Skocz do zawartości

AIPA - niska temperatura fermentacji


Dominiko

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Nastawiłem AIPA 16 blg. Drożdże safale górna fermentacja oczywiście. Wstawiłem do piwnicy i wyjechałem. Zrobiło sie trochę zimno i okazuje sie ze fermentowało w temperaturze około 11 stopni. Po 2 tygodniach wróciłem i z rozpędu zlałem na cicha. Dodałem chmielu i fermentator wstawiłem do mieszkania do 21 stopni. Dzisiaj jest piąty dzień jak dość intensywnie fermentuje mimo ze większość drożdży poszła do kanału. Bulga co 30 sekund. Co robić? Czekać aż wyfermentuje i liczyć ze drożdże dadzą radę? Dodać nowych drożdży? Potrzebuje waszej rady. Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh, niby browar to nie apteka, ale bez jakichkolwiek pomiarów jedynym sposobem na stwierdzenie czy można bezpiecznie butelkować jest szklana kula. Póki co zostaw piwo w spokoju i skombinuj balingometr. Zrób pomiary i obserwuj, czy fermentacja nadal trwa. Pamiętaj, że bardzo dużo drożdży unosi się w płynie, to co wywaliłeś w kanał to tylko (nie mała, ale jednak) część i to raczej tych mniej chętnych do pracy. Jeśli za tydzień do dziesięciu dni stwierdzisz, że piwo stanęło, a BLG jest nadal wysokie możesz się zastanawiać nad dodaniem więcej drożdży. Pamiętaj też, że brak bulkania w rurce nie znaczy, że fermentacja się skończyła. Jedyny sposób na upewnienie się to pomiary balingometrem co 3-4 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkowo zrobiłeś sobie underpitching.

 

W jaki sposób?

 

Będzie dobrze. Poczekaj, uspokoj sie , napij się piwa - będzie pyszne!

 

Wg mnie sporym problemem może być to, że kolega wrzucił chmiele na chmielenie na zimno. Jeżeli poleżą teraz za długo to niestety może to wnieść m.in. niechcianą i nieprzyjemną trawiastość.

 

Piwowarstwo uczy cierpliwości, ale jak czytam forum to mam wrażenie, że niektórzy uważają, że zwalnia także z myślenia, ale może to po prostu cecha obecnego młodego pokolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chmielenie na zimno faktycznie może namieszać. Jutro minie 5 dni. Więcej jak czytałem nie jest zalecane. Jadę kupie refraktometr.

 

Co do niecierpliwości to kolega miło mnie połechtał tym młodym pokoleniem ale ten wieczny pośpiech to raczej kwestia "szybkich" czasów w których żyjemy.

 

Dzięki za wskazówki. Dam znać jak mi idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkowo zrobiłeś sobie underpitching.

 

W jaki sposób?

 

Będzie dobrze. Poczekaj, uspokoj sie , napij się piwa - będzie pyszne!

 

Wg mnie sporym problemem może być to, że kolega wrzucił chmiele na chmielenie na zimno. Jeżeli poleżą teraz za długo to niestety może to wnieść m.in. niechcianą i nieprzyjemną trawiastość.

 

Piwowarstwo uczy cierpliwości, ale jak czytam forum to mam wrażenie, że niektórzy uważają, że zwalnia także z myślenia, ale może to po prostu cecha obecnego młodego pokolenia.

 

Myślę ze tragedii nie będzie.

Mozna jeszcze jakieś kombinacje robić ale wg mnie raczej to zaszkodzi niż pomoże.

 

BTW - w USA widziałem kilku piwowarów w rzucających chmiel zaraz po/przed zadaniem drożdży - czyli na burzliwą - okolicznosci były dość specyficzne ale efekt to dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - w USA widziałem kilku piwowarów w rzucających chmiel zaraz po/przed zadaniem drożdży - czyli na burzliwą - okolicznosci były dość specyficzne ale efekt to dało.

Mozesz napisać coś więcej? Co to były za okoliczności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na mój mały rozumek może to być spowodowane tym, że w czasie burzliwej trwa mocne mieszanie się brzeczki/piwa co niejako powinno zwiększać ekstrakcję aromatów zawartych w chmielu ale to tylko takie przemyślenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - w USA widziałem kilku piwowarów w rzucających chmiel zaraz po/przed zadaniem drożdży - czyli na burzliwą - okolicznosci były dość specyficzne ale efekt to dało.

Mozesz napisać coś więcej? Co to były za okoliczności?

 

 

Z tego co pamiętam było o tym w jednym z odcinków c&b.

Podczas wspólnego warzenia jeden piwowar chciał podbić chmielowosc i goryczka i załadował sporo chmielu juz do fermentor.

 

O dziwo goryczka była odczuwalnie większą według oceniajacych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie sporym problemem może być to, że kolega wrzucił chmiele na chmielenie na zimno. Jeżeli poleżą teraz za długo to niestety może to wnieść m.in. niechcianą i nieprzyjemną trawiastość.

 

można zlać po raz kolejny (bez chmielu). powinno uratować sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie sporym problemem może być to, że kolega wrzucił chmiele na chmielenie na zimno. Jeżeli poleżą teraz za długo to niestety może to wnieść m.in. niechcianą i nieprzyjemną trawiastość.

 

Nie do końca się zgadzam. Historycznie rzecz ujmując, chmielenie na zimno IPA ma swoje korzenie już w 18-19 wieku. Piwa były leżakowane w beczkach dębowych przez okres 12-18 miesięcy i chmielone były na zimno przez cały ten okres, nie rzadko ilościami 8-9g/L piwa co daje przy 20L warce 160g chmielu na zimno na rok czasu. Według starych zapisów, piwo urywało wiadomo co.

 

Moim zdaniem, piwo jest obecnie nie dofermentowane, ma za mało drożdży i potrzeba mu czasu, aby drożdzaki sobie dojadły co mają dojeść. Przed butelkowaniem zlałbym 500ml do butelki po wodzie, dosypał cukru i zobaczył czy nie będzie granatu. W takiej sytuacji ciężko o pewność, że piwo przefermentowało poprawnie - czyli do końca - i nie zostaną cukry resztkowe, które drożdże dojedzą w butelce tworząc granat. Niech "burzliwa" potrwa z 3-4 tygodnie, potem pomiar blg. Jak nie zejdzie ok 70% to można butelkować ale lepiej zrobić najpierw kontrolna flaszkę.

Edytowane przez Grisha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.