Jump to content
jankes2k14

Problem przy wysładzaniu

Recommended Posts

Witam,

Chciałem dzisiaj uwarzyć piwo, APA, około 12,5 blg. Zatarłem 4,5 kg słodu w około 13 litrach wody, wszystko poszło sprawnie. Dałem to do wysładzania. Przy wysłodzeniu około 10 litrów sprawdziłem blg i cukromierz wskazał 20 blg. Ucieszyłem się, bo pomyślałem, że finalnie będzie tego sporo. Po kolejnych 5 litrach sprawdziłem ponownie i... balingometr pokazał 11 blg. Według mnie coś jest nie tak, nigdy nie miałem aż takiego spadku. Moje pytanie brzmi: co może być tego powodem? Dodam tylko, że słód pochodził ze Strzegomia.

11 na wysłodzinach czy cała brzeczka (razem z przednią?)

zakładam, że same wysłodziny (bo musiałbyś lać wodę, żeby z 10l 20blg zrobić 15l 11blg). kompletnie normalne. masz 15l 17blg - czy to źle? chciałeś z 13l zacieru zrobić 50l?

Edited by Pun kOmora

Z fermentora leciało już około 1 blg. Liczyłem, że osiągnę koło 20 litrów koniec końców. Wcześniej robiłem single hop 15 blg. Zasyp dałem do 16 litrów wody i finalnie wysłodziłem 23 litrów brzeczki 11 blg, gdzie przy 10 litrach podczas wysładzania miala ona 19 blg.

Z fermentora leciało już około 1 blg(...)

Ale to pewnie było przy ciepłej brzeczce, po schłodzeniu było by pewnie z 2-3 blg więc chyba jest ok. Dobrze myślę?

Moja teoria: mocne lanie wody do wysladzania - krarer w młócie - calosc dolewanej wody znajduje łatwe ujście przez ten krater. Możliwe? Używasz oplotu czy fałszywego dna?

Do wysładzania użwam oplotu. Nie wydaje mi się żeby wysładzanie szło za szybko. Woda, którą wysładzałem miała 76 stopni. Co do mierzenia, zawsze mierzyłem gorącą brzeczkę i liczyłem się zym, że mogą wystąpić różnice (i występowały). Ale nigdy nie spotkałem się z taką różnicą pomiaru przy tak małej różnicy w litrarzu.