Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj został zabutelkowany ALT, Weizenbock po 10 dniach od rozpoczęcia burzliwej z 20 °Blg zszedł do 6,5 °Blg i zejdzie jeszcze niżej bo ewidentnie widać, że fermentacja jeszcze trwa. Jasne Ale zeszło do 7 °Blg i coś zamarło ;) Zamieszałem w fermentatorze, może to coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę 09.01.10 r została uwarzona kolejna warka

 

WARKA 20

 

Pilzneńskie Jasne Ale 15 Blg (25 l)

 

Skład:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann? - 6 kg

Słód karmelowy jasny Karapils Litovel ? 0,2 kg

Słód karmelowy jasny Carared? Weyermann - 0,1 kg

 

Drożdże:

S-33 ? paczki

 

Chmiel:

Chmiel goryczkowy Magnum ? 15 g

Chmiel aromatyczny Perle ? 50 g

 

Inne:

Mech Irlandzki ? 5 g

 

Zacieranie:

18 l wody do zacierania

 

54 st. - 15 min

64 st. - 30 min

72 st. - 40 min

do 78 i filtracja

 

Chmielenie:

'0 ? 15 g Magnum + 25 g Perle

'45 - 25 g Perle

 

Gotowanie:

65 min

 

Wyszło 25 litrów brzeczki, 15 Blg

 

Wczoraj zakończyła się faza wysokich krążków :smilies: Fermentowało w 17-18 °C

Teraz jest 16,5 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

No to się w sumie urobiłeś. Rozmawiałem wczoraj na GG z Bnp i doszliśmy do wniosku że najbardziej nie lubimy tego etapu w browarnictwie.

W całym procesie warzenia nie lubię filtracji, a zacieranie to sama przyjemność (zapach, słód w wodzie-bajka). Zaś z całego procesu to rozlewanie do butelek jest jeszcze ok, ale samo przygotowanie tych butelek (fuu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie rację nie lubimy tego etapu, dobrze że mam pomocnika ;) Robota się rozkłada na dwoje. Sam rozlew jest ok, ale przygotowywanie do rozlewu jest monotonne. Poważnie się zastanawiam nad laniem w kegi i to postanowiłem sobie na ten rok, a w niedługim czasie zaczynamy stawiać warki po 50l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilzneńskie Jasne Ale zeszło do 5 °Blg i nie chciało zejść niżej po 3 dniach czekania czy się ruszy dlatego przed wczoraj, czyli w środę 20.01 przelałem na cichą. Potrzymam w temp. pokojowej do niedzieli, a potem na 3-4 dni przeniosę do 10°C i rozlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 20 Pilzneńskie Jasne Ale 15°Blg (25 l) poszła dzisiaj do butelek. Z 15 °Blg zeszło do 5°Blg zabutelkowane z dodatkiem 4g na 0,5l Wyszło 48 butelek. Na tydzień wniosłem na górę do ciepłego, a potem na dół do 10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem uwarzona WARKA 22 Pils

 

WARKA 22 - Pils 13,5 °Blg (27l)

 

Surowce:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann? - 5kg

Słód monachijski Strzegom - 0,7kg

Słód zakwaszający Weyermann? - 0,1 kg

Słód carared - jedna garść (wsypana pod koniec pierwszej przerwy)

 

Chmiel:

Chmiel goryczkowy Magnum - 30g

Chmiel aromatyczny Perle 25g

 

Inne:

Mech Irlandzki - 8 g

 

Drożdże:

Gęstwa Wyeast 2001 Urquell Lager 100 ml

 

Zacieranie:

63 °C - 40 min

72 °C - 20 min

do 76 °C - filtracja

 

Gotowanie:

70 min

 

Chmielenie:

0' ? 30 g Magnum (granulat)

55' - 25g Perle (granulat)

 

Schłodzone do temperatury 14 °C Zaraz idę popatrzyć jakie postępy drożdże zrobiły przez noc :(

 

Dzisiaj pewnie też coś uwarzę. Zastanawiam się między Altem, a Monachijskim Ciemnym. Mam gęstwę z Urquell Lager, albo drożdże S-33 i tak się właśnie zastanawiam co będzie lepsze.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zejściu na dół i zaglądnięciu do fermentatora zastał mnie o to taki widok jak na zdjęciach. Nigdy wcześniej jakoś nie spotkałem się z taką ilością unoszących się drożdży na powierzchni. Aktualna temperatura to 10,5 °C Zobaczymy co będzie dalej, ale widać, że drożdże się namnożyły na dnie fermentatora i idą do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zejściu na dół i zaglądnięciu do fermentatora zastał mnie o to taki widok jak na zdjęciach. Nigdy wcześniej jakoś nie spotkałem się z taką ilością unoszących się drożdży na powierzchni. Aktualna temperatura to 10,5 °C Zobaczymy co będzie dalej, ale widać, że drożdże się namnożyły na dnie fermentatora i idą do góry.

Powiem szczerze, że dziwnie to wygląda. Ta gęstwa była świeża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wygląda to tak jak na zdjęciu. Drożdże ewidentnie podjęły prace. A ten zlepek to chmiel i chyba trochę umarlaków, które mi się wlały nie chcący. Gęstwa ma ponad miesiąc. Ale nie wykazywała żadnych oznak zepsucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili wygląda to tak jak na zdjęciu. Drożdże ewidentnie podjęły prace. A ten zlepek to chmiel i chyba trochę umarlaków, które mi się wlały nie chcący. Gęstwa ma ponad miesiąc. Ale nie wykazywała żadnych oznak zepsucia.

Ja bym to zdezynfekowaną łyżką wywalił, piwo będzie ładniej wyglądało, a nie wiadomo czy te zdechlaki potem na dno nie opadną :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem :( Jestem w trakcie warzenia WARKI 23 Monachijskie Ciemne. Kolorek bardzo mi się już podoba. Za chwilę biorę się za filtrację, tylko muszę trochę jeszcze poczekać, aż wszystko się ułoży w filtratorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 23 - Monachijskie Ciemne 13 Blg (26 l)

 

Surowce:

 

Słody:

Słód pilzneński Weyermann? - 1,7 kg

Słód monachijski Strzegom - 3,5 kg

Słód karmelowy ciemny Strzegom - 0,25 kg

Słód karmelowy jasny Litovel - 0,12 kg

Słód karmelowy ciemny Caraaroma? - 0,1 kg

 

Chmiel:

Chmiel goryczkowy Magnum - 25 g

Chmiel aromatyczny Perle - 25 g

 

Inne:

Mech irlandzki - 4 g

 

 

Drożdże:

Gęstwa Wyeast 2001 Urquell Lager - 130 ml

 

Zacieranie:

64 st. - 40 min

72 st. - 20 min

do 78 i filtracja

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

0' ? 25g Magnum(granulat)

45' - 25g Perle(granulat)

 

Schłodzone do 14 °C W pomieszczeniu 10 °C Więc do rana powinno spaść do odpowiedniej temperatury i drożdże powinny się pozbierać :(

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

WARKA 24 - Hefeweizen 13°Blg (50l) (Śniegowy weizen)

 

Warzone - 13.02.2010r

 

 

Skład:

 

Słody:

Słód pszeniczny jasny Weyermann? - 6 kg

Słód pilzneński Weyermann? - 5 kg

Słód karmelowy jasny Carahell? - 0,5 kg

 

Drożdże:

Gęstwa Wyeast 3056 Bavarian Wheat - 250ml

 

Chmiel:

Chmiel aromatyczny Perle (granulat) - 60 g

 

Zacieranie:

42 C - 30 min - tylko pszenny

po połączeniu z jęczmiennym:

64 C - 30 min

72 C - 40 min

 

Chmielenie:

Od początku gotowania - Perle (granulat) - 60g

 

Gotowanie:

70 min

 

Wyszło: 50l 13°Blg

 

Nowa kadź filtracyjna sprawdziła się bardzo dobrze, ma pojemność 50l. A cały proces filtracji przebiegł prawie dobrze, bo gdy zabierałem się do grzania wody do wysładzania, nastąpiła przerwa w dostawie wody :beer:

Zabrakło wody w studni?! Nigdy nie miałem z wodą problemów, no ale stało się. Przez co ziarno układało się przez godzinę. Poratowaliśmy się śniegiem, była to jedna myśl jaka wpadła mi do głowy. Dlatego wyszło piwo śniegowe :lol: Co nie miało się z naleźć z tej wody w piwie zostało w młótnie, lub się wygotowało, choć woda była nawet w miarę czysta z tego śniegu.

Brzeczkę zostawiliśmy do ostygnięcia.

Zadane wczoraj popołudniu gęstwą Bavarian Wheat około 16 godz. Dzisiaj rano na powierzchni unosi się już piękna piana.

 

Wczoraj również przelane na cichą Pils i Monachijskie Ciemne

 

Poniżej kilka fotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.