Skocz do zawartości

kegi 19l i podobne o małych pojemnościach


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, weźcie pod uwagę czas ekspozycji. Dezynfekcja, szczególnie za pomocą ClO2, jest bardzo szybka. To nie to samo, co przechowywanie r-ru aktywnego (roboczego się nie przechowuje!). Choć woda nasycona chlorem jest korozyjna dla stali nierdzewnych, w tym 316L, to nie wierzę, żeby zrobiła jej szkodę w trakcie kilkuminutowej dezynfekcji. Uwaga: ChemiPro OXI nie jest tu alternatywą, bo przyczyna korozji są silne właściwości utleniające, które on także posiada. Pozostaje r-r wodorotlenku sodu.

Wydawało mi się, że czynnikiem aktywnym w przypadku OXI i ClO2 jest to samo - atomowy tlen in statu nascendi? Dlatego zapytałem, bo skoro ludzie dezynfekują OXI, to czemu miałbym nie użyć ClO2, który działa tym samym, czyli tlenem.

 

Wczoraj zalałem nowego kega gorącym roztworem NaOH i porządnie nim wytrząsłem. Wewnątrz na pierwszy rzut oka wyglądał jak nówka, ale po 30 minutach wylewany roztwór miał kolor brunatny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że czynnikiem aktywnym w przypadku OXI i ClO2 jest to samo - atomowy tlen in statu nascendi? Dlatego zapytałem, bo skoro ludzie dezynfekują OXI, to czemu miałbym nie użyć ClO2, który działa tym samym, czyli tlenem.

no właśnie.

Wczoraj zalałem nowego kega gorącym roztworem NaOH i porządnie nim wytrząsłem. Wewnątrz na pierwszy rzut oka wyglądał jak nówka, ale po 30 minutach wylewany roztwór miał kolor brunatny...

A rozebrałeś go? Wyjąłeś rurki? To w nich głównie się zbiera wszelkie świństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będzie rozbierany. Mam nadzieję, że zawory nie będą mi robić problemów.

One nie maja problemów, one je stwarzają. Są praktycznie nierozbieralne (choć ktoś, Anteks?, dał rade, nie napisał tylko, czy dał radą poskładać ;) ). Można je jednak przepłukać i zdezynfekować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zalałem nowego kega gorącym roztworem NaOH i porządnie nim wytrząsłem. Wewnątrz na pierwszy rzut oka wyglądał jak nówka, ale po 30 minutach wylewany roztwór miał kolor brunatny...

nigdy nie byłem zwolennikiem stosowania takiej chemii, ale obecnie zamirzam wznowić działalność i mam w planie wszystko porządnie zdezynfekować (stało bardzo długo) i w końcu nie wiem, czy można czy nie ?

i czy taki Kret będzie ok ? na opakowaniu jest napisane, że zawier jakiś "aktywator aluminiowy" ?. Stosować, czy kupić coś takiego o podobnym składzie bez wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he he znaczy widzę że przetestowałeś.

Może te wiórki nadały płynowi taki kolor.

I właśnie, czy kegi cornelius rozkręcać przed stosowaniem Kreta czy nie ?

To jest na tyle proste, że moim zdaniem warto za pierwszym razem i po dłuższej przerwie się pobawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tyle o kwestie techniczne mi chodziło, ile o późniejsze domycie resztek tego kreta z zakamarków kega.

A kegi stały bardzo długo nieużywane. W przypadku tych do fermentacji to sprawa prosta, ale co do tych rozlewowych miałem problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wylewałem to wiórków nie było widać, taki był kolorek. Dopiero jak roztwór spłynął do rury to się ujawniły. Płukałem 3 razy i za każdym razem trochę ich wypadało. Dziś jeszcze będzie płukanie, rozkręcanie i dezynfekcja ClO2. W sumie i tak mniej roboty niż mycie ~50 butelek. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będzie rozbierany. Mam nadzieję' date=' że zawory nie będą mi robić problemów.[/quote']

One nie maja problemów, one je stwarzają. Są praktycznie nierozbieralne (choć ktoś, Anteks?, dał rade, nie napisał tylko, czy dał radą poskładać ;) ). Można je jednak przepłukać i zdezynfekować.

Poskładał i używa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio rozebrałem szybkozłączkę, tej której akurat nie płukałem po użyciu. Jak tylko ją rozkręciłem uderzył mnie w twarz smród podobny do kisnącego młóta, dlatego warto płukać instalację po skończeniu beczki, a jeśli nie podłączamy długo, albo długo nie używamy to też przed użyciem. Raz jak dłużej nie lałem to mi z kranu kluska piwna wyleciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc może zapytam tutaj - czy ma ktoś na sprzedaż zawór OUT do kega Cornelius (wersja PEPSI)?

Cena w BA (79pln) zaporowa....

Proszę o PW jeśli komuś zbywa (wraz z proponowaną ceną)

 

pozdrawiam

tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc może zapytam tutaj - czy ma ktoś na sprzedaż zawór OUT do kega Cornelius (wersja PEPSI)?

Cena w BA (79pln) zaporowa....

Proszę o PW jeśli komuś zbywa (wraz z proponowaną ceną)

 

pozdrawiam

tomek

http://allegro.pl/pepsi-keg-koncowka-glowica-i1559541971.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.