Skocz do zawartości

Czy fermentacja przebiega prawidłowo?


shaquz

Rekomendowane odpowiedzi

że nie odfermentowało głęboko, bałem się, że te zawirowania temperaturowe na początku mogły spowodować jakiś problem z drożdżami z tego co tam wyczytałem "zwykle oczekujemy spadku ekstraktu ok. 3/4, a przynajmniej 2/3, ale zależne to jest od stylu piwa" także mam nadzieje, że jeszcze trochę zejdzie. w sobotę zrobię pomiar, będzie akurat tydzień cichej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, tylko zrób tak jak Gąska zauważył jeżeli próbka się pieni i uwalania się gaz, zadbaj żeby się odgazowała (odczekaj z 2 h zanim zrobisz pomiar) oraz sprawdź w jakiej temperaturze dokonujesz pomiaru, bo areometry skalibrowane są dla 20C (albo w 16C w niektórych przypadkach) i w takiej temperaturze należy robić pomiar. Niższa/wyższa temp. podwyższa/zaniża wynik ;)

będzie akurat tydzień cichej

Przelałeś już piwo na cichą to może coś tam jeszcze sobie dojedzą drożdże, ale nie jestem zwolennikiem tej metody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postępowałem zgodnie z instrukcją zawartą w zestawie

A jak wygląda instrukcja zacierania? Nie jest czasem uogólniona, dla wszystkich stoutów taka sama?

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w sumie nie wiem:P wygląda mniej więcej jak w tutorialu Kopyra. instrukcja wygląda tak:

 

Zacieranie: Do 15l wody w temp 72 stopni C wsypać ześrutowany słód Pale Ale i płatki jęczmienne.

68 stopni C przez 50-60 (było 60) minut do negatywnej próby jodowej (faktycznie negatywna).

dodać słody Pale Chocolate i Chocolate i utrzymać zacier w temparaturze 68 stopni C przez 15 min. Po czym dodać jęczmień palony i utrzymać przez 10 min w temp 68 stopni C. Następnie podnieść temperaturę do 78 stopni C i utrzymać przez 5 min.

wysładzać wodą o temp. 80 stopni C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

68 stopni C przez 50-60

Przy tak wysokiej temperaturze trudno oczekiwać wysokiej fermentowalności. Dla tego konkretnego piwa, które powinno być mocne, przedział 64-66° byłby optymalny. Wtedy można by liczyć na odfermentowanie do 3-4 Blg.

Trzeba uwzględnić wahania temperatury w czasie zacierania. Dość ciężko jest utrzymać dokładnie taką jaką się planuje. Od indywidualnego podejścia zależy, jak to w rzeczywistości wygląda. Jeden czeka aż spadnie o kilka stopni i wtedy podgrzewa, inny nie czeka, tylko co chwilę grzeje. W efekcie choć obydwaj twierdzą, że w 68 zacierali, to w rzeczywistości jeden trzymał dłużej w np 64, a drugi w aż 72, a to potężna różnica.

No i te 120' potrzymać powinieneś. Nic więcej nie wyciągniesz z niego, butelkuj.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.