!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.