Skocz do zawartości

Domowe hodowanie papryczek (ostrych!)


crosis

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli szybko minęło, to albo nie dojrzała, albo bardzo mało SHU miała. Moje Jolokie pieką tak z pół godziny ;)

Według głównej plantatorki w końcu, po mega długim czasie, dojrzała. Na próbę wziąłem bardzo mały skrawek, bo się bałem, ale pół godziny to na pewno nie było. Dzisiaj chyba ponowię probę ;) A no i była bez pestek, bo te zostały zebrane na ponowny wysiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja trochę inaczej wysiewam i mam praktycznie 100% wschodów. No i dlatego wysiewam dosyć późno, bo w kwietniu :) W 2015 wysiałem w ogóle w lipcu czy sierpniu, bo się zgapiłem trochę - ostate Cayenne zbierałem jeszcze w grudniu :D

 

1. Moczę nasiona w wodzie przez 1 noc.

2. Wykładam przebrane* nasiona na wilgotną watę/ligninę i zostawiam w cieple.

3. Po kilku dniach większość nasion zaczyna kiełkować - wtedy wsadzam je do ziemi.

4. Po kolejnych kilku dniach rośliny wybijają się z ziemi na powierzchnię.

 

*odrzucam bardzo płaskie, czarne i "niezdrowo" wyglądające nasiona

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do zabawy :)
5 grudnia zasadziłem 3x jalapeno conchos i 3x jalapeno earl grey oraz 2x habanero chocolate. Kiełkowanie na wacikach do twarzy w plastikowym pudełku przykrytym folią. Wszystkie wykiełkowały. Następnie przeniesione do ziemi w kubeczkach po jogurtach (małych). Obecnie 1 ładna roślina z dnia na dzień zwiędła.. zaś drugiej nie udało się rozerwać łupiny nasiona do końca i również zwiędła. 
Pozostałe rosną i powoli "mężnieją". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez growboxa będzie ciężko  zimą wyhodować dobre sadzonki. Ja póki co na wacikach mam capsicum chinense i baccatumy. Annumy wysiewam koniec lutego początek marca

Edytowane przez ras1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że prosisz o coś innego ale ostatnio zamawiałem z http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=4456316 i ceny są bardzo zachęcające(2-8zł) za 10 nasionek, dodatkowo dorzuca gratisy, sam dostałem kolejną paczkę 10 nasion i ususzone pół papryczki (7 pot white). To tak tylko w razie gdybyś chciał zaoszczędzić trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę papryczek pomrożonych, więc nie wiem czy nasionka się nadadzą - podejrzewam, że mogą nie wyrosnąć, bo pewnie kryształki lodu je mogły uszkodzić.

Do tego mam suszone habanero i chyba fatali red, ale one były jeszcze wędzone i nie jestem pewien jaką temperaturę mieliśmy finalnie w wędzarni.

Na krzaku mam jeszcze 2 papryczki habanero orange oraz zsychające explosive ember, więc z tego coś by wyrosło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyrodzie jakoś rośliny przeżywają zimę, ba, banki nasion polegają na ich mrożeniu  więc chyba powinno się udać ;)

Nawet może z ciekawości z kilka ziarenek wydłubię.

Podejrzewam, że w wypadku mrożenia ziaren, zwłaszcza tych bardziej wrażliwych roślin stosuje się albo jakieś zabiegi ochronne, albo mrozi którąś z szybkich metod, dzięki czemu powstają mniejsze kryształki lodu.

Dwa krzaki z papryczkami "zimują" na parapecie, to będzie z czego wydłubać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jakoś się przygotowuje nasiona, oglądałem kiedyś jakiś dokument ale tego faktu nie odnotowałem. W każdym razie, nasionka przechowuje się tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Globalny_Bank_Nasion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poratuje ktoś nasionkami obojętnie co byle rosło i na parapecie ładnie wyglądało. :)

Koszty listu zwracam ofc.

 

Jak wysieje swoje za tydzień to mogę co nie co Ci wysłać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to przez zbyt wczesne wysadzenie ale roślinki padają jedna za drugą.. A szkoda bo pięknie wystartowały. Podejrzewam, że wpływ na to może mieć zbyt mała ilość światła + jest trochę za zimno (nawet te wietrzenie mieszkania zimnym powietrzem) albo kiepska ziemia.. kupiłem ją, wyglądała dobrze ale mam wrażenie, że jest jakaś zagrzybiona.. dziwne naloty pojawiły się po pewnym czasie w doniczkach. Tak czy inaczej poczekam teraz zapewne do marca z wysiewem.
Spotkał się ktoś z Was z tym, że roślinki nie rozbudowały swojego systemu korzeniowego? U mnie wszystkie tego nie zrobiły, są chwiejne i potrafiły się przewalać nawet przy lekkim podlaniu.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wytrwały 2, jalapeno conchos i habanero chocolate. Jalapeno po przesadzeniu do większej doniczki jakby odżyła. Habanero nadal nie może się zakorzenić, postaram się również lekko ją przesadzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.