Skocz do zawartości

Nowa chłodnica miedziana.


DGB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

Wczoraj z kumplem warzyliśmy piwo z wykorzystaniem nowej chłodnicy. Tak wyszło, że brzeczkę chłodziliśmy dopiero o 4 rano, a że chłodnica była nowa, tj dopiero co zrobiona z fury miedzianej. O tej porze nikt z nas już nie pomyślał by zobaczyć jak ta miedź wygląda, umyliśmy ją tylko płynem do naczyń, porządnie wypłukaliśmy i poszła w brzeczkę. Po chłodzeniu i wyjęciu, miedź jest zdecydowanie jaśniejsza, obawiam się, że być może rura była zaśniedziała lub coś. Piwo normalnie wystartowało, ale czy chłodnica nie oddała czegoś "niedobrego" do piwa? Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jaśnieje. Brzeczka jest kwaśna i wytrawia miedź. Czyli wszelkie osady i produkty korozji lądują w piwie :) Ale podobno to nie są takie ilości, które miałyby szkodliwy wpływ na zdrowie.

 

Witam wszystkich forumowiczów

 

Że też się doczepię... poprawna forma to FOROWICZÓW. Szukamy przecież informacji na FORACH internetowych, a nie na "forumach".

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sjp.pl/forumowicz

 

Tekst z Poradni językowej PWN:

"Szanowni Państwo,

które formy są poprawne: forumowicz czy forowicz? Czy jestem użytkownikiem for czy forów?

Jest Pan użytkownikiem forów internetowych (a nie for), jest Pan przy tym forumowiczem albo forowiczem.

Formę forumowicz można bez trudu znaleźć na forach. Brzmi podobnie jak klubowicz, plażowicz, wczasowicz, wycieczkowicz – i podobne wywołuje skojarzenia. Forumowicz bywa na forach – tak jak klubowicz w klubach, a plażowicz na plaży. Nie z obowiązku, lecz dla przyjemności.

Jest w użyciu też forma forowicz, dużo rzadsza i nielubiana przez forumowiczów (forowiczów?), popierana zaś przez niektórych moich kolegów językoznawców, odwołujących się do analogii for-um → for-owicz jak lice-um → lice-alista. W obu wypadkach, jak widać, przyrostek -um jest nieobecny w wyrazie pochodnym. Z argumentacją opartą na analogii nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza że przykładów podobnych do licealisty jest mnóstwo, bo dołączają do nich pochodne przymiotniki, np. plen-um → plen-arny. Skoro jednak forowicze uważają się za forumowiczów, to nie widzę powodu, żeby im tego zabraniać.

W słowniku można by przytoczyć obie formy, ze wskazaniem na forumowicza jako wariant wprawdzie częstszy, ale środowiskowy.

 

— Mirosław Bańko, PWN"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą macie zdrowie chłodzić o 4.00 ... ;) Życzę udanej warki

Tak to bywa jak za późno się zaczyna :D

Znam ten ból:-) nie zawsze wychodzi się z czasem jak się planuje. Swoją drogą chłodnice robiłeś sam czy zakupiles gotowa? Chcę spróbować zrobic swoją z miedzianych rurek przeznaczonych do ukladow hamulcowych ø7 lub ø9 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten ból:-) nie zawsze wychodzi się z czasem jak się planuje. Swoją drogą chłodnice robiłeś sam czy zakupiles gotowa? Chcę spróbować zrobic swoją z miedzianych rurek przeznaczonych do ukladow hamulcowych ø7 lub ø9 mm.

Sami robiliśmy, użyliśmy 5.6m miękkiej miedzianej rurki ø15, w środek poszła sól i ręcznie wyginaliśmy :D Roboty może z 30 minut, całość wyszła około 100zł, jedynym problemem bło potem wypłukanie tej soli, trzeba było dobrze zacisnąć wąż na kranie by ciśnienie zrobiło swoje ;) Może piękna nie jest, ale służy10918938_996533093694537_952329889735205936_o.jpg?oh=d4fc7b686ed56ba743199f1679c1f246&oe=54C6CA2C&__gda__=1422259398_de9a9d223ea28e931572ad8fb918fe5a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuję kupić rurę w kręgu, nie trzeba się wtedy męczyć z wyginaniem tak bardzo. Na końcówki dobrze sprawdzają się nyple typu Conex. Zaciska się je bez lutowania na rurce. Podłączam do niej wąż od prysznica i drugim wężem od prysznica (najtańszy z marketu) zbieram wodę w wannie. Miałem wcześniej chłodnicę na 8mm rurce, teraz mam na 12mm. Czas chłodzenia (i zużycia wody) skrócił się o ok. 40%

10891919_652124631563513_7440764257290313521_n.jpg?oh=dd54334c3bb6263ca5d6e91d869baba7&oe=556D18D8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.