Skocz do zawartości

kegi 19l i podobne o małych pojemnościach


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

mi osobiście pomogła seria 4 filmików na YouTube krok po kroku od czyszczenia przez konserwacje nabijanie i wyszynk Kegów 19-stek

http://pl.youtube.com/watch?v=hC7MDb0IuLs

http://pl.youtube.com/watch?v=Eu68wZcTztc&feature=related

http://pl.youtube.com/watch?v=Zfze6fBYEe4&feature=related

http://pl.youtube.com/watch?v=9dIwFVIGXgI&feature=related

rozwiewa dużo wątpliwości

polecam

Jestem w szoku ile osadu było po rozebraniu złączki - pokazane w części drugiej. Przyznam się że nigdy nie czyściłem złączek. Filmy są rewelacyjne. Instruktaż pierwsza klasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi osobiście pomogła seria 4 filmików na YouTube krok po kroku od czyszczenia przez konserwacje nabijanie i wyszynk Kegów 19-stek

http://pl.youtube.com/watch?v=hC7MDb0IuLs

http://pl.youtube.com/watch?v=Eu68wZcTztc&feature=related

http://pl.youtube.com/watch?v=Zfze6fBYEe4&feature=related

http://pl.youtube.com/watch?v=9dIwFVIGXgI&feature=related

rozwiewa dużo wątpliwości

polecam

Z tych filmików widzę, że aby przeczyścić przewód piwny i nalewak, trzeba mieć pusty keg z odrobiną wody + ew. środek czyszczący; bez kega się nie da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że się da, tylko jak się ma pusty to łatwiej.

 

Zobacz że normalne rurki i nalewaki powinno się przepłukać choćby wodą, tylko nikt tego nie stosuje a są na normalne głowice kegi 5l z tworzywa sztucznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pro po filmów

nie wiem czy zwróciliście uwagę ze rurka długa która "zasysa piwo" jest zagięta minimalnie pod kątem kilku stopni (Końcówka drugiego filmu)

Ja miałem proste jak w oryginalnej pepsi , ale piwo przy nalewaniu zabardzo się pieni tzn przez pierwsze 4 sekundy idzie perfekt a potem dostaje takiego "poweru" ze trzeba nalewać z minutkę

choć nagazowanie zadałem dokładnie jak nakazywał ProMash 30 PSI

 

a piwo serwuje 5 PSI

 

przy kolejnej warce będę zaginał tą rurkę zobaczy czy to coś poprawi

...może pozytywnie to wpłynie na serwowanie piwa (chodzi o nagłą pienistość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pro po filmów

nie wiem czy zwróciliście uwagę ze rurka długa która "zasysa piwo" jest zagięta minimalnie pod kątem kilku stopni (Końcówka drugiego filmu)

Ja miałem proste jak w oryginalnej pepsi , ale piwo przy nalewaniu zabardzo się pieni tzn przez pierwsze 4 sekundy idzie perfekt a potem dostaje takiego "poweru" ze trzeba nalewać z minutkę

choć nagazowanie zadałem dokładnie jak nakazywał ProMash 30 PSI

 

a piwo serwuje 5 PSI

 

przy kolejnej warce będę zaginał tą rurkę zobaczy czy to coś poprawi

...może pozytywnie to wpłynie na serwowanie piwa (chodzi o nagłą pienistość)

A jaką masz temperaturę gdzie przechowujesz kegi ? Ja zauważyłem ze jak KEG ma ok 10C lub poniżej to nie mam kłopotów z pijaną. Gazuje na oko :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperaturę gdzie przechowujesz kegi ? Ja zauważyłem ze jak KEG ma ok 10C lub poniżej to nie mam kłopotów z pijaną. Gazuje na oko :-)

...no proszę

 

około 15C

 

chodź teraz spróbuje go nagazować na dworze w temp około 1C słyszałem że CO2 idealnie i szybciej łączy się w niskich temperaturach

 

mam kilka pytań

 

-a serwujesz w jakiej temperaturze?

-czy masz może jakąś schładzarkę?

-po jakim czasie od nagazowania konsumujesz piwo?

-czy masz określony czas leżakowania w kegach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz temperaturę gdzie przechowujesz kegi ? Ja zauważyłem ze jak KEG ma ok 10C lub poniżej to nie mam kłopotów z pijaną. Gazuje na oko :-)

...no proszę

 

około 15C

 

chodź teraz spróbuje go nagazować na dworze w temp około 1C słyszałem że CO2 idealnie i szybciej łączy się w niskich temperaturach

 

mam kilka pytań

 

-a serwujesz w jakiej temperaturze?

-czy masz może jakąś schładzarkę?

-po jakim czasie od nagazowania konsumujesz piwo?

-czy masz określony czas leżakowania w kegach?

Kurcze uważam że 15C to sporo za wysoko. Gdzies czytałem że optymalnie to 6

Serwuje w temp. domowej. Choć częściej nalewam w piwnicy i stamtąd w kufelkach niosę na salony :-) . Schładzarki już nie mam - ogromny kłopot z jej czyszczeniem po każdym rozlewie. U mnie 7 dni to optymalnie na nagazowanie - przynajmniej tak mi się wydaje ( w temp. ok 10C) Teraz w piwnicy mam koło 5. Piwo jest mocno nagazowane. Leżakuje minimum miesiąc - choć generalnie uważam iż to zbyt mało. Po 3miesiącach jest super.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

 

ostatnio też miałem problem z gęstą pianą

podstawą jest dobre schłodzenie kega

nasycenie co2

nalewanie wylewka do piwa z dozowaniem piany

schłodzenie musi być poniżej 10c ja miałem 6c lało się idealnie i było nagazowane

I jeszcze jedno. Przewód łączący KEG od kranika musi mieć minimum 1m. Podobno to warunek bezwzględny mający wpływ na pienienie piwa. Ale wytłumaczyć nie potrafię dlaczego :ble:

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze uważam że 15C to sporo za wysoko. Gdzies czytałem że optymalnie to 6

Serwuje w temp. domowej. Choć częściej nalewam w piwnicy i stamtąd w kufelkach niosę na salony :-) . Schładzarki już nie mam - ogromny kłopot z jej czyszczeniem po każdym rozlewie. U mnie 7 dni to optymalnie na nagazowanie - przynajmniej tak mi się wydaje ( w temp. ok 10C) Teraz w piwnicy mam koło 5. Piwo jest mocno nagazowane. Leżakuje minimum miesiąc - choć generalnie uważam iż to zbyt mało. Po 3miesiącach jest super.

koniecznie obniżam temperaturę nagazowania!

 

i zobaczymy co przyniosą kolejne warki :ble:

 

niestety minie trochę czasu zanim "podocieramy" optymalne techniki nagazowywania i serwowania piwa z kega ...

jestem otwarty na każde spostrzeżenia z własnej obserwacji, jak i zasłyszane newsy

więc jak będziesz miała jakieś przemyślenia odnoście Kegów pisz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypychasz piwo gazem o mniejszym ciśnieniu (5 PSI)niż ciśnienie gazu w piwie (30 PSI) to się nie dziw, że piwo się pieni... No i po co stosujesz amerykańskie jednostki? Nie prościej podawać ciśnienie w MPa czy bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wypychasz piwo gazem o mniejszym ciśnieniu (5 PSI)niż ciśnienie gazu w piwie (30 PSI) to się nie dziw, że piwo się pieni... No i po co stosujesz amerykańskie jednostki? Nie prościej podawać ciśnienie w MPa czy bar?

jakie sugerujesz ciśnienie serwowania piwa?

 

napisz o swoich doświadczeniach

 

co do nazewnictwa PSI skłaniam się tu do lektury forum gdzie ludzie używają takiego zwrotu ... oczywiście nie jest to reguła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piersze: jeśli podajesz ciśnienie powinineś podać także temperaturę piwa.

30 PSI to 2,1 bar - odpowiednie jeśli gazowałeś piwo w temperaturze pokojowej, a to jest bez sensu. Jeśli piwo serwujesz chłodząc cały keg, to oblicz jak spadnie w nim ciśnienie - dla 8 °C będzie to 1 bar. Żeby nie mieć problemów z pienieniem się muszisz serwować piwo wypychając je ciśnieniem 1,2 - 1,3 bara. Im dłuższa rurka tym większe ciśnienie. No i ważna jest dobra izolacja przewodu piwnego, aby zawartość nie ogrzewała się za bardzo, bo to spowoduje pienienie.

 

Powszechny jest błędny pogląd, że jeśli piwo zaczyna się pienić, to ciśnienie jest za wysokie. Wbrew pozorom jest odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piersze: jeśli podajesz ciśnienie powinineś podać także temperaturę piwa.

30 PSI to 2,1 bar - odpowiednie jeśli gazowałeś piwo w temperaturze pokojowej, a to jest bez sensu. Jeśli piwo serwujesz chłodząc cały keg, to oblicz jak spadnie w nim ciśnienie - dla 8 °C będzie to 1 bar. Żeby nie mieć problemów z pienieniem się muszisz serwować piwo wypychając je ciśnieniem 1,2 - 1,3 bara. Im dłuższa rurka tym większe ciśnienie. No i ważna jest dobra izolacja przewodu piwnego, aby zawartość nie ogrzewała się za bardzo, bo to spowoduje pienienie.

 

Powszechny jest błędny pogląd, że jeśli piwo zaczyna się pienić, to ciśnienie jest za wysokie. Wbrew pozorom jest odwrotnie.

postaram sie wyciągnąć wnioski

zobaczymy czy przyniosą skutek :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miała baba kłopotu to dostała dwa takie kegi http://www.piwo.org/forum/p4872-21-06-2008-13-09-18.html#p4872.Mam pytanie zwłaszcza do kolegi anteks . Widzę tu że poradziłeś sobie ze średnicą pierścieniem, chodzi mi o dokładne wymiary i rozumiem że był toczony? Następne pytanie o głowicę jaki dokładnie to typ, symbol i cenę? Prawdopodobnie jest to głowica z żywca. I jeszcze pytanie ile w całości wyszła Cię ta impreza, chciałbym orientacyjnie wiedzieć czy to się w ogóle opłaca przy używaniu max cztery razy w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po piersze: jeśli podajesz ciśnienie powinineś podać także temperaturę piwa.

30 PSI to 2' date='1 bar - odpowiednie jeśli gazowałeś piwo w temperaturze pokojowej, a to jest bez sensu. Jeśli piwo serwujesz chłodząc cały keg, to oblicz jak spadnie w nim ciśnienie - dla 8 °C będzie to 1 bar. Żeby nie mieć problemów z pienieniem się muszisz serwować piwo wypychając je ciśnieniem 1,2 - 1,3 bara. Im dłuższa rurka tym większe ciśnienie. No i ważna jest dobra izolacja przewodu piwnego, aby zawartość nie ogrzewała się za bardzo, bo to spowoduje pienienie.

 

Powszechny jest błędny pogląd, że jeśli piwo zaczyna się pienić, to ciśnienie jest za wysokie. Wbrew pozorom jest odwrotnie.[/quote']

postaram sie wyciągnąć wnioski

zobaczymy czy przyniosą skutek :ble:

Darko coś w tym jest. Ja ostatnio ciśnienie do wypchnięcia ustawiam naprawdę wysoko i faktycznie piwo mniej się pieni. Szybkość wylewu piwa reguluje zaworkiem przy kraniku.

 

Jak można zaizolować wężyk ? Są jakieś izolowane ? Nie spotkałem się z takimi - choć na pewno jest racją że przez jego ciepły przelot piwo może się pienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darko coś w tym jest. Ja ostatnio ciśnienie do wypchnięcia ustawiam naprawdę wysoko i faktycznie piwo mniej się pieni. Szybkość wylewu piwa reguluje zaworkiem przy kraniku.

 

Jak można zaizolować wężyk ? Są jakieś izolowane ? Nie spotkałem się z takimi - choć na pewno jest racją że przez jego ciepły przelot piwo może się pienić

Tak, coś w tym jest - to prawa fizyki :ble:

 

Do izolacji termicznej polecam taśmę samoprzylepną Armaflex. Na dłuższych odcinkachkonieczna jest izolacja tejże marki solidnej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodatkowo przyłapałem się na tym, że mam wężyk 1,5 metra długości .

czy myślicie że to może mieć tez wpływ na pienistość?

Gdzieś słyszałem, że dla przeciętnie nagazowanego piwa wężyk powinien mieć ok 1.5 m, żeby uniknąć nadmiernego pienienia. To dla średnicy 3/16", bo dla 1/4" już grubo ponad 2m.

Zapewne są na to jakieś wzory, na opór przepływu cieczy czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie : jakiego środka ( ten w proszku na pierwszym filmie ) używał ten gościu do mycia ?

i czym dezynfekował ( taka butelka z dozownikiem ) na drugim filmie ?

Do mycia użył Oxyclean. Nie wiem co to jest. W USA zwykle używają PBW, podobno świetny środek czyszczący, kombinacja płynu do mycia naczyń i jakiejś zasady do wypłukiwania osadów organicznych. Do tego nie mamy dobrego zamiennika, ja używam ludwika albo wybielacza, w zależności od tego co czyszczę.

Do dezynfekcji Starsan - to środek robiony specjalnie dla piwowarów, skład to chyba kwas fosforowy + jakiś środek powierzchniowo czynny. Do tego mamy lepsze zamienniki, choćby ClO2.

 

EDIT: a mnie by interesowało, czym mozna natłuszczać te uszczelki

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam jeszcze raz Kolegę Anteks dodając fotkę. Nie miała baba kłopotu to dostała dwa takie kegi http://www.piwo.org/forum/p4872-21-06-2008-13-09-18.html#p4872.Mam pytanie zwłaszcza do kolegi anteks . Widzę tu że poradziłeś sobie ze średnicą pierścieniem, chodzi mi o dokładne wymiary i rozumiem że był toczony? Następne pytanie o głowicę jaki dokładnie to typ, symbol i cenę? Prawdopodobnie jest to głowica z żywca. I jeszcze pytanie ile w całości wyszła Cię ta impreza, chciałbym orientacyjnie wiedzieć czy to się w ogóle opłaca przy używaniu max cztery razy w roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: a mnie by interesowało, czym mozna natłuszczać te uszczelki

ja osobiście po wyczyszczeniu i sterylizacji do wszelkich uszczelek używam wazeliny kosmetycznej

 

serwisant z browarów Tyskich (od instalacji do serwowania piwa) namawiał mnie jak i do tego tak i do samych kranów do nalewania (czyścić i smarować regularnie wszelkie gumowe uszczelki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.