Skocz do zawartości

Browar Escarabajo


vettis

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wogóle, to o 9 rano już było widać mocne oznaki początku fermentacji. Drożdże bardzo szybko się rozkręciły i opanowały 60l brzeczki. Jestem w szocku :D Temperatura 19,5°C Trochę za wysoka, nie myślałem, że się tak szybko pozbierają i spadnie do 17°C. No nie wiem zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 35 IRA 28l 13°Blg rozlana. Wyszło 1 keg 2g cukru/1l i 20x0,5l 8g/1l, a miało być 4g/1l, tylko pomyliłem miarki :smilies: III zmiany w pracy i ten upał tłumaczy wszystko.... No nic będzie trzeba wypić zanim się przegazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 37 Weizen 14°Blg 28l

 

Skład:

Zasyp:

Słód pszeniczny jasny Weyermann? - 2,8 kg

Słód pszeniczny jasny (własny) - 0,9 kg

Słód pilzneński Weyermann? - 2 kg

Słód monachijski typ I Weyermann? - 0,5 kg

Słód karmelowy jasny Carahell? - 0.5 kg

Słód karmelowy monach. Caramunich? typ I - 0,05kg

Słód zakwaszający Weyermann? - 0,15 kg

 

Zacieranie:

44°C - 20 min

64°C - 40 min

72°C - 20 min

 

Gotowanie:

60 min

 

Chmielenie:

25g Tettnanger - 60 min

 

Schłodzone do 20°C, czekam, aż wszystko opadnie co ma opaść, do fermentatora+drożdże (świeże 3068, podzielone na dwa startery) Pojutrze kolejna pszenica. Pójdą do piwnicy 19°C+pojemnik z wodą+mokry ręcznik.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 38 Dunkel-Weizen 28l 13,5 °Blg

 

Skład:

 

Zasyp:

Słód pszeniczny jasny Weyermann? - 2,8 kg

Słód pszeniczny jasny (własny) - 0,9 kg

Słód pilzneński Weyermann? - 2 kg

Słód monachijski typ I Weyermann? - 0,5 kg

Słód karmelowy jasny Carahell? - 0.2 kg

Słód karmelowy ciemny Caraaroma? - 0,25 kg

Słód melanoidynowy Weyermann? - 0,2 kg

Słód zakwaszający Weyermann? - 0,15 kg

 

Zacieranie:

W 21l wody

 

44°C - 20 min

64°C - 40 min

72°C - 20 min

 

Wysładzanie:

22l wody o temperaturze 72°C

 

Gotowanie:

Mocne, przez 65 min

 

Chmielenie:

25g Tettnanger - 60 min

 

Przygotowany starter 3068, zaraz idę przelewać do wiadra i do piwnicy. Co do WARKI 37, to drożdże szalały ostro, ale je okiełznałem i temperatura fermentacji nie przekroczyła 19,5-20°C Choć momentami było ciężko, bo się wybierały na spacer, przez węża do słoika :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

 

W Sobotę 24.07 WARKA 36 powędrowała na cichą. Alt z 14°Blg odfermentował do 4°Blg, więc ładnie.

Wczoraj 26.07 WARKA 37 przelana na cichą. Weizen z 14°Blg zszedł też do 4°Blg, ale coś pewnie jeszcze dofermentuje. Dzisiaj popołudniu mam zamiar przelać WARKĘ 38 Dunkela na cichą. Pszenic nie będę trzymał długo na cichej. Pójdą w tym tygodniu do kegów i butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj polaliśmy pszenice WARKA 37, fajnie się nagazowała. W smaku jak dla nas super, ale jutro warzymy powtórkę, tylko trzeba coś zmienić, dopracować smak. Mniej zakwaszającego około 0,1 kg i dłuższa przerwa 72°C :tort: Czeka też 6 zbóż+pszenica próbna na sześciu zbożach. Zobaczymy :smilies:

 

mayy54.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 39 6 Zbóż 13,5°Blg 26l

 

Skład:

 

Słody:

Słód wiedeński - 3 kg

Słód pszeniczny - 2 kg

Słód płaskurkowy - 0,4 kg

Słód owsiany - 0,4 kg

Słód orkiszowy - 0,4 kg

Słód żytni - 0,4 kg

 

Chmiel:

Chmiel Marynka, granulat 25 g

Chmiel Lubelski, granulat 20 g

 

Zacieranie:

44°C - 10min

52°C - 10min

63°C - 30min

72°C - 30min

78°C -

 

Gotowanie: 60 min

60min - 25g Marynka

10 min - 20 Lubelski

 

Zadane T-58 wczoraj wieczorem, dzisiaj już ładna piana na powierzchni. Temperatura 19°C

 

Wczoraj również rozlaliśmy Dunkela (WARKA 38). Wyszedł 1 keg 2g/1l + 20 butelek 4g/1l

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 39 6 Zbóż 13,5°Blg 26l

 

Skład:

 

Słody:

Słód wiedeński - 3 kg

Słód pszeniczny - 2 kg

Słód płaskurkowy - 0,4 kg

Słód owsiany - 0,4 kg

Słód orkiszowy - 0,4 kg

Słód żytni - 0,4 kg

 

 

Zadane T-58

Szkoda, że te drożdże. Produkują bardzo mocny aromat, boję się, że zdominuje sześciozbożowość tego piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 39 6 Zbóż 13' date='5°Blg 26l

 

Skład:

 

Słody:

Słód wiedeński - 3 kg

Słód pszeniczny - 2 kg

Słód płaskurkowy - 0,4 kg

Słód owsiany - 0,4 kg

Słód orkiszowy - 0,4 kg

Słód żytni - 0,4 kg

 

 

Zadane T-58[/quote']

Szkoda, że te drożdże. Produkują bardzo mocny aromat, boję się, że zdominuje sześciozbożowość tego piwa

Też jakoś nie jestem przekonany do nich, kojarzą mi się z pierwszą warką. Takie zalecali w centrum piwowarstwa. Jakie ty polecisz? Mam zamiar zrobić na 3068 z podobnym składem weizena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jakoś nie jestem przekonany do nich, kojarzą mi się z pierwszą warką. Takie zalecali w centrum piwowarstwa. Jakie ty polecisz? Mam zamiar zrobić na 3068 z podobnym składem weizena.

Sa to drożdże mocno charakterystyczne :( a żeby wyczuć te zbożowe smaczki powinno się użyć czegoś neutralnego, np. tak jak pisał Elroy S-33 albo US-05. Na weizena w składzie zmieniłbym wiedeński na pilzneński i zwiększył udział słodów pszenicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jakoś nie jestem przekonany do nich' date=' kojarzą mi się z pierwszą warką. Takie zalecali w centrum piwowarstwa. Jakie ty polecisz? Mam zamiar zrobić na 3068 z podobnym składem weizena.[/quote']

Sa to drożdże mocno charakterystyczne :( a żeby wyczuć te zbożowe smaczki powinno się użyć czegoś neutralnego, np. tak jak pisał Elroy S-33 albo US-05. Na weizena w składzie zmieniłbym wiedeński na pilzneński i zwiększył udział słodów pszenicznych.

Ma się rozumieć, że dużo więcej pójdzie słodu pszenicznego do weizena. Myślę tak, 1kg wiedeński, 1 kg pilzneński, 4 kg pszenica + carahell i zakwaszający. Nastaw około 28l. Co do zbóż, to mam US-05, więc nastawie 6 zbóż na tych drożdżach i będzie do porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym chyba zrobił to na S-33. Ostatnio bardzo podchodzą mi te drożdże.

T-58 osobiście stosuję do piw z udziałem słodów ciemnych, wtedy nawet fajnie to gra.

Mi Tomku coś ostatnio nie podchodzą te drożdże S-33, nie chcą mi się klarować piwa na tych drożdżach, a kiedyś bardzo je lubiłem, ale ostatnio mam z nimi problem i nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bym chyba zrobił to na S-33. Ostatnio bardzo podchodzą mi te drożdże.

T-58 osobiście stosuję do piw z udziałem słodów ciemnych' date=' wtedy nawet fajnie to gra.[/quote']

Mi Tomku coś ostatnio nie podchodzą te drożdże S-33, nie chcą mi się klarować piwa na tych drożdżach, a kiedyś bardzo je lubiłem, ale ostatnio mam z nimi problem i nie wiem o co chodzi.

Chyba tylko raz ich użyłem i tez nie chciało mi się piwo sklarować. Notabene na T58 też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WARKA 40 Weizen Zbożowy 12°Blg 35l

 

Skład:

 

Zasyp:

 

Słód pszeniczny jasny - 3,5 kg

Słód wiedeński - 1 kg

Słód pilzneński - 1 kg

Słód płaskurkowy - 0,3 kg

Słód żytni - 0,3 kg

Słód owsiany - 0,1 kg

Słód orkiszowy - 0,4 kg

Słód zakwaszający - 0,2 kg

Słód Caramunich typ I - 0,1kg

 

Chmiel:

Perle - 10g

Hallertauer Tradition - 20g

 

Drożdże:

3068 - gęstwa

 

Zacieranie:

44°C - 20min

52°C - 10min

64°C - 40min

72°C - 20min

 

Gotowanie: 60 min

Chmielenie:

Perle - 10g + Hallertauer Tradition - 20g - 60 min

 

Temperatura 22°C, przeniesione do piwnicy do 18°C

Miała być mniejsza warka, ale jak ześrutowałem słody to stwierdziłem, że to będzie przecież za duży zasyp + 3068 lubią spacery i trzeba byłoby zostawić więcej miejsca w fermentatorze, dlatego taki nastaw i poszło do dużego fermentatora.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.