Skocz do zawartości

TURBO szczotka obrotowa do mycia butelek ;)


DoktorPio

Rekomendowane odpowiedzi

Nie każdy Jacenty jest poukładany z kwestią butelek jak Ty. Są też różne sytuacje gdzie mimo najszczerszych chęci "się nie da". Ja na przykład mam teściową, która 'błogosławi' mojemu hobby, ale w zamian muszę płacić kontrybucję.

Nic mnie tak nie wpienia jak totalnie zapuszczone butelki, które do mnie wracają.

 

Dlatego wdzięczny jestem DoktorowiPio - i jak widzę nie tylko ja - za podzielenie się pomysłem. Bardzo dobra inicjatywa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z butelkami robię prawie tak samo jak Jacenty. Prawie, bo po wypłukaniu i wysuszeniu nakładam na butelki stare umyte kapsle. Przed rozlewem tylko płuczę gorącą wodą. Butelki nabyte i moje które do mnie wracają lądują we wiadrze z dodatkiem wybielacza, po trzech dniach płuczę i na suszarkę. Na ok. 300 tak umytych butelek, szczotki użyłem chyba do góra dziesięciu. Zabutelkowałem ok. ok. 950 litrów piwa i w ani jednej butelce nie było zepsute.

Ale dla tych co używają szczotki - pomysł bardzo dobry. Podoba mi się estetyczne wykonanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu od razu prasować jak nie ma czym ,możne ułożyć żyłki jak należny i zalać żywica epoksydową i będzie OK.

 

 

 

Ja przed zaprasowaniem, końcówki żyłek które są schowane w tulei wysunąłem je i wyrównałem następnie podpaliłem zapalniczką co spowodowało stopienie się końcówek żyłek. Następnie tak roztopiona końcówkę docisnąłem do zimnej powierzchni . To spowodowało że wszystkie żyłki zostały połączone na końcach w całość. Generalnie zrobiłem to po to żeby żyłki mi się nie poprzesuwały podczas zaprasowywania.

Ale takie zgrzanie spowodowało że trzymały się w kupie i może wówczas można by je dodatkowo posmarować żywicą albo porządnym klejem i wsunąć w tulejkę co po wyschnięciu /utwardzeniu spowodowało by ich trwałe zamocowanie bez zaprasowywania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle każdy ma trochę racji . Jeśli ktoś używa szczotek , pomysł DoktorPio bardzo fajny , wykonanie i skuteczność z pewnością świetna . Ja robię podobnie jak Jacenty i faktycznie dbanie o butelki odpłaca się brakiem glutów i korzucha . Wystarczy później przepłukać nadwęglanem i z głowy . Niestety , podczas dłuższej degustacji nie zawsze jest chęć , ochota i pamięć do dbania o czystość butelki . Więc zdarzają się kwiatki . Nie lubię szczotek , więc używam do odmoczenia zmywarki . Ostatnio spróbowałem czegoś nowego - domestos z wodą do fermentora . Butelki wstawiam na noc . Na drugi dzień czy za dwa dni są pięknie odmoczone łącznie z etykietami a i fermentor poczuje trochę chloru . Zapach ulatnia się szybko i nie wpływa później na piwo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Tak jest niedaleko mnie taki sklep rolniczy który zajmuje się dorabianiem takich węży, nawet dzisiaj tam byłem z gotową taką tuleją (tylko troch dłużą) i żyłkami powiedziałem gościowi co i jak że tu mi pasuje zacisnąć żeby żyłki nie wyleciał a gościu się roześmiał i powiedział że oni zaciskają tylko węże hydrauliczne i poprosił następnego klienta.

Jeśli by nałożyć na żyłki kawałeczek węża i poprosić o zaciśnięcie ciekawe czy by zrobili?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

1. Jaka powinna być długość osi napędowej?

2. Czym można zastąpić panewkę prowadzącą oś obrotową? Chwilowo nie mam pod ręką prowadnicy sprężyny od karabinka pneumatycznego

3. DoktorPio jak Ci się sprawdza Twoja szczotka? Czy żyłka nie obija nadto szkła? Czy żyłka nie wypada z tulejki, nie "łysieje"?

4. Może ktoś już zrobił własną szczotkę na podstawie powyższego lub własnego projektu i mógłby się pochwalić/podzielić doświadczeniem, wrażeniami?

 

@DoktorPio pomysł super!!!:brawo:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Postaram się odpowiedzieć :)

1. Długość osi napędowej czyli rurki nierdzewnej, to wysokość butelki + długość rurki która chowa głowice myjącą + jakieś 10cm którego cześć wkręcamy w uchwyt wiertarski

2.Można tą panewkę zastąpić elementem wykonanym z jakiegoś wałka z twożywa sztucznego wiercąc w nim otwór o odpowiedniej średnicy w który wejdzie oś napędową. Albo wykorzystać rurkę grubościenną  hydrauliczna z tworzywa sztucznego.

3.Żyłka nie obija szkła , nie wypada z tulei bo jest tam zaprasowana jeśli chodzi o trwałość to pierwsza końcówka służy mi do dziś i nie nosi śladów zużycia a umyła jakieś 2000 butelek !

4. Ja mogę się wypowiedzieć że nie wyobrażam sobie innego sposobu mycia butelek. Umyła tysiące butelek które były tylko myte woda z płynem do mycia naczyń i płukane woda z kranu obciekały z wody i były napełniane. I na 40 warek a to jest ponad 2000tyś butelek piwa nie miałem żadnej infekcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

@DoktorPio czy dostałeś już nagrodę Nobla z dziedziny piwowarstwa domowego? Od kilku dni szukałem sposobu na mechaniczne mycie butelek i nic nie mogłem znaleźć. Dostępne na internecie szczotki nie myły dokładnie dna a na myśl o kolejnym moczeniu dostawałem dreszczy. Szczotkę zrobiłem z strzykawki, długiego wkręta, żyłki i kleju za oszałamiające 6-7 złotych. Co prawda nie wygląda aż tak okazałe jak Twoja ale wyczyściła pleśń, grzyby i bóg wie co jeszcze w parę sekund!!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Patent naprawdę godny polecenia, do wykonania przez każdego z rzeczy dostępnych w przeciętnym garażu:

- Przedłużka magnetyczna do bitów 1/4 HEX 300 mm
- Uchwyt magnetyczny do bitów 1/4 HEX
- Wężyk silikonowy 12/17 mm - 30 cm
- Żyłka do podkaszarki 
- Klej - np. kropelka 

Do uchwytu magnetycznego wkleiłem tyle odcinków żyłki ile mi się tam udało upchnąć, skróciłem też trzpień uchwytu aby idealnie mieścił się w przedłużce. Wężyk silikonowy 12/17 pasuje idealnie na przedłużkę (średnica zewnętrzna 11 mm) i do szyjki butelki.
99aa49db7f15615eacc06a93a5aa6219.jpgb38b3ac39c4319732c1efa5b3201d210.jpge8af195f63888597d7e6ed48e3b49d99.jpgf9ae2e398a1b52e282877e98f4d06386.jpg56b4285ec6948c35d66395da53724d16.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.