Skocz do zawartości

Prażone ziarno na jasno


dziedzicpruski

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś używał prażonego ziarna powiedzmy w ilości 0,5 kg na 4-4,5 kg zasypu, ziarno prażone na kolor lekko brązowy,jeszcze nie ze smakami palonymi,raczej coś z deseń skórki chlebowej.

Zrobiłem dwie wersje,jedna trochę ciemniejsza,już coś zalatująca kawa zbożową i druga jaśniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angielski Fawcett Maltsters miał w swojej ofercie prażoną pszenicę. Dodawałem ją kilka razy do IPA/APA. Efektem było podniesienie pełni smakowej i zwiększenie pienistości. Ale z tego co piszesz to u Ciebie kolor jest ciemniejszy niż tu:

http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/slody-pszeniczne/435-prazona-pszenica-torrified-wheat.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używał prażonego ziarna powiedzmy w ilości 0,5 kg na 4-4,5 kg zasypu, ziarno prażone na kolor lekko brązowy,jeszcze nie ze smakami palonymi,raczej coś z deseń skórki chlebowej.

Zrobiłem dwie wersje,jedna trochę ciemniejsza,już coś zalatująca kawa zbożową i druga jaśniejsza.

Ziaren jeszcze nie, ale podpiekałem płatki jęczmienne, tak aby je lekko zbrązowić, jednak raz zrobiłem zbyt długą przerwę pomiędzy zamieszaniem ich i część z nich wyszła lekko za ciemna. Zapach po przypieczeniu był świetny, trochę owsa, trochę jakby lekki orzech + zapach podobny do początku przypiekania chleba.

Zapach był intensywny, więc musiałem zamknąć to szczelnie w wiaderku do dnia warzenia.

W gotowym piwie efekty będę mógł sprawdzić dopiero za jakiś czas.

W trakcie warzenia wydaje mi się, że było można wyczuć ten aromat. 400g płatków na 5,5kg zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem dawno temu jak nie mogłem dostać tych dziwnych, podpiekanych słodów. Teraz wszystko jest, można prażyć jak nagle czegoś zabraknie.

Wnoszą to co jest oczywiste, ciasteczkowość, chlebowość i wszystkie pochodne a do stouta nie ma jak świeżo upalony jęczmień, nic go nie przebije.

 

Czasem dziwnie się palą niektóre ziarna, kasza manna tez czasami jakaś taka gumowa mi się robiła...

http://browar.biz/forum/showpost.php?p=1015687&postcount=321

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palony jęczmień też mam w planie (te zleżałe to o kant dupy rozbić,jakieś takie zjełczałe nuty),ale muszę jakiś termometr do pieca kupić,żeby tego na węgiel nie spalić,pytam bo już eksperymentów wyrosłem i nie chce jakiejś wtopy mieć,co najmniej ma być to pijalne,no ale z drugiej strony co w tym palonym ziarnie złego być ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiekałem ze dwa razy pilzneński, namoczony i do piekarnika na 30 - 40 minut. Efekt tak jak opisał Fido, ciaska, chleb i takie tam. Jak podpieczesz dłużej lub w wyższej temperaturze to zaczną się pojawiać inne aromaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.