Skocz do zawartości

Nieprzyjemny zapach w ciemnych piwach


gorsky87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam duży problem z ciemnymi piwami , generalnie po burzliwej fermentacji śmierdzą. Pierwsze moje śmierdzące piwo miało byc stoutem, bylo to jedno z pierwszych piw. Jako ze wczesniej robiłem witbira na drożdżach s 33 ktory był mega dobry, zostawiłem drozdze w gęstwie akurat tak sie stało ze do stauta musiałem je zaaplikować gdyż zgubiłem gdzies paczkę w drodze ze sklepu. Piwo ruszyło i fermentacja wygladała na całkiem ok, przy zlewaniu na cicha strasznie śmierdziało pomijając ten zapach w smaku ani kwaśne żadnych pleśni itp. Postanowiłem zostawić w fermentorze na kolejne 2tyg po tych tyg dalej śmierdziało, z ciekawości zostawiłem 10 flaszek do testów reszta poszła w kanał. Z tego co wtedy wyczytałem uznałem z mogły to byc nie odpowiednie ddrozdze plus moze zbyt wysoka temperatura, zakażenia jako tako nie wyczułem, wiec uznałem ze to chyba estry. Pozniej uważałem mega dobra ape na s04. Gęstwę z tego użyłem do zestawu english porter. Plus pilnowałem temperatury 16-18 stopni. 10 dni na burzliwej, zlalem na cicha i dalej ten sam śmierdzący zapach, chociaż juz nie tak poprzednie. Ciezko mi powiedzieć jaki to zapach. Od tego pierwszego piwa minęło ok 3 miesiące dzisiaj otworzyłem jedna butelkę, zapach jakby mniejszy, piana ładna kolor ładny, ale picie przez ten zapach i posmak to męczarnia. Napewno nie jest to zapach siarki, próbowałem podpiąć ten posmak/zapach do opisów z internetu, ale nie jestem niczego pewny, wystepuje tylko w ciemnych piwa, inne piwa ipa apa , witber, dunkel , wszystkie tego nie miały. Moze ktos ma jakis pomysł? Moze jak jakis znawca z wrocka? Moge podjechać z próbka i powie mi co to jest i jak tego uniknąć :D pozdrawiam

Edytowane przez gorsky87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś skwasiłem milk stouta. Zapach był ohydny. Do dzisiaj czasami w ciemnych piwach wyczuwam jakby śladowe ilości tego zapachu, który przy kwasiurze był odurzający. Oczywiście teraz nie ma mowy o żadnej infekcji. Może to kwestia ciemnych/palonych słodów? Tak samo - przy jasnych piwach tego zapachu nie ma ani grama, robione na tych samych gęstwach. Ale niestety nie wiem, jak to wytłumaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze jak jakis znawca z wrocka?

Przynieś próbki na szkółkę najbliższą.

Zapisałem się, ale piszę że jest lista już pełna może zwolni się miejsce to oczywiście wpadne ;)

 

to zmienię wodę i zobaczymy.

 

 

a nie lepiej poszukać na mapie kogoś z okolicy i dać mu spróbować tego piwka i wtedy "zobaczyć". ;)

 

Powiem szczerze że wiekszość forum przeglądnełem na telefonie z racji tego, że czas na to mam raczej jak już prawie spie, teraz dopiero znalazłem troche czas i obczajam niektóre funkcję i możliwości które na telefonie średnio działaja :)

Edytowane przez gorsky87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie zabroni wpaść do lokalu - w szkółce brać będą w pierwszej kolejności osoby zapisane, ale to nie jest tak że zajmujemy całość. Doświadczonych piwowarów będzie z pewnością więcej niż minimum do prowadzenia wykładu więc na ocenę spokojnie możesz liczyć, niejako równolegle do szkółki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.