Skocz do zawartości

Porter Bałtycki a drożdże


pedrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planowałem uwarzyć Portera Bałtyckiego na zasypie:

 

-Słód pilzneński 2,5 kg

- Słód monachijski 4,1 kg

- Słód karmelowy jasny 0,45 kg

- Słód karmelowy ciemny 0,35 kg

- Słód barwiący 0,20 kg

 

Mierzę w 22 blg, a moje pytanie jest następujące: czy jedna paczka drożdży poradzi sobie ?? Zalecane są dwie paczki, ja, natomiast mam jedną paczkę Brewferm Lager 12g i jedną Gozdawa German Lager W35. O ile ta pierwsza jest dedykowana do Porterów, o tyle Gozdawa ma tolerancję na alkohol do 7,5%. Co w tej sytuacji robić? Zadać jedną paczkę Brewferm, czy dorzucić też Gozdawę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże Brewferm Lager, zadane 12 g do brzeczki 10 litrów wczoraj o 18.00 do brzeczki 20 stopni, następnie zniesione do pomieszczenia o temperaturze 12 stopni, sprawdzane o godzinie 08.00. nie dają oznak życia ;) wiem, że to krótko, ale czytałem, że ten szczep startuje bardzo wolno albo wcale, więc zobaczymy jak to będzie ;)

Edytowane przez pedrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnij profil o miasto, może ktoś w okolicy ma gęstwę, którą mógłby Cię poratować.

 

Przy dolniakach schodzę do piwnicy dopiero po 2-3 dniach od zadania, bo po co się niepotrzebnie martwić? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dolniakach schodzę do piwnicy dopiero po 2-3 dniach od zadania, bo po co się niepotrzebnie martwić? ;)

Cenna rada, dzięki ;)

Czy na pewno taka cenna? Zważywszy na fakt, że najwięcej estrów drożdże produkują właśnie na początku, przy namnażaniu... raz tak zrobiłem i raczej nie planuję tego powtarzać - w więcej jak 12C dolniaków już nie zadam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jw. nie rozumiem motywu zadawania drożdży lagerowych w temp. dobre kilka stopni wyższej niż fermentacja. Początek fermentacji, jej warunki są kluczowe. Ja chłodzę lagery do 10-12 st. C i wtedy powinno się zadać ODPOWIEDNIĄ ilość drożdży.

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dolniakach schodzę do piwnicy dopiero po 2-3 dniach od zadania, bo po co się niepotrzebnie martwić? ;)

Cenna rada, dzięki ;)

Czy na pewno taka cenna? Zważywszy na fakt, że najwięcej estrów drożdże produkują właśnie na początku, przy namnażaniu... raz tak zrobiłem i raczej nie planuję tego powtarzać - w więcej jak 12C dolniaków już nie zadam :)

 

Sądzę, że cenna rada to uzupełnienie profilu :P

 

A jeśli chodzi o drugą radę to dotyczyła ona tego, żeby nie zaglądać zbyt szybko do piwa i do tej praktyki się stosuję i jestem z niej zadowolony.

Efekty daje mi te same, a stresu mniej.

 

A odnośnie temperatur to jeśli chodzi o dolniaki, jak na razie schładzam brzeczkę do możliwie niskiej temp. przy drugiej wymianie wody w wanie, zazwyczaj jest to ok. 16C, napowietrzam, zadaję drożdże, i od razu przenoszę do piwnicy, gdzie temp. w okresie lagerowym to ok. 6-8C. Jak szybko się to schładza to nie wiem, ale podejrzewam że w ciągu kilku godzin zawartość wiadra osiąga temp. otoczenia.

 

Na razie robiłem dolniaki tylko na W34/70, które zalecane temp. mają wyższe i widełki niemalże mieszczą się w temp. zadania, natomiast temperatura fermentacji była niższa niż zalecana, ale efekt był dobry, piwa były czyste.

 

W tym roku próby na innych drożdżach z niższymi zalecanymi zakresami pracy, więc efekty poznam dopiero w przyszłości, a jak na razie nie polecam, ani nie zalecam takiego postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 3 dzień od zadania drożdży. Po pianie ani widu ani słychu. Przychylam się do opinii, że mają bardzo wolny start, o ile jakikolwiek nastąpi. Poczekam jeszcze jeden dzień, gdyby nic się nie zmieniło będę się ratować dolniakami z Gozdawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Cześć

Nie chcę zakładać nowego tematu, a też mam problem z drożdżami do porteru bałtyckiego, który mam zamiar uwarzyć pod koniec czerwca. Jako, że warzymy z kumplem nieregularnie i czasami robimy bardzo długie przerwy między warkami, to nie ma możliwości na przygotowanie odpowiedniej gęstwy. Dlatego chciałbym się dowiedzieć jakie drożdże polecacie na pierwszy porter bałtycki w okolicach 23-24 BLG? Suche, czy płynne?

Z płynnych zastanawiałem się nad FM30 oraz Weast Bohemian Lager, a z suchych nad S-23 lub W34/70.

 

Z góry dzięki za rady

Edytowane przez Fils
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomaga też stary zabieg z winiarstwa, który przy okazji ułatwia osiągnięcie odpowiedniego BLG.

 

Robisz portera na przykład około 17-18 blg.

Z takim spokojnie poradzi sobie gęstwa po "jednym przebiegu".

Po 3 dniach, jak już drożdże sobie dobrze radzą, uzupełniasz ekstraktem słodowym, na jakiś 22-23 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę butelkowałem porter bałtycki 23,2°blg na FM30 wcześniej rozruszane na pilsie 10°blg i zeszły mi do ok. 6-6.5°blg zarówno w smaku jak i w zapachu bardzo obiecujące piwko. Fermentowałem najpierw 3 tyg w 8°C, a potem prawi dwa miesiące cichej w ok 5°C.

Edytowane przez Robler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już nie wiem, czy kupić płynne i zrobić starter 2l (2 dni namnażania?), czy kupić dwie, trzy paczki suchych? Fermentację chciałbym rozpocząć od 10 11 stopni.

Edytowane przez Fils
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej kup suchary, do takiego mocnego piwa jeśli chce się używać płynnych to warto wcześniej zaplanować sobie jakieś lekkie piwo typu pils, żeby je odpowiednio namnożyć i rozruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Chciałbym się dołączyć do tematu.

 

Zapytam o coś innego.

Czy można przesadzić z sucharami?

Dokładniej chodzi mi to czy na ok. 11 litrową warkę 22 Blg można zadać dwie saszetki np. W-34/70?

 

Będę wdzięczny za jakąś poradę jak podchodzić do tego zagadnienia mając wariację zarówno litrażu jak i balingu.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.