Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Jedynie połączenie filtratora z miedzi śrubunkiem mosiężnym na razie zostawiam, bo nie mam pomysłu na zastąpienie go nierdzewką.

 

Też mam miedziany filtrator rurkowy z takim półśrubunkiem jak Ty. Na razie nie zauważyłem nic niepokojącego, ale może udałoby się zastąpić tą nakrętkę taką zaślepką:

http://stalnierdzewna.org/zakretka-zaslepka-szesc-3-4-aisi-316,3,4101,1230

 

Należałoby tylko wywiercić w niej otwór o odpowiedniej średnicy.

 

No i jest jeszcze taka kwestia, że dla półśrubunka 1/2'' ten manewr może się nie udać, bo czoło uszczelniające ma średnicę zbliżoną (lub równą, muszę sprawdzić) do przetłoczenia, w którą wchodzi rurka do przylutowania. Obrazek poniżej wszystko wyjaśnia :)

2w1s3np.jpg

 

Natomiast w półśrubunku  3/4'' Sytuacja jest nieco korzystniejsza (to też muszę zweryfikować)

28iaw02.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 257 Ćeský Tmavý Ležák  12,0°Blg – 32,0 IBU – 45l                                         

 

Skład:

Słód monachijski (Sufflet) – 4 kg

Słód pilzneński (Sufflet) – 3,4 kg

Słód Caramunich® typ I (Weyermann) – 1 kg

Słód Carafa® Special typ I (Weyermann) – 0,5 kg

 

Zacieranie:

28l wody do zacierania

  65°C - 70 min

  76°C -

 

Wysładzanie:

40l wody 76°C do uzyskania 62l brzeczki (95°C)
 

Gotowanie:
70 min

 

Chmielenie:

70 min – 30g Sybilla 2015 6,0% A-A (PL)

40 min – 30g Sybilla 2015 6,0% A-A (PL)

10 min – 50g Bohemie 2015 7,9% A-A (CZ)

  5 min – 100g Saaz 2015 3,05% A-A (CZ)

 

Inne:

20 min – 10g Mech Irlandzki

 

Drożdże:

Wyeast 2278 Czech Pils - gęstwa I 750ml

 

Drożdże zadane w 11°C, fermentacja w 10°C

 

357kr5c.jpg

 

2u79f06.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny etap wymiany sprzętu zakończony.

Wymienione mieszadło w kadzi zaciernej na nierdzewkę. Łopaty wykonane z płaskowników 50x3mm oraz pręta nierdzewnego M10 wraz z nakrętkami i podkładkami.

 

Kręci się tak:

 

A obecnie wygląda tak:

qyempi.jpg

 

2qtl9n4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza warka:

 

WARKA 258 Pils 12,3°Blg – 44,5 IBU – 60l                                         

 

Skład:

 

Słód pilzneński (Sufflet) – 6 kg

Słód monachijski (Sufflet) –  6 kg

Słód zakwaszający (Bestmalz) – 0,3 kg

 

Zacieranie:

45l wody do zacierania

 

  54°C - 10 min

  63°C - 40 min  

  72°C - 30 min 

  76°C -

 

Wysładzanie:

50l wody 76°C do uzyskania 82l brzeczki (95°C)
 

Gotowanie:
80 min

 

Chmielenie:

80 min – 20g Magnum 2015 (GER) 11,5% A-A)

40 min – 50g Bohemie 2015 7,9% A-A (CZ)

20 min – 50g Premiant 2015 7,85% A-A (CZ)

10 min – 50g Sladek 2015 6,2% A-A (CZ)

  5 min – 200g Saaz 2015 3,05% A-A (CZ)

 

Inne:

20 min – 18g Mech Irlandzki

 

Drożdże:

Wyeast 2278 Czech Pils - starter 2,5l+2l

 

Drożdże zadane w 12°C, fermentacja w 10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tylu warkach na wymienniku jak u Ciebie z doświadczeniem odnośnie chmielenia na aromat. Rozumie, że nie używam tzw. "hop stand" a po prostu wrzucasz na koniec gotowania i chłodzisz ? Jak z aromatem chmielowym, zauważasz jakieś różnice w stosunku do chłodzenia zwykłą chłodnicą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tylu warkach na wymienniku jak u Ciebie z doświadczeniem odnośnie chmielenia na aromat. Rozumie, że nie używam tzw. "hop stand" a po prostu wrzucasz na koniec gotowania i chłodzisz ? Jak z aromatem chmielowym, zauważasz jakieś różnice w stosunku do chłodzenia zwykłą chłodnicą ?

 

Hej, ja nie zauważyłem różnic między chłodnicą, a wymiennikiem.

Hop Stand również można zrobić przez wymiennik. Schładzasz brzeczkę w obiegu zamkniętym do ~85°C wrzucasz chmiel i zostawiasz.

Ja robię również tak, że do kosza po wyłączeniu palnika wrzucam chmiel i cyrkuluję brzeczkę, która ma na wylocie 75-85°C wprost do kosza z chmielem.

 

Na pewno nie wrócę nigdy już do chłodzenia innego niż przez wymiennik, dla mnie to jest najszybsze i najefektywniejsze chłodzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 259 Pils II 12,0°Blg – 32,0 IBU – 45l                                         

 

Skład:

Słód pilzneński (Sufflet) – 4,7 kg

Słód monachijski (Sufflet) – 2,5 kg

Słód karmelowy Carapils® (Weyermann) – 1 kg

Słód karmelowy Caramunich® typ I (Weyermann) – 0,1 kg

Słód zakwaszający (Bestmalz) – 0,2 kg

 

Zacieranie:

30l wody do zacierania

  54°C - 10 min

  63°C - 40 min

  72°C - 30 min

  76°C -

 

Wysładzanie:

40l wody 76°C do uzyskania 60l brzeczki (95°C)
 

Gotowanie:
70 min

 

Chmielenie:

70 min – 10g Magnum 2015 (GER) 11,5% A-A

40 min – 20g Sladek 2015 6,0% A-A (CZ)

20 min – 50g Premiant 2015 7,85% A-A (CZ)

10 min – 50g Sladek 2015 6,0% A-A (CZ)

  5 min – 100g Saaz 2015 3,05% A-A (CZ)

 

Inne:

20 min – 15g Mech Irlandzki

 

Drożdże:

Wyeast 2278 Czech Pils - starter 1,7l+0,2l gęstwa

 

Drożdże zadane w 11°C, fermentacja w 10°C

 

Zrobiłem starter z przemytej gęstwy, ze względu na jej ciemny kolor i dużą ilość osadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

vettis mam prośbę. Mógłbym prosić o fotki pokazujące mocowanie pręta mieszadła z silnikiem? Przymierzam się do mieszadła i szukam inspiracji.

 

Silnik jest połączony z prętem za pomocą wytoczonej przejściówki. Z jednej strony gwint M6, z drugiej M10. Wszystko skontrowane nakrętką i ślizga się w/po teflonowej tulei.

 

rtlq3m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakończyłem wymianę instalacji części warzelnej na nierdzewkę :) Wymieniłem niklowane szybkozłączki na śrubunki nierdzewne oraz kran w zaciernej na zawór nierdzewny 1/2 , ze tego co przeglądałem, to chyba najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o połączenia.. Szczelne przy ręcznym dokręcaniu (śrubunki z teflonową podkładką). Złącza geka i camlock nierdzewne strasznie drogie...

Myślałem że skończę na tym, ale coś mi zaczęły chodzić po głowie, nierdzewne tanki... :D

 

aeqx44.jpg

 

2igktae.jpg

 

x1egp1.jpg

 

11ccdoz.jpg

 

euraqc.jpg

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vettis, ciężko było zrobić otwór w garnku emaliowanym? Ciągle chodzi mi po głowie przerobienie mojego garnka, ale obawiam się skutków ubocznych w postaci poruszonej emalii i rdzewienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vettis, ciężko było zrobić otwór w garnku emaliowanym? Ciągle chodzi mi po głowie przerobienie mojego garnka, ale obawiam się skutków ubocznych w postaci poruszonej emalii i rdzewienia...

 

Kilka razy już montowałem krany do garnka emaliowanego. Nie jest ciężko, otwór robię za pomocą ostrej otwornicy.

Wszystko zależy od powłoki, okazuje się że są różne i mają różne stopnie twardości. Na 6 garnków, tylko w 1 miałem problem z odpryskami, zastosowałem wtedy większą podkładkę i tyle.

W pozostałych nic nie odprysło podczas wiercenia. Farba się rozgrzała podczas wiercenia i zmiękła.

 

W tej chwili garnki nierdzewne nie są drogie, lepiej kupić i tam wmontować kran, a stary przeznaczyć na grzanie wody.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Vettis, ciężko było zrobić otwór w garnku emaliowanym? Ciągle chodzi mi po głowie przerobienie mojego garnka, ale obawiam się skutków ubocznych w postaci poruszonej emalii i rdzewienia...

 

Kilka razy już montowałem krany do garnka emaliowanego. Nie jest ciężko, otwór robię za pomocą ostrej otwornicy.

Wszystko zależy od powłoki, okazuje się że są różne i mają różne stopnie twardości. Na 6 garnków, tylko w 1 miałem problem z odpryskami, zastosowałem wtedy większą podkładkę i tyle.

W pozostałych nic nie odprysło podczas wiercenia. Farba się rozgrzała podczas wiercenia i zmiękła.

 

W tej chwili garnki nierdzewne nie są drogie, lepiej kupić i tam wmontować kran, a stary przeznaczyć na grzanie wody.

 

 

tak jak vettis pisze nie ma problemu z wykonaniem otworu w emalii, długo się zastanawiałem nad zrobieniem otworu, teraz żałuje że nie zrobiłem tego wcześniej.  

Emalia nie odprysnęła, a farba się topiła. Ja swój otwór robiłem na gwint 3/4 wiertlami i rozwiertakiem, ciężko  nie było ale lekko też nie. Na zaworze od środka gara mam podkładkę i uszczelkę silikonową. Foto

Parę warek uwarzyłem i nic się nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.