Skocz do zawartości

receptury - pomoc w "uproszczeniu"


d_j

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym uwarzyć dwa dolniaki, koźlaka i lager wiedeński z tych oto receptur:

 

http://www.wiki.piwo.org/Traditional_Bock,_%C5%81ukasz_Chrz%C4%85szcz_%28vettis%29

 

i mam pytanie jak uprościć tego koźlaka aby celował w styl, chodzi mi o zmniejszenie do jednego lub dwóch rodzajów słodów, które są tam zakręślone na czerwono (da się w ogóle)?

 

tegoż koźlaka chciałem uwarzyć na gęstwie po lagerze wiedeńskim i mam pytanko czy wielkim błędem będzie robienie tego lagera na drożdżach W34 czy spokojnie można? ile wtedy zadać saszetek na start wiedeńskiego z tych drożdży - dwa czy jedna wystarczy?

 

I ostatnie pytanko :)

udało mi się znaleźć tylko jedną konkretną recepturę na lagera wiedeńskiego

 

http://www.wiki.piwo.org/Lager_Wiede%C5%84ski,_%C5%81ukasz_Chrz%C4%85szcz_%28vettis%29

 

są inne po angielsku, ale nie wiem na ile sprawdzone. Ma ktoś jakąś dobrą, inną recepturę (może być jak najbardziej z dekoktem)?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tegoż koźlaka chciałem uwarzyć na gęstwie po lagerze wiedeńskim i mam pytanko czy wielkim błędem będzie robienie tego lagera na drożdżach W34 czy spokojnie można?

Panie kochany, wszytko można! Tylko nie będzie to wtedy koźlak, bo koźlak to lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koźlaka jeszcze nie robiłem, ale przymierzam się do holenderskiego i z badań wydszło mi że:

- słód monachijski to podstawa tego stylu i powinien stanowić znaczną część zasypu

- słód pilzneński jest ważny żeby zwiekszyć siłę enzymatyczną

- słód caramunich daje smak i co równie ważne kolor

Cała reszta to "fanaberie", czy raczej próby udoskonalenia receptury i zwiekszenia złożoności smaku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się znaleźć tylko jedną konkretną recepturę na lagera wiedeńskiego

 

 

Tak robiłem. Bierpapst był zadowolony :D

 

 

- słód
wiedeński
- 3kg

- słód monachijski - 0,5kg

- słód pilzneński - 1kg

- słód Carapils - 0,2kg

- kapkę Carafy do przyciemnienia.

 

 

zacieranie

 

53°C - 10min

62°C - 30min

72°C - 30min
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio robiłem na zasypie pół na pół wiedeński/monachijski - do tego obowiązkowo karmelowy czerwony - w końcu to Koźlak :)

 

Zasyp na 25L 16Blg:

Słód wiedeński Strzegom- 2,8 kg

Słód monachijski Soufflet- 2,4 kg

Słód karmelowy Soufflet- 0,35 kg

Słód karmelowy czerwony Strzegom- 0,2 kg

Słód karmelowy ciemny Strzegom- 0,2 kg

 

Chmiel Marynka (10% AK) - 25g

Chmiel Hallertauer Hersbrucker (2,9% AK)- 30g

 

Niestety słabą wydajność ukręciłem (~67%), bo mam "za krótki" garnek (~29L). Zestaw był przygotowany pod 22L 16Blg, wyszło 25L nastawnej, a wysładzać mogłem śmiało jeszcze dalej z 5 litrów.

 

Efektami się jeszcze nie podzielę, bo w tym momencie stoi na przerwie diacetylowej, aczkolwiek po zapaszku zapowiada się fajne. Rozlew w okolicach weekendu, więc pierwsza degustacja gdzieś za ~1 miesiąc, a obiektywna ocena najbliżej za 3 miechy :(

 

Więcej szczegółów: http://www.piwo.org/topic/13394-the-lonely-mountain-brewery/page__st__20#entry320571

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.