Skocz do zawartości

sabbr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Przymierzam się do zrobienia pudła styropianowego do fermentacji i leżakowania, na 2 fermentory. Latem w domu - chłodzone petami, a zimą - na balkon, dogrzewane grzałką akwariową z termostatem - do dolniaków. Oczywiście, grzałka zanurzona, np. w pecie.

Czy ktoś już wpadł na takie rozwiązanie? Czy ten pomysł ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jak Ci wypadnie na styropian to masz po pudle. Nie wspominając o tym jak styropian się pali - wybuchowo i bardzo szybko.

Ja swoje pudło dogrzewałem starą suszarką do włosów (to też nie było zbyt bezpieczne). Teraz mam w nim takie warunki (balkon zabudowany), że nie potrzebuje regulować temperatury.

Jaki rozmiar pudła planujesz? Moje jest wielkie 100x100x60. Styropian 5cm. Niedługo odpale w nim dwa 100W ogniwa peltiera - już kupione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspominając o tym jak styropian się pali - wybuchowo i bardzo szybko.

siejesz jakieś herezje ,styropian jest wedle PN materiałem samogasnącym ,nie może zapalić się od iskry,pali się tylko w płomieniu,odsuwasz płomień i gaśnie sam

słyszałeś o takim czymś jak NRO ?

palić zacznie się dopiero przy temperaturze ponad 350C jeśli jest ogień więc od grzałki akwariowej nie ma szans

chyba że kupi jakiś made in CCCP

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) :okey: podaj jeszcze jakie materiały były użyte ,styropian,siatka

2) kto napisał gdzieś że styropian jest niepalny ?

 

styropian że by doszło do samozapłonu musi przekroczyć temperaturę 450-500C jak ktoś musiał postawić grilla że by doszło do samozapłonu ?coś mi tam śmierdzi ,a tak jak napisałem

pali się tylko w płomieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) kto napisał gdzieś że styropian jest niepalny ?

Ja napisałem :) Informacja z pierwszej ręki od Ojca - mgr inż. budownictwa lądowego :) Nie wiem jak nazywają to ustawy i inne akty prawne, Sam wrzucałem styropian do ogniska przy okazji jakichś porządków na podwórku. Potocznie mówiąc (nie wiem jak to określić) styropian zwyczajnie się stopił nie podsycając ognia, a już na pewno nie wybuchał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już, żeby być dokładnym styropian się nie topi tylko spala w płomieniu i bardzo mocno zwęgla, dlatego dużo jest stałej pozostałości i stąd może u niektórych wrażenie, że tylko się topi. Gdyby się tylko topił to by nie było tyle gęstego dymu, w końcu topnienie to tylko przemiana fazowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak już, żeby być dokładnym styropian się nie topi tylko spala w płomieniu i bardzo mocno zwęgla, dlatego dużo jest stałej pozostałości i stąd może u niektórych wrażenie, że tylko się topi. Gdyby się tylko topił to by nie było tyle gęstego dymu, w końcu topnienie to tylko przemiana fazowa.

Dokładnie to miałem na myśli :) i o tym pisał Gawon. Chciałem to przedstawić "obrazowo" w celu wykluczenia opcji, że styropian wybucha :) Jednak to spalanie w płomieniu (dla mnie wyglądające jak topienie się :)) zdecydowanie nie ma nic wspólnego z wybuchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka akwariowa, trochę wody na dno fermentora, do tego wstawiamy ten właściwy (z brzeczką) i regulator z czujnikiem. Podgrzewanie pośrednie za pomocą wody i nic się nie topi ani nie pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.