Skocz do zawartości

Ile drożdży na 10l warkę?


PCzachor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie warzę pierwsze piwo ze słodów (wcześniejsze były z ekstraktów niechmielonych), i dodatkowo pierwszy raz mniejszą warkę, mianowicie 10 litrów. Do 20l dodawałem całą saszetkę drożdży 11.5g. Pytanie ile dodać do 10l ? To jest proste przeliczenie że dwa razy mniej piwa, to dwa razy mniej drożdży (6g) ?

 

Szukałem odpowiedzi na to pytanie ale nigdzie nie ma. Jeśli gdzieś jest już taki temat, to wystarczy link.

 

Z góry dzięki za odpowiedź,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał całą jeśli po prostu wysypujesz ją na powierzchni brzeczki. Dużej różnicy w smaku nie powinno być, większa pewność a gęstwę i tak później zbierzesz. Poza tym nie bardzo opłaca się robić 10L piwa. Postaraj się o zwiększenie wybicia do min 20L

Edytowane przez zamyślony
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dodał całą jeśli po prostu wysypujesz ją na powierzchni brzeczki. Dużej różnicy w smaku nie powinno być, większa pewność a gęstwę i tak później zbierzesz. Poza tym nie bardzo opłaca się robić 10L piwa. Postaraj się o zwiększenie wybicia do min 20L

 

Nie mam takiego garnka (mam 13 litrowy), wcześniej robiłem 20litrów, bo robiłem sobie domowe HGB. Gotowałem 10-12 litrów w garnku i dodawałem wody do fermentowa żeby mieć 20l. Nie wiem jak HGB zastosować czy warzeniu z zacieraniem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polowa saszetki powinna spokojnie wystartować. Jak wsypiesz całą to tez nic się nie stanie. A na przyszłość polecam zwiększyć wybicie do 20, bo szkoda czasu i pracy na tak małą warkę.

 

A tu garnek http://allegro.pl/garnek-emaliowany-30-l-36-cm-z-pokrywa-i4980191822.html

Edytowane przez RobertJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię jedynie warki 10-11 litrów, pracy mi nie szkoda, bo workload/butelkę się mało zmienia w sotsunku do warki 20L, a drożdże używam całe i działa (chociaż pewnie połowa paczki też by była OK).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.