Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

WARKA 25

 

Alt 14°Blg (Alt Ale Jorg) (28 l)

 

Warka warzona z udziałem Śląskiego piwosza, mojego wujka :)

 

Skład:

Słód pilzneński - 2,1 kg

Słód monachijski ? 4,3 kg

Słód karmelowy ciemny - 0.15kg

Chmiel goryczkowy Magnum - 35g

 

Drożdże Safbrew S-33

 

Zacieranie :

64 st. C - 45 min

74 st. C - 15 min

76 st. C ? filtracja

 

Gotowanie:

75 minut

 

Chmielenie:

Po 15 minutach - 35g Magnum (granulat)

 

Drożdże zadane w temp. 21 C

 

Rozsypane 1/2 paczki na powierzchni brzeczki, lenistwo moje... Zobaczymy co będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przelaliśmy na cichą Hefeweizena z 13°Blg od fermentował do 3,5 °Blg. Alt ciągle pracuje ostro, choć faza wysokich krążków już za nim minęła nas, gdy byliśmy na śląsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, a raczej wczoraj został zabutelkowany Pils i Monachijskie Ciemne z 4g cukru na 0,5l. Wyszło tylko w sumie 94 butelki. Bo 4 się rozbiły lub wylały...:P Spadł mi kontener z krzesła z nie zakapslowanymi piwami... Nie wiem jak to się stało. Z 20 uratowałem w sumie 16. Z tego 4 będą pewnie bobami, bo sypałem prosto do butelek cukier, a po przechadzce kontenera na ziemie musiałem pozlewać co się dało do reszty nie pełnych butelek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj, a raczej wczoraj został zabutelkowany Pils i Monachijskie Ciemne z 4g cukru na 0,5l. Wyszło tylko w sumie 94 butelki. Bo 4 się rozbiły lub wylały...:P Spadł mi kontener z krzesła z nie zakapslowanymi piwami... Nie wiem jak to się stało. Z 20 uratowałem w sumie 16. Z tego 4 będą pewnie bobami, bo sypałem prosto do butelek cukier, a po przechadzce kontenera na ziemie musiałem pozlewać co się dało do reszty nie pełnych butelek :P

Niestety, wypadki się zdarzają..

 

Kiedyś butelkowałem Weizena, przelałem go do wiadra z kranikiem, ustawiłem wysoko do rozlewu.. i się okazało, ze cieknie spod kranika :) /zapomniałem przykręcić nakrętkę wewnątrz/. Lało się tak, że nie miałem czasu na zabawę z wężykiem i musiałem przelać o tak o - z wiadra do wiadra (dobrze że miałem drugie zdezynfekowane pod ręką.) Niestety to wpłynęło negatywnie na smak :) piwo było mdłe i smakowało tak, że nie potrafię określić.. czuć było podobne nuty jak w Trappist Blonde, tyle że bardziej intensywne. Następny Weizen wg tej samej receptury na tych samych drożdżach było o niebo lepszy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka warzona wczoraj 06.03.2010r, zadana drożdżami dzisiaj.

 

WARKA 26 Pilsner 60l 13°Blg

 

Słód:

Słód bohemian pilsner Weyermann? (Niemcy) - 10 kg

Słód pilzneński Weyermann? (Niemcy) - 1 kg

Słód karmelowy jasny Karapils Litovel - 0.7kg

Słód zakwaszający Weyermann? (Niemcy) ? 0,2 kg

 

Chmiel:

Chmiel goryczkowy Premiant - 80g

Chmiel aromatyczny Saaz (Zatecky) - 100g

 

Drożdże:

Urquell Lager ? gęstwa ? 300ml

 

Inne:

mech irlandzki - 15g

 

Woda do zacierania - 30l

 

Zacieranie:

52°C 10 min

64°C 10 min

dekokt 1/3 zacieru: 74°C 20 min, gotowanie 15 min.

dekokt zwrócony do zacieru głównego, temp ustalona na 70 °C

podniesiona do 72 °C i tak przez 30 min w 72°C

76°C 10 min

Wysładzanie wodą 76°C, pod koniec 78 °C

 

Filtrowanie na 2 gary. Główny 50l z chmieleniem, drugi 30 l do uzupełnienia.

 

Gotowanie:

60min

 

Chmielenie:

60' - 80g Premiant

20' - 40g Saaz

10' - 35g Saaz

0' - 25g Sazz

 

Po gotowaniu wyszło w pierwszym około 40l 19 °Blg, w drugim około 20l 4 °Blg

Zlane do fermentatora znad osadów i uzupełnione wodą do objętości 60l

W sumie wyszło 60l 13 °Blg

 

Zadane dzisiaj drożdżami, aktualna temperatura 14 °C

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Warka 25 Alt, trafiła do butelek. Wyszło 43 butelki + 1 bobas 5l. Zabutelkowane z dodatkiem 4 g cukru/0,5l Zeszło do 4,5 °Blg Ładnie się wyklarowało przez 2 tyg w 8~10 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W styczniu butelkowałem Koelscha, który odfermentowal z 12,5°Blg do3,5°Blg (czyli około 72%) i na 25l dałem 130g glukozy i niestety wyszło przegazowane, ale nie chciałbym byc złym prorokiem. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Warka 25 Alt, trafiła do butelek. Wyszło 43 butelki + 1 bobas 5l. Zabutelkowane z dodatkiem 4 g cukru/0,5l Zeszło do 4,5 °Blg Ładnie się wyklarowało przez 2 tyg w 8~10 °C

8g/l myślę że dużo , co to jest bobas 5l ?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni Alt zszedł z 16 °Blg do 5 °Blg był zabutelkowany z takim samym dodatkiem do refermentacji. Mój był dobrze nagazowany, bo był przechowywany w 10°C , natomiast kolega przechowywał to piwo w temp. pokojowej i faktycznie miał trochę za dużo gazu. Zobaczymy, nie miałem jeszcze problemu z przegazowaniem. Moje lagery jak narazie są nie dogazowane :D

A co do bobasa to jest przydatny na jakąś imprezę. Leżakuje w ciemnym bo szkło jest przeźroczyste. Widoczny na zdjęciu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w tym bajzelku utrzymujesz ciśnienie ? ja je używam do wina ale do piwa ? dajesz jakąś uszczelkę?

Nie daję żadnej. Zakręcam mocno, tylko tak żeby nie przekręcić i jest ok. Zakrętka ma standardową uszczelkę. Nie odkształca się i nie uchodzi gaz. Nie mam pierwszy raz piwa w bobasie, więc jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 27 Weizenbock 18 °Blg

 

Skład:

 

Słód:

4 kg - monachijski Weyermann?

6 kg - pszeniczny Weyermann?

0,3 kg - karmelowy jasny Litovel

0,2 kg - karmelowy ciemny Strzegom

0,05 kg - karmelowy ciemny Caraaroma

0,03 kg - karmelowy Caramunich? typ I

0,3 kg - melanoidynowy Weyermann (Niemcy)

 

Chmiel:

45g - chmiel aromatyczny Tettnanger

 

Drożdże:

Gęstwa Bavarian Wheat

 

Zacieranie:

32l wody zacierania

 

- 20 minut w 44°C

- 10 minut w 54°C

- podgrzane do 63°C

- 1/3 zacieru odebrana (15l)

- podgrzana do 72°C przerwa 20 minut

- doprowadzone do wrzenia

- gotowanie 20 minut

- zawrócone do zacieru głównego, temperatura ustalona na 70°C

- podgrzane do 72°C

- 20 minut w 72°C

 

Gotowanie:

70 min

 

Chmielenie:

70 minut - 45 g chmiel Tettnanger (granulat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 28 Dunkelweizen 13°Blg

 

Skład:

 

To co zostało z Weizenbocka+zatarłem trochę słodu pilzneńskiego i monachijskiego

 

Słody:

1 kg - monachijski typ I Weyermann?

1,6 kg - pilzneński Weyermann?

 

Zacieranie:

64°C - 40 min

72°C - 20 min

78°C - filtracja

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

25g - Perle (granulat)

 

Dosypałem trochę cukru (0,2kg), żeby wyszło równe 13 °Blg. W sumie wyszło 24,5 l 13°Blg. Zadane Bavarian Wheat. Temperatura 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsner po tygodniu fermentacji zszedł poniżej 3 Blg, zastanawiam się czy przelewać już na cichą ? Drożdże jeszcze nie opadły na dno, ma za to dużo gazu. Może w tym tkwi problem z niedogazowaniem moich lagerów, że trzymam je za długo na burzliwej. Wszystkie trzymałem 2 tyg. Przez co na cichej jest mała ilość drożdży i młode piwo jest kompletnie pozbawione gazu i ciężko potem nagazować przy refermentacji. Już sam nie wiem, w czym może tkwić problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsner po tygodniu fermentacji zszedł poniżej 3 Blg, zastanawiam się czy przelewać już na cichą ? Drożdże jeszcze nie opadły na dno, ma za to dużo gazu. Może w tym tkwi problem z niedogazowaniem moich lagerów, że trzymam je za długo na burzliwej. Wszystkie trzymałem 2 tyg. Przez co na cichej jest mała ilość drożdży i młode piwo jest kompletnie pozbawione gazu i ciężko potem nagazować przy refermentacji. Już sam nie wiem, w czym może tkwić problem...

Przyczyna to temperatura. Przenieś butelki na tydzień do temperatury pokojowej.

Mam ten sam problem. Zbyt dobrze wyklarowałem piwo na cichej i teraz po 4 tygodniach prawie wcale nie ma gazu. Piwo przeniosłem do piwnicy (7-8°C) zaraz po butelkowaniu. Chyba przynajmniej część wróci do domu. Oznacza to, że muszę je wnieść 4 piętra do góry :rolleyes:

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsner po tygodniu fermentacji zszedł poniżej 3 Blg' date=' zastanawiam się czy przelewać już na cichą ? Drożdże jeszcze nie opadły na dno, ma za to dużo gazu. Może w tym tkwi problem z niedogazowaniem moich lagerów, że trzymam je za długo na burzliwej. Wszystkie trzymałem 2 tyg. Przez co na cichej jest mała ilość drożdży i młode piwo jest kompletnie pozbawione gazu i ciężko potem nagazować przy refermentacji. Już sam nie wiem, w czym może tkwić problem...[/quote']

Przyczyna to temperatura. Przenieś butelki na tydzień do temperatury pokojowej.

Siedziały już po butelkowaniu ponad tydzień w temp. pokojowej i 3 tyg w 10 °C gaz jest, tylko słaby (piszę o Marcowym) reszta siedzi krócej, ale widzę że będzie podobnie z nimi (też siedziały w temp. pokojowej)

 

 

Przyniosłem jedną butelkę Marcowego na górę do barku. Wstrząsnąłem nią trochę i zostawię ją na tydzień, po tygodniu zobaczymy czy się coś zmieniło.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.