Jump to content
Sign in to follow this  
cyfronik

Słabe nagazowanie piwa

Recommended Posts

Problemy mam częściej z odpowiednio mocnym nagazowaniem niż przegazowaniem. Choć używam kalkulatora to coś jest nie tak. Największy problem sprawiają relatywnie słabo gazowane piwa w stylu angielskim. Moją X warką był best bitter. Po 11 dniach burzliwej i prawie 3 tygodniach cichej, zabutelkowany z dodatkiem 40 gram cukru na 21 litrów. Po 3 tygodniach od butelkowania piwo praktycznie bez gazu i w wyniku tego bez piany. I wtedy wszystkie butelki z jednej skrzynki piwa ordynarnie wytrząsłem, tak, by podnieść drożdże z dna, a po 3 dniach zabieg powtórzyłem.

Po kolejnych 2 tygodniach piwo prawidłowo nagazowane i pianka podczas nalewania się tworzy. Wczoraj, przez przypadek natomiast, wziąłem 2 butelki z niewstrząsanej skrzynki. Choć nagazowane, to wyraźnie słabiej i bez piany. Wniosek - wzburzenie zbitych na nie drożdży może uratować nagazowanie piwa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 tygodnie to jeszcze nie powód do rozpaczy. Kiedyś mi sie dwa miesiące gazował Pils.

 

Rewelacyjny wtedy wyszedł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wychodzi mało cukru 40g na 21 litrów. Musisz dłużej poczekac. Jeżeli było mocno odfermentowane to i tak może być za mało cukru.

2 razy na 128 warek zdarzyło mi się, że piwo się nie nagazowało. Do dziasiaj nie mogę sie doszukać przyczyna.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Choć używam kalkulatora to coś jest nie tak. Największy problem sprawiają relatywnie słabo gazowane piwa w stylu angielskim. Moją X warką był best bitter. Po 11 dniach burzliwej i prawie 3 tygodniach cichej, zabutelkowany z dodatkiem 40 gram cukru na 21 litrów. Po 3 tygodniach od butelkowania piwo praktycznie bez gazu

Wszystko się zgadza. Nagazowanie jest takie jakie być powinno. Tylko w porównaniu z piwem beczkowym nie masz jak wtłoczyć powietrza do piwa (na wyspach używa się pompy do nalania piwa) i wytworzyć odpowiedniej piany. Spróbuj pół kufla nalać ostrożnie drugie pół nalać z wysokości. Czym więcej spieni się piwo tym lepiej :smilies: Może wydawać się mdławe w smaku... i tak też powinno być.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.