Skocz do zawartości

Receptura Milk Stout


Arielos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Przymierzam się do mojej drugiej warki, a 1 z zacieraniem. Posiłkując się innymi recepturami wymyśliłem coś takiego:

 

Warka 22-23L

- Pale Ale Strzegom 4 kg

- Pszeniczny Jasny Bestmalz 0,4 kg

- Karmelowy Strzegom 150 0,7 kg

- Płatki owsiane 0,5 kg

- Carafa III 0,3 kg

- Palony jęczmień Strzegom 0,3 kg

- Laktoza 0,7 kg

 

-Marynka 30g 60"

-Lubelski 30g 30"

 

- Drożdże S-04

 

Pytania:

1. Temperatury i czasy zacierania. Niby czytałem dużo na ten temat, ale dalej nie mogę załapać o co chodzi.

2. Kiedy dodać laktozę?

3. Kiedy dodać Carafę i jęczmień palony? Z tego co wiem powinno się chyba dodać na ostatnie 20 minut zacierania.

4. Rozumiem że stosunek woda:słód powinien wynosić 3:1?

 

Do dyspozycji mam garnek 30L na kuchence 2kW z grzałką 1000W do pomocy, na dniach zrobię filtrator z oplotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zacierania, w najprostszej wersji podgrzej wodę do 70 stopni, wsyp słód (bez palonych), dobrze wymieszaj (jak szybko wsypiesz będzie się zbrylał), zdejmij z pieca, zaizoluj jakąś kołdrą i zostaw na 90 minut. Potem dosyp palone, podgrzej (mieszając) do ok 78 stopni (mieszaj mocno, bo z góry będzie zimne a na dole przypalisz), wyłącz i odczekaj 15 minut, zacznij filtrację.

 

Nie dawałem laktozy ale obstawiam koniec gotowania. Ja zwykle daję 15 l wody (tak na łoko ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Zacieranie na słodko tak jak wyżej, wsypać słody jasne na 70 stopni, zejść do 67°C, zacierać do negatywnej próby jodowej.

2. Laktozę ostatnie 15 minut gotowania (nie podczas zacierania).

3. Słody ciemne na ostatnie 10/15 minut.

4. Na stosunek raczej nie patrze ale może się mylę :) warki robię na 18/20 litrów, zawsze nastawiam 12l i do tego słody, potem przy wysładzaniu dolewam wody aż wychodzący filtrat będzie miał ok. 4 blg [tylko ostudzić chociaż trochę przed pomiarem :) ] chociaż osobiście wysładzam raczej do objętości bo i tak garnek mam za mały by takie parametry uzyskać... niestety tracę na tym..

 

Ilość laktozy kto jak lubi, osobiście dodawałem 500g. Chmiel tak samo, o ile dobrze pamiętam według stylu chmiel powinien być co najwyżej lekko wyczuwalny (dodawałem 25g northdown na 60 minut) ale robimy przecież pod siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zacierać normalnie, 67-66.

 

Laktozę można dodać w dowolnym momencie, nawet do roztworu do refermentacji. Dodanie na początku gotowania zmniejszy utylizację chmielu, ale nie poczujesz różnicy 2-3 ibu.

 

Słody palone spokojnie można od początku.

 

Jako łagodny stout świetnie wychodzi owsiano-mleczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, co myślicie o dodaniu płatków dębowych? Widzę że na twojbrowar.pl mają płatki sherry albo whisky.

 

Ryzyk-fizyk, zamówienie poszło, dorzuciłem też płatki sherry, fortuna to nie jest a mogę najwyżej wykorzystać gdzie indziej.

Edytowane przez Arielos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatki Sherry do Milk Stouta? Wybacz, ale według mnie to te dwie rzeczy pasują do siebie jak świni siodło :) Chociaż nie takie rzeczy już widziałem, więc można się pewnie zdziwić ;]

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Pierwszy raz robię Milk Stout i trochę się przeliczyłem ... Chciałem zapodać drożdże S-04 ale niestety brak, mam US-05. Jest sens to pakować czy lepiej gęstwę z S-04 po jakimś Porterze Angielskim ?

Pozdrawiam

tcherpaq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat gdyż mam smaka na milk stouta również.

Wiem, że z puch to nie to samo ale póki co muszę się takim czymś zadowolić ;)

Plan jest taki:

-nachmielony WES ciemny (lub a'la stout WES 05) 1,7kg płynny

-niechmielony WES ciemny 1,7kg płynny

-barwiący WES 0,5kg płynny

-drożdze Safale S-04 11,5g

-laktoza 500g ? - jest sens do puch dodawać? Jeśli tak to kiedy, w którym momencie? Puchy WESa zawsze gotuje 20min, może wtedy?

 

Pozdrawiam :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chmieleniu laktozę daje się 15 minut przed końcem gotowania, generalnie możną ją dawać nawet na cichą bo i tak drożdze jej nie ruszą. Także pod koniec gotowania ekstraku dorzuć. Ostatnio na jakieś 23 litry piwa dałem 750 gram i w sumie jest słodkawy posmak w piwie ale bez przesady także 500 gram to może być nawet za mało. Czy jest sens to pewnie jest skoro to ma być milka stout ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak też uczynię i dodam 750g (a może dać więcej?) pod koniec gotowania ekstraktu. Zastanawiam się jeszcze czy chmielić tego stouta na zimno na cichej czy olać to i zostawić go w spokoju na te 2-3tyg bez zlewania.

Edytowane przez Piracki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym stylu chmiel nie gra głównej roli także nie ma potrzeby chmialić na zimno (oczywiście możesz eksperymentowac po swojemu), zlewać na ciachą też nie musisz, S-04 mają bardzo dobrą flokulacje i nie ma problemu z klarownością. Ja ostatnio milk stouta butelkowałem po 6 dniach ale oczywiście nie polecam robić tego na oko ;). Poprostu te drożdze bardzo szybko fermantują i po dóch dniach miałem po fermentacji i poziom BLG się nie zmieniał. U Ciebie może być inaczej także pamiętaj o pomiarach ;). Tak czy inaczej myślę, że po 2 tygodniach będziesz mógł spokojnie butelkować.

Edytowane przez Greenboy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz niby WB-06 też miały szybko przerobić "cukier" a tu już 10 dzień mi pszeniczne bulka aż miło. Wole zostawić na te 2 tyg spokojnej pracy drożdży a potem grzebać i mierzyć blg.

Już szukam towaru po sklepach, dzięki za pomoc. Pozdrawiam. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio milk stouta butelkowałem po 6 dniach ale oczywiście nie polecam robić tego na oko ;)

Nie rób takich rzeczy, a jeśli wiesz co robisz to się tym nie chwal początkującym, bo sobie mogą krzywdę zrobić. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się takich odpowiedzi ale tak jak napisałem nie robiłem tego na oko, że nie bulka czy coś tylko sprawdziałem stopień odfermentowania oraz to czy zmienia się ono w czasie. Wypiłem już trochę piw z tej warki i żadne nie jest przegazowane, nie wychodzi z butelki a tym bardziej nie wybucha. Piwo jest klarowne i smaczne także jedyna dobra rada to mierzyć blg i wszystko. Czasowe ramy jak widać mogą się mocno różnić. Sorry za offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie brzeczka przygotowywana z ekstraktów (zwłaszcza ciemnym) jest płytko "fermentowalna". Dodając 750 g laktozy drożdże skończą pracę pewnie w okolicy (7-8 BLG z czego 3 BLG pochodzą od laktozy). Wg mnie daje to piwo, nie słodkie, bo laktoza nie ma słodkiego smaku, ale ulepkowate, oblepiające nieprzyjemnie przełyk. Taki przynajmniej był mój Milk Stout warzony z ekstraktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czy istnieje jakiś kalkulator, który pozwoli przeliczyć ilość laktozy na wzrost BLG? Nie chciałbym czekać tydzień aż piwo zejdzie z 7BLG, jeżeli 4BLG to sama laktoza.

 

EDIT: Wyszukiwarka nie boli :)

http://www.wiki.piwo.org/Laktoza

http://www.piwo.org/topic/7889-laktoza/?hl=laktoza

Edytowane przez Msciwor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 20kg piwa 12 Blg jest ok 2,4 kg cukru. Jak do tego dodasz 0,5kg laktozy to masz 2,9/20,5*100 czyli ok 14Blg. Nie wiem jak bardzo można się tym kierować obliczając przefermentowane piwo, niepewności i błędy pomiarowe i obliczeniowe są duże. Możesz uprościć 20l do 20kg, różnica nie jest duża w lekkich piwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.