Skocz do zawartości

Late Hoping - klucz do chmielowego smaku i aromatu


Kilus

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu przeglądałem fanpage wrocławskich multitapów na FB. M.in. Kontynuacja wrzuca zdjęcia, co proponuje danego dnia na kranach. Akurat "premierę" miał Artezan, Too Late Ipa. Pierwsze co pomyślałem "Co oni znowu wymyślili?". Wiemy, że chłopaki z Artezana zawsze mile zaskakują ciekawymi nowościami. Nazwę wrzuciłem do wyszukiwarki. Wyskoczyły mi "amerykance".

 

http://www.mrmalty.c...ate_hopping.php

 

Artykuł bardzo ciekawy. Gdyby ktoś był zainteresowany tłumaczeniem. Ja jestem za cienki w uszach :)

 

Polecam, miłego czytania :)

Edytowane przez Kilus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja to (albo bardzo podobną technikę) znam pod nazwą hop burst, stosuję od dawna razem z FWH i hop standem

Zgadzam się z Jarasem wraz z połączeniem first worth hop daje ciekawe efekty. IBU swoje robi, ale goryczka nie jest w żaden sposób męcząca czy nieprzyjemna. Polecam eksperymenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie z all late hopping jest nienajlepsze. Kiepska goryczka, taniny.

 

Tez nie mam z tym najlepszych doswiadczen.

Poza tym warto dodać chmiel ( choćby niedużo ) na początek gotowania ( lub fwh ) co ułatwia wytrącanie się osadów ( tak czytałem i moje znikome doświadczenie to pokazuje )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem angielską IPĘ na EKG stosując właśnie późne chmielenie (pierwsza dawka na 30 minut przed końcem, reszta w ciągu ostatnich 10 minut) i byłem bardzo zadowolony. Fajna, niezalegająca goryczka, ładne nuty smakowe od chmieli, moim zdaniem jak się liczy z większym wydatkiem, to jest to technika godna polecenia. Ma ona niestety swoje wady - nie dość, że trzeba zapłacić za większą ilość chmielu, to jeszcze troszkę mniej piwa się uzyskuje ze względu na sporą ilość chmielin w brzeczce. Oczywiście wiadomo, że filtrujemy przez pończoszkę, ale mimo wszystko stracimy więcej brzeczki z chmielinami niż przy standardowym warzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jak najbardziej - mówię bardziej z punktu widzenia posiadania niewielkiego gara (ok. 20l), gdzie każdy litr się liczy ;) Inna sprawa, że zawsze można robić HGB, ale wtedy troszkę chmielenie inaczej trzeba realizować, bo brzeczka jest gęstsza, niż zakładana w obliczeniach, czyli mniej IBU się uwalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.