Jump to content

Dry Stout - pytania

Kuczmen
 Share

Recommended Posts

Witam.

W najbliższym czasie planuję uwarzyć pierwsze piwo z procesem zacierania. Wstępny wybór padł na Dry Stout'a z przepisu: http://www.wiki.piwo.org/Dry_Stout_%28Czarnuch%29,_Kamil_Soluch_%28Cartmann%29

W przepisie nie sprecyzowano jakich słodów dokładnie użyć. Jako, że jest to piwo bardzo ciemne to wybrałem ciemniejsze wersje, zatem:

- 3 kg pale ale Strzegom 5,5-7,5 EBC

- 1 kg monachijski typ II Strzegom 12-15 ECB

- 0,2 kg czekoladowy 1200 Strzegom 1100 - 1300 °EBC

- 0,35 kg jęczmień palony IREKS

Czy wybór ten jest prawidłowy?

Kolejny problem to drożdże. Autorzy przepisu proponują drożdże płynne, a ja nie posiadam mieszadła magnetycznego. Czy jest ono konieczne? Z drugiej strony takie drożdże są koszmarnie drogie, więc raczej wolałbym użyć suchych. Czy drożdże Fermentis Safale S-04 będą ok? Czy proponujecie jakieś inne?

Myślę, że to już wszystkie pytania. Z góry dzięki za pomoc.

Jest ok choć może być mocno palone. Mieszadło nie jest konieczne, a jak chcesz suche to s04 będą ok.

Dzięki za uwagę. Nie chcę bardzo palonego akcentu. Zatem proponujesz jakieś korekty?

Kolejną warką, którą będę warzył też jest dry stout. W moim przypadku przy planowaniu pomocny był ten artykuł --> http://byo.com/stori...4-style-profile

Dzięki za link do artykułu, biorę się za lekturę (tyle yerba mate przygotuję) :D

Na pewno nie jestem jakimś ekspertem w tej dziedzinie, ale wydaje mi się że dodanie słodów palonych dopiero na mashout redukuje paloność, za to zwiększa czekoladowość stoutów.

Wg przepisu słody palone trafiają do gara na ostatnie 10 min. Będzie ok?