Skocz do zawartości

Kilka pytań odnośnie śrutowania


Zdzisiu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do szanownych kolegów i koleżanek kilka pytań odnośnie śrutowania, które mnie nurtują:

1. Czy poza łuską słodu jest coś czego chcemy się pozbyć w trakcie filtracji? Jeśli nie, to czy możnaby słód ześrutować na mąkę, łuskę odsiać na sitkach, a zacierać samą mączkę? Jaki to by miało wpływ na cały proces?

2. Czy jest na rynku jakiś śrutownik, który by spełniał również funkcję młynka, tak aby mielić niesłodowane ziarno na mąkę i wypiekać z niej chleb? Ciekawi mnie skąd cena takich http://bogutynmlyn.p...o/?id=783&page= młynków? Co to za zaawansowana technologia się w nich kryje, że nierzadko przekraczają cenę 2000zł aczkolwiek nadają się tylko do mielenia na mąkę, a nie śrutę.

3. Czy macie jakiś wykres wydajności warzelni w zależności od grubości śruty?

4. Jakich śrutowników używacie poza porkertem i czy na rynku jest jakiś śrutownik walcowy od razu z silnikiem, żeby nie kombinować z podłączaniem do niego wiertarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poza łuską słodu jest coś czego chcemy się pozbyć w trakcie filtracji? Jeśli nie, to czy możnaby słód ześrutować na mąkę, łuskę odsiać na sitkach, a zacierać samą mączkę? Jaki to by miało wpływ na cały proces?

poczytaj troszke o procesie filtracji, bo w złą stronę kombinujesz.

w skrócie - podczas filtracji uzyskujesz brzeczkę (głównie woda i cukier) a wszystko pozostałe zostawiasz w młócie (głownie łuska i skrobia). jednak nie filtrator (oplot, fałszywe dno) wykonuje filtracje a właśnie łuska. i dlatego nie możesz jej się pozbyć przed tym procesem i dlatego nie możesz jej ześrutować zbyt drobno. idealna łuska jest wielkości połowy ziarna.

więcej w wiki i innych internetach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skrócie - podczas filtracji uzyskujesz brzeczkę (głównie woda i cukier) a wszystko pozostałe zostawiasz w młócie (głownie łuska i skrobia). jednak nie filtrator (oplot, fałszywe dno) wykonuje filtracje a właśnie łuska.

A czy właśnie w procesie zacierania nie chcemy żeby skrobia została przerobiona na pożądane cukry w całości? Bo jak rozumiem jeśli się zmieli słód na śrutę, to całość bielma nie ulegnie przerobieniu na cukry proste i tej części która zostanie w tych grubo zmielonych kuleczkach (skrobia) trzeba się pozbyć w filtracji, w czym pomaga łuska. Dlatego ciekawi mnie czy jeśli zmielimy słód na mąkę, łuskę odsiejemy, to czy ta mączka z bielma nie ulegnie w całości przerobieniu na ekstrakt, tak że nie będziemy musieli już nic filtrować?

Łuska daje też kolor piwu.

Kolor myślę że da się uzyskać i bez łuski, tylko inaczej wtedy należy dobrać słody. Jest np. słód Carafa Special ® który pomimo że nie posiada łuski to daje bardzo ciemny kolor w brzeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2947-0-80744500-1421603786_thumb.jpg

Kupiłem takie maleństwo "na chwilę" za 25 zł. Używam od czterech lat i póki co nie widzę powodu żeby zmieniać na coś innego. Po odkręceniu korby bez problemu można złapać trzpień wiertarką.

Kiedyś pisałem o tym młynku, mój jest made in CCCP, fajny sprzęt. Karmele i specjalne mielę na pył i oczywiście przyprawy. Zdzisiu, kupuj ześrutowany bez kombinacji. Co do mąki ze słodu to można zrobić eksperyment. Malutka warka, 2kg mąki śrutowej, 10litrów wody, potem dekantować. Jak ktoś ma dużo czasu to może pobawić się ale wg mnie to nie ma sensu bo w czasie 8h można wykonać co najmniej 20 litrów fajnego piwka. Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-2947-0-80744500-1421603786_thumb.jpg

Kupiłem takie maleństwo "na chwilę" za 25 zł. Używam od czterech lat i póki co nie widzę powodu żeby zmieniać na coś innego. Po odkręceniu korby bez problemu można złapać trzpień wiertarką.

Mam identyczny podłączony pod wkrętarke Aku, dla mnie bajka ja kupiłem za 10zł za radą Dr2 i powiem wam że K..wa robi robotę nie oddam nie zamienię :)

muszę poszukać zdjęcie jak wygląda słód po śrutowaniu na nim to wkleję. POLECAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ciekawi mnie czy jeśli zmielimy słód na mąkę, łuskę odsiejemy, to czy ta mączka z bielma nie ulegnie w całości przerobieniu na ekstrakt, tak że nie będziemy musieli już nic filtrować?

Nie, bo bielmo nie składa się tylko i wyłącznie ze skrobii, są też pozostałe, nierozpuszczalne rzeczy które trzeba odfiltrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie młynki jak te poniżej mogą posłużyć jako śrutownik ? miałem kupować brewferm, ale jak da się taniej to czemu by nie skorzystać.

 

http://allegro.pl/mlynek-mielenie-maku-i-ziaren-westmark-w87-i4986266312.html

http://allegro.pl/mlynek-maszynka-do-mielenia-maku-i5005842401.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czy właśnie w procesie zacierania nie chcemy żeby skrobia została przerobiona na pożądane cukry w całości? Bo jak rozumiem jeśli się zmieli słód na śrutę, to całość bielma nie ulegnie przerobieniu na cukry proste i tej części która zostanie w tych grubo zmielonych kuleczkach (skrobia) trzeba się pozbyć w filtracji, w czym pomaga łuska. Dlatego ciekawi mnie czy jeśli zmielimy słód na mąkę, łuskę odsiejemy, to czy ta mączka z bielma nie ulegnie w całości przerobieniu na ekstrakt, tak że nie będziemy musieli już nic filtrować?

 

Genialne. Zamiast męczyć sie przy filtracji pszenicy czy żyta, wystarczy zmielić na mąkę i po problemie. Gdyby tak pozbyć sie łuski z jęczmiennego piwowarstwo stało by sie prostsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra ale jak przerobicie na mąkę i ja zaczniecie gotować to zrobi się kisiel i wam wszystko pozapycha po prostu wsyp mąkę do wody i ja podgrzej i zobacz co otrzymasz a w mące nie masz samej skrobi to jak się z takiego kiślu tego pozbędziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie młynki jak te poniżej mogą posłużyć jako śrutownik ?

przecież to są śrutowniki :)

Tylko nie licz na "bóg wie jakie" tempo śrutowania.

Nie mniej jednak ryzykujesz raptem ok. 30 zł ;)

100gr np karmelu mieli się ok 15 minut. Taki młynek do przypraw jest tylko dodatkowym narzędziem. Raczej nie nazwał bym tego śrutownikiem ale nikt nie zabroni nazywać tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.