Skocz do zawartości

wędzonka w piwie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Oriętujecie się jak przekłada się procentowy udział słodów wędzonych w zasypie na smak wędzonki w piwie? dokładniej chwytając temat czy np. 20% słodu wędzonego w zasypie jest wyczuwalne mocno, średnio a może wcale? Chciałbym uzyskać lekko wędzony posmak i zastanawiam się ile dosypać żeby wędzonka nie zdominowała całkowicie smaku piwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla fana wędzonki to i 100% będzie za mało :)

Piłeś 95% wędzonej pszenicy mojej, nie dawało dymem bo czasy przerw były wg odp przepisu. Gdybym zastosował zwykłe czasy np 30,30,10 to by było dymne, ciężkie piwo tzw spalona deska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zazwyczaj wybieracie jeden typ słodu czy mieszacie? Chyba najczęściej bukowy + dębowy, ew. torfowy i klasyczny... ale jeśli samemu się wędzi to można korzystać z szerszej palety. No i pojawił się w sklepie jadłoszynowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj wybieracie jeden typ słodu czy mieszacie? Chyba najczęściej bukowy + dębowy, ew. torfowy i klasyczny... ale jeśli samemu się wędzi to można korzystać z szerszej palety. No i pojawił się w sklepie jadłoszynowy.

Ja użyłem tylko wędzonego bukiem z weyermanna. 35% w zasypie dało wyczuwalny smak wędzony może nie był to jedyny dominujący smak ale nie trzeba się było domyślać czy jest wędzone czy nie przy ekstrakcie 10blg. wcześniejsza wersja była 13blg i 30% słodu wędzonego i były znacznie mniej wyczuwalne nuty dymne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdecydowanie mieszać i szukać nowych doznań :) , Stainbach w ciemnym da fajną śliwkę, bukowy Bestmaltz popiół ogniska, Weyermann oscypka, z torfowych whisky polecam Fawcett, zdecydowanie przyjemniejszy niż szorstki CastleMalting, Bestmatz torfowy też się fajnie zapowiada, no ale to już lizol, kable i sadza :-) Te amerykańce są jakieś niedowędzone, rozczarowują efektem i ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie mieszać i szukać nowych doznań :) , Stainbach w ciemnym da fajną śliwkę, bukowy Bestmaltz popiół ogniska, Weyermann oscypka, z torfowych whisky polecam Fawcett, zdecydowanie przyjemniejszy niż szorstki CastleMalting, Bestmatz torfowy też się fajnie zapowiada, no ale to już lizol, kable i sadza :-) Te amerykańce są jakieś niedowędzone, rozczarowują efektem i ceną.

Pisząc o amerykańskich masz na myśli chery i Mesquite z Briess? Ciekaw jestem właśnie czy warto wydawać tyle kasy na nie. Ktoś już próbował?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitać! A który polecacie do a'la grodzisz? zrobiłem już jednego,na 100% weyermann grodziski, ale smakuje tylko mi...co ma swoje dobre strony! wyszło całkowicie mętne, stoi cały czas w zimnym ale wyklarowane tylko kilka centymetrów w butelce. Z tym że robione na Danstar Nottingham,  fermentowane w 15C, chmielone Lomikiem, "jedzie" całkowicie oscypkiem,czy jak to określa moja Żonka "metką". Ale piłem już a'la grodziskie z Pinty bodajże i smakowało bardzo podobnie, więc chyba tak mam być, tylko to wyklarowanie, czy wystarczy żelatyna ,karuk, itp. czy po prostu jakiś błąd w zacieraniu,filtrowaniu,wysładzaniu?  

 

http://www.piwo.org/topic/19322-browar-krotomłyński/?p=380207

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.