Skocz do zawartości

Czy już mogę zebrać gęstwę?


RadekMon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam pewien dylemat. Otóż zaplanowałem na jutro kolejną swoją warkę, którą chciałem zadać gęstwą z fermentującego właśnie piwa. Problem polega na tym, że nie mam pewności czy już mogę przelać je na cichą. Piwo zadane S-04 w sobotę, BLG pocz. 16 a dziś zmierzone 5,5 temp. otoczenia w której fermentowało między 16-17 st.; zacierane w 66st.

 

W poprzednich moich warkach po ok. tygodniu blg już się raczej drastycznie nie zmieniało, ale w tym przypadku wydaje mi się ono ciut za wysokie. Co radzicie, przelewać i brać tą gęstwę czy lepiej będzie dać temu piwu spokój a do następnej warki użyć nowej paczki sucharków? Nie wiem czy zabierając teraz większość drożdży nie "upośledzę" w jakiś sposób fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosisz się o kłopoty

e tam kłopoty

piękny nie chcący się redukowac diacetyl :) u mnie tylko wystąpił

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przedmówcy mają rację, ale jeśli chodzi o moje doświadczenia z S-04 to zrobiłem na nich ok. 4-5 warek o Blg pomiędzy 12-16Blg, to przy prawidłowym napowietrzeniu nie było mowy, aby po 7 dniach były widoczne jakiekolwiek objawy w miarę intensywnej fermentacji. Zazwyczaj tafla piwa była czysta z pojedynczymi małymi ogniskami pęcherzyków piany.

Jeśli miałeś dużo surowców niesłodowanych, albo słodów karmelowych to wydaje mi się, że stopień odfermentowania po burzliwej może być w normie. Na Twoim miejscu, jeśli nie jesteś pewien czy etap burzliwy się skończył to bym dał nową paczkę sucharów, chyba że inne drożdże, które możesz dodać niezbyt pasują do piwa.

Jeśli z Twoich obserwacji wynika, że fermentacja burzliwa się skończyła (np. piana zniknęła kilka dni temu) to bym robił kolejne piwo na tych drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo333, o jakie kłopoty się prosi, jestem dosyć zielony więc mnie to zaciekawiło, szczególnie że dostałem informację żeby po tygodniu zlewać na cichą i nic się nie martwić, bo jak nie odfermentowało, to na cichej zawsze drożdze zjedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka która odfermentowała z 16 na 5,5 blg ma stopień odfermentowania rzędu 65%. S-04 powinny dojadać w okolicach 79%. Wiadomo, że stopień odfermentowania zależy od profilu zacierania, nie mniej jednak moim zdaniem piwo powinno Ci zejść do 4-4,5 blg dając odfermentowanie minimum 70%. Takie zejście jest możliwe podczas cichej fermentacji, więc moim zdaniem możesz przelać piwo na cichą fermentację. Dla pewności zassij trochę drożdży z dna fermentora podczas przelewania - spokojnie sobie opadną w drugim fermentorze. W 95% przypadków piw o ekstrakcie do 15-16 blg, tydzień fermentacji burzliwej wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj tafla piwa była czysta z pojedynczymi małymi ogniskami pęcherzyków piany.

Jeśli miałeś dużo surowców niesłodowanych, albo słodów karmelowych to wydaje mi się, że stopień odfermentowania po burzliwej może być w normie.

No własnie żadnych oznak fermentacji burzliwej nie było, a piwo to CDA więc trochę karmelowych i palonych słodów było. Zdecydowałem się jednak zebrać gęstwę i jakiś czas temu część trawiła do mojej dzisiejszej warki. Dzięki wszystkim za pomoc i porady.

 

Dla pewności zassij trochę drożdży z dna fermentora podczas przelewania

Hehe zrobiłem to całkiem przypadkiem, wężyk podczas przelewania zsunął mi się na dno fermentora :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo333, o jakie kłopoty się prosi, jestem dosyć zielony więc mnie to zaciekawiło, szczególnie że dostałem informację żeby po tygodniu zlewać na cichą i nic się nie martwić, bo jak nie odfermentowało, to na cichej zawsze drożdze zjedzą.

Trochę może potrwać, zanim wznowią pracę na cichej, a gdy już wznowią, to może się dalsza fermentacja ślimaczyć. Na cichą przelewamy już praktycznie odfermentowane piwo, drożdże mogą w jej trakcie zjeść jakieś resztki, ewentualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.