Jump to content

wędzonka w piwie

Recommended Posts

Hej. Oriętujecie się jak przekłada się procentowy udział słodów wędzonych w zasypie na smak wędzonki w piwie? dokładniej chwytając temat czy np. 20% słodu wędzonego w zasypie jest wyczuwalne mocno, średnio a może wcale? Chciałbym uzyskać lekko wędzony posmak i zastanawiam się ile dosypać żeby wędzonka nie zdominowała całkowicie smaku piwa...

Przymierzam się do czegoś w stylu smoked rye porter (około 16blg) i zastanawiam się, czy 1kg wędzonego Weyermanna będzie wystarczający (celuję raczej w delikatną wędzonkę).

Dla fana wędzonki to i 100% będzie za mało :)

Piłeś 95% wędzonej pszenicy mojej, nie dawało dymem bo czasy przerw były wg odp przepisu. Gdybym zastosował zwykłe czasy np 30,30,10 to by było dymne, ciężkie piwo tzw spalona deska.

• 1 year later...

Zazwyczaj wybieracie jeden typ słodu czy mieszacie? Chyba najczęściej bukowy + dębowy, ew. torfowy i klasyczny... ale jeśli samemu się wędzi to można korzystać z szerszej palety. No i pojawił się w sklepie jadłoszynowy.

Zazwyczaj wybieracie jeden typ słodu czy mieszacie? Chyba najczęściej bukowy + dębowy, ew. torfowy i klasyczny... ale jeśli samemu się wędzi to można korzystać z szerszej palety. No i pojawił się w sklepie jadłoszynowy.

Ja użyłem tylko wędzonego bukiem z weyermanna. 35% w zasypie dało wyczuwalny smak wędzony może nie był to jedyny dominujący smak ale nie trzeba się było domyślać czy jest wędzone czy nie przy ekstrakcie 10blg. wcześniejsza wersja była 13blg i 30% słodu wędzonego i były znacznie mniej wyczuwalne nuty dymne.  

• 3 weeks later...

Zdecydowanie mieszać i szukać nowych doznań :) , Stainbach w ciemnym da fajną śliwkę, bukowy Bestmaltz popiół ogniska, Weyermann oscypka, z torfowych whisky polecam Fawcett, zdecydowanie przyjemniejszy niż szorstki CastleMalting, Bestmatz torfowy też się fajnie zapowiada, no ale to już lizol, kable i sadza :-) Te amerykańce są jakieś niedowędzone, rozczarowują efektem i ceną.

Zdecydowanie mieszać i szukać nowych doznań :) , Stainbach w ciemnym da fajną śliwkę, bukowy Bestmaltz popiół ogniska, Weyermann oscypka, z torfowych whisky polecam Fawcett, zdecydowanie przyjemniejszy niż szorstki CastleMalting, Bestmatz torfowy też się fajnie zapowiada, no ale to już lizol, kable i sadza :-) Te amerykańce są jakieś niedowędzone, rozczarowują efektem i ceną.

Pisząc o amerykańskich masz na myśli chery i Mesquite z Briess? Ciekaw jestem właśnie czy warto wydawać tyle kasy na nie. Ktoś już próbował?

Powitać! A który polecacie do a'la grodzisz? zrobiłem już jednego,na 100% weyermann grodziski, ale smakuje tylko mi...co ma swoje dobre strony! wyszło całkowicie mętne, stoi cały czas w zimnym ale wyklarowane tylko kilka centymetrów w butelce. Z tym że robione na Danstar Nottingham,  fermentowane w 15C, chmielone Lomikiem, "jedzie" całkowicie oscypkiem,czy jak to określa moja Żonka "metką". Ale piłem już a'la grodziskie z Pinty bodajże i smakowało bardzo podobnie, więc chyba tak mam być, tylko to wyklarowanie, czy wystarczy żelatyna ,karuk, itp. czy po prostu jakiś błąd w zacieraniu,filtrowaniu,wysładzaniu?  

http://www.piwo.org/topic/19322-browar-krotomłyński/?p=380207

Edited by pingwin71