Skocz do zawartości

Stowarzyszenie Piwowarów Domowych


dori

Rekomendowane odpowiedzi

KPD pewnie nie byłby taki sam, chyba, że znalazł by się inny browar który zasponsorowałby taką nagrodę (uwarzenie piwa). I myślę, że mogło by być nawet lepiej w innym browarze, mniejszym, regionalnym gdzie jeszcze patrzy się na jakość i smak, bo żywiec w tym roku z GCh poszedł wg. mnie raczej na ilość niż na jakość. Poza tym, dlaczego musi to być stowarzyszenie, już pisałem o tym na czacie, gdyby zmienić typ organizacji, członkowie stali by się akcjonariuszami, w ciągu roku-dwóch uzbierało by się kasy na uwarzenie piwa w browarze (kontraktowego), piwo takie oczywiście sprzedane byłoby z zyskiem więc byłaby kasa na uwarzenie takiego piwa w kolejnym roku a zysk można by przeznaczać na nagrody w innych konkursach, promocję piwowarstwa, szkolenia, kursy, seminaria itd. Gdzie teraz trafia kasa ciężko stwierdzić (konkursy, dofinansowanie szkoleń? czy są gdzieś chomikowane?) a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

Co do Piwowara, czemu miałby nie powstać, autorzy tekstów nie dostają za publikacje nic więc zostaje sam koszt druku czyli przy obecnym wyglądzie jest to ok. 5-6zł za egzemplarz (minus zyski z reklam) i podejrzewam, że PSPD byłoby na to stać, tym bardziej, że kasa po sprzedaniu wraca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Twoje zdanie. Ogólnie podbiłam po prostu swoje wypowiedzi dla ludzi, którzy nie wiedzą, lub nie pamiętają moich powodów nie wstąpienia do PSPD, a nie w celu wywoływania dyskusji :-)

Tak, to moja opinia.

 

Faktycznie, chyba niepotrzebnie wywołałem wilka z lasu, bo już się zaczęło :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPD pewnie nie byłby taki sam, chyba, że znalazł by się inny browar który zasponsorowałby taką nagrodę (uwarzenie piwa). I myślę, że mogło by być nawet lepiej w innym browarze, mniejszym, regionalnym gdzie jeszcze patrzy się na jakość i smak, bo żywiec w tym roku z GCh poszedł wg. mnie raczej na ilość niż na jakość. Poza tym, dlaczego musi to być stowarzyszenie, już pisałem o tym na czacie, gdyby zmienić typ organizacji, członkowie stali by się akcjonariuszami, w ciągu roku-dwóch uzbierało by się kasy na uwarzenie piwa w browarze (kontraktowego), piwo takie oczywiście sprzedane byłoby z zyskiem więc byłaby kasa na uwarzenie takiego piwa w kolejnym roku a zysk można by przeznaczać na nagrody w innych konkursach, promocję piwowarstwa, szkolenia, kursy, seminaria itd. Gdzie teraz trafia kasa ciężko stwierdzić (konkursy, dofinansowanie szkoleń? czy są gdzieś chomikowane?) a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

Co do Piwowara, czemu miałby nie powstać, autorzy tekstów nie dostają za publikacje nic więc zostaje sam koszt druku czyli przy obecnym wyglądzie jest to ok. 5-6zł za egzemplarz (minus zyski z reklam) i podejrzewam, że PSPD byłoby na to stać, tym bardziej, że kasa po sprzedaniu wraca.

Piszesz głupoty :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPD pewnie nie byłby taki sam, chyba, że znalazł by się inny browar który zasponsorowałby taką nagrodę (uwarzenie piwa). I myślę, że mogło by być nawet lepiej w innym browarze, mniejszym, regionalnym gdzie jeszcze patrzy się na jakość i smak, bo żywiec w tym roku z GCh poszedł wg. mnie raczej na ilość niż na jakość. Poza tym, dlaczego musi to być stowarzyszenie, już pisałem o tym na czacie, gdyby zmienić typ organizacji, członkowie stali by się akcjonariuszami, w ciągu roku-dwóch uzbierało by się kasy na uwarzenie piwa w browarze (kontraktowego), piwo takie oczywiście sprzedane byłoby z zyskiem więc byłaby kasa na uwarzenie takiego piwa w kolejnym roku a zysk można by przeznaczać na nagrody w innych konkursach, promocję piwowarstwa, szkolenia, kursy, seminaria itd. Gdzie teraz trafia kasa ciężko stwierdzić (konkursy, dofinansowanie szkoleń? czy są gdzieś chomikowane?) a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

Co do Piwowara, czemu miałby nie powstać, autorzy tekstów nie dostają za publikacje nic więc zostaje sam koszt druku czyli przy obecnym wyglądzie jest to ok. 5-6zł za egzemplarz (minus zyski z reklam) i podejrzewam, że PSPD byłoby na to stać, tym bardziej, że kasa po sprzedaniu wraca.

Piszesz głupoty :P

straszne i to nie mające pokrycia z rzeczywistością - o ile dobrze pamiętam co się działo na ostatnim Walnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że jeszcze trzeba by wynająć lokal na siedzibę. Od biedy teraz, przy 200 członkach byśmy sobie poradzili, ale na początku było nas 20 paru.

 

Wydawanie Piwowara jest bardzo kosztowne, skąd wziąłeś to 6 zł za egzemplarz?

 

Warzenie GCh to prawie pewna strata dla browaru, mało kto pójdzie na takie ryzyko.

A browar Bracki to naprawdę dobry browar, trudno znaleźć lepszy tej wielkości. Mogliby warzyć świetne piwa i czasem warzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie teraz trafia kasa ciężko stwierdzić (konkursy, dofinansowanie szkoleń? czy są gdzieś chomikowane?) a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

 

Co roku na walnym jest sprawozdanie. Wszystko jest dostepne na forum PSPD. Malo kto jednak takimi rzeczami sie interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

 

tak to problem i to duży że są osoby które zapisują się z jakiś powodów. (członek dostaje co kwartał sprawozdanie z działań stowarzyszenia, ma dostęp do forum gdzie umieszczane są informację, a co najważniejsze zapraszany jest na coroczne Walne) ale i tak własnie część osób wykazuje się sporą ignorancją mówiąc ze nic nie wie. Odpowiem Ci: bo nie chce wiedzieć !. Wystarczy odrobina chęci i wiesz co potrzeba.

Edytowane przez tieroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawanie Piwowara jest bardzo kosztowne, skąd wziąłeś to 6 zł za egzemplarz?

Wydanie czasopisma zawierającego 40 stron, spinanego dwoma zszywaczami stalowymi, zadruk całości w pełnym kolorze 4/4 CMYK, okładka na papierze kredowanym 200g, jednostronnie laminowana na błysk, środek na papierze kredowanym 115g w nakładzie 1000szt. kosztuje właśnie tyle.

Jeśli wydanie Piwowara kosztuje dużo więcej, może czas pomyśleć nad zmianą drukarni?

Warzenie GCh to prawie pewna strata dla browaru, mało kto pójdzie na takie ryzyko.

Samo warzenie raczej się zwróci, promocja czy produkcja szklanek do tego piwa niekoniecznie.

część osób wykazuje się sporą ignorancją mówiąc ze nic nie wie. Odpowiem Ci: bo nie chce wiedzieć !. Wystarczy odrobina chęci i wiesz co potrzeba.

No tak też myślałem, że dla członków takie informacje powinny być jawne.

Więc obecnie bilans roczny wychodzi na zero albo i na minus? To w takim razie nie ma tematu. Tylko myślałem, że mając potencjał można by go wykorzystać. Obecnie z tego co widzę jako nie-członek działania stowarzyszenia to organizacja (lub udzielanie patronatu) konkursów, organizacja kursów i wydawanie Piwowara (wg statutu czasopisma dla członków).

Spotkania, zjazdy to zasługa poszczególnych osób które nawet jeśli są członkami to za zwyczaj nie podpisują się jako stowarzyszenie.

Większe zasługi w organizacji kursów, pokazów ma chyba Marusia- nie-członkini. Bo nie natknąłem się na informację, że PSPD organizuje pokaz.

Nie widzę też np. próbowania wpłynięcia na zmianę ustaw, żebyśmy mogli np. swoje piwo sprzedać zgodnie z prawem.

 

I tak jeszcze wracając do mojego poprzedniego posta, nawet nie musiałoby być tak jak pisałem, można by działać tak jako stowarzyszenie i to zgodnie ze statutem: "Cele Stowarzyszenia realizowane są w następujących formach działalności: 24) Produkcja piwa; 30) Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach; 31) Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet; 32) Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych; 33) Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach" tak jakby ktoś już coś takiego próbował przewidzieć.

Wg mnie wyprodukowanie piwa marki PSPD byłoby spełnieniem wszystkich statutowych celów razem.

Edytowane przez Ray
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawanie Piwowara jest bardzo kosztowne, skąd wziąłeś to 6 zł za egzemplarz?

Wydanie czasopisma zawierającego 40 stron, spinanego dwoma zszywaczami stalowymi, zadruk całości w pełnym kolorze 4/4 CMYK, okładka na papierze kredowanym 200g, jednostronnie laminowana na błysk, środek na papierze kredowanym 115g w nakładzie 1000szt. kosztuje właśnie tyle.

Jeśli wydanie Piwowara kosztuje dużo więcej, może czas pomyśleć nad zmianą drukarni?

 

Jeśli PSPD będzie za to płacić, to zapewne zmieni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KPD pewnie nie byłby taki sam, chyba, że znalazł by się inny browar który zasponsorowałby taką nagrodę (uwarzenie piwa). I myślę, że mogło by być nawet lepiej w innym browarze, mniejszym, regionalnym gdzie jeszcze patrzy się na jakość i smak, bo żywiec w tym roku z GCh poszedł wg. mnie raczej na ilość niż na jakość. Poza tym, dlaczego musi to być stowarzyszenie, już pisałem o tym na czacie, gdyby zmienić typ organizacji, członkowie stali by się akcjonariuszami, w ciągu roku-dwóch uzbierało by się kasy na uwarzenie piwa w browarze (kontraktowego), piwo takie oczywiście sprzedane byłoby z zyskiem więc byłaby kasa na uwarzenie takiego piwa w kolejnym roku a zysk można by przeznaczać na nagrody w innych konkursach, promocję piwowarstwa, szkolenia, kursy, seminaria itd. Gdzie teraz trafia kasa ciężko stwierdzić (konkursy, dofinansowanie szkoleń? czy są gdzieś chomikowane?) a podejrzewam, że jakaś nadwyżka z opłat członkowskich zostaje, nie wiem czy członkowie stowarzyszenia dostają jakieś informacje na ten temat, nie dostają jej przynajmniej osoby z którymi rozmawiałem.

Co do Piwowara, czemu miałby nie powstać, autorzy tekstów nie dostają za publikacje nic więc zostaje sam koszt druku czyli przy obecnym wyglądzie jest to ok. 5-6zł za egzemplarz (minus zyski z reklam) i podejrzewam, że PSPD byłoby na to stać, tym bardziej, że kasa po sprzedaniu wraca.

 

Pieniądze trafiają .... i ty jest ciekawie ... na konto PSPD (zdziwiony?)

 

Członkowie stowarzyszenia, jeśli mają jakieś wątpliwości, mogą zawsze zapytać ZARZĄD i uzyskają, jstem pewien, odpowiedź. Więc proszę nie szukaj dziury w całym.

 

Co do innej formy organizacji: stowarzyszenie ma swój statut i cele statutowe, które realizuje. Nie ma ono dostarczać zysków akcjonariuszom, co najwyżej wypracowywać środki na działalność statutową. Masz pomysł na biznes - zakładaj!

 

Co do kosztów PIWOWARA - z tego co się orientuję w to wchodzi również skład, korekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypada rozmawiac publicznie na tematy finansowe stowarzyszenia. Prawnie wszystko jest jak nalezy, publicznie dla informacji czlonkow sprawozdanie jest przedstaiwane. Komsja rewizyjna co roku bez wiekszych zastrzezen przyjmuje sprawozdanie.

Moim zdaniem piwo.org nie jest dobrym miejscem na tego typu dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypada rozmawiac publicznie na tematy finansowe stowarzyszenia. Prawnie wszystko jest jak nalezy, publicznie dla informacji czlonkow sprawozdanie jest przedstaiwane. Komsja rewizyjna co roku bez wiekszych zastrzezen przyjmuje sprawozdanie.

Moim zdaniem piwo.org nie jest dobrym miejscem na tego typu dyskusje.

jak ktoś spoza stowarzyszenia jest ciekaw może zamówić sobie raport na stronie krsu zawierający raport finansowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawanie Piwowara jest bardzo kosztowne, skąd wziąłeś to 6 zł za egzemplarz?

Wydanie czasopisma zawierającego 40 stron, spinanego dwoma zszywaczami stalowymi, zadruk całości w pełnym kolorze 4/4 CMYK, okładka na papierze kredowanym 200g, jednostronnie laminowana na błysk, środek na papierze kredowanym 115g w nakładzie 1000szt. kosztuje właśnie tyle.

Jeśli wydanie Piwowara kosztuje dużo więcej, może czas pomyśleć nad zmianą drukarni?

Warzenie GCh to prawie pewna strata dla browaru, mało kto pójdzie na takie ryzyko.

Samo warzenie raczej się zwróci, promocja czy produkcja szklanek do tego piwa niekoniecznie.

część osób wykazuje się sporą ignorancją mówiąc ze nic nie wie. Odpowiem Ci: bo nie chce wiedzieć !. Wystarczy odrobina chęci i wiesz co potrzeba.

No tak też myślałem, że dla członków takie informacje powinny być jawne.

Więc obecnie bilans roczny wychodzi na zero albo i na minus? To w takim razie nie ma tematu. Tylko myślałem, że mając potencjał można by go wykorzystać. Obecnie z tego co widzę jako nie-członek działania stowarzyszenia to organizacja (lub udzielanie patronatu) konkursów, organizacja kursów i wydawanie Piwowara (wg statutu czasopisma dla członków).

Spotkania, zjazdy to zasługa poszczególnych osób które nawet jeśli są członkami to za zwyczaj nie podpisują się jako stowarzyszenie.

Większe zasługi w organizacji kursów, pokazów ma chyba Marusia- nie-członkini. Bo nie natknąłem się na informację, że PSPD organizuje pokaz.

Nie widzę też np. próbowania wpłynięcia na zmianę ustaw, żebyśmy mogli np. swoje piwo sprzedać zgodnie z prawem.

 

I tak jeszcze wracając do mojego poprzedniego posta, nawet nie musiałoby być tak jak pisałem, można by działać tak jako stowarzyszenie i to zgodnie ze statutem: "Cele Stowarzyszenia realizowane są w następujących formach działalności: 24) Produkcja piwa; 30) Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach; 31) Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet; 32) Sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych; 33) Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach i targowiskach" tak jakby ktoś już coś takiego próbował przewidzieć.

Wg mnie wyprodukowanie piwa marki PSPD byłoby spełnieniem wszystkich statutowych celów razem.

 

Chyba rzeczywiście nie wiesz co mówisz. Piwa domowego legalnie zgodnie z obowiązującą dyrektywą unijną nie jest możliwe sprzedawać. Nie sądzę, by polski ustawodawca kiedykolwiek takie ustanowił, bo jest to wbrew wspomnianej i ... (reszta jest mało istotna). Nawet jakbyś napisał projekt zmiany ustawy o podatku akcyzowym jako projekt obywatelski to musiałby przejść legislację (sejm, senat, prezydent). Wierz mi, niewiele było takich projektów oddolnych, które przeszły, a jeszcze mniej w formie jaką zgłaszano. Przykład - winiarze. Projekt był daleki od tego co ustanowiono. Nie wiem ile w tym momencie winnic było w stanie spełnić wymagania nowej ustawy winiarskiej, ale 2 lata temu było tylko jedna.

Zatem stowarzyszenie w tej materii nie ma nic do roboty, bo marnuje tylko czas. Jeśli już jest energia do spożytkowania to dla nowych browarów rzemieślniczych, ale nie od strony podatkowej, a legalizacyjnej (GUM, Sanepid, IOŚ).

 

Osobiście uważam, że stowarzyszenie wykonuje swoje funkcje na tyle na ile może. Choć liczba obecnych członków trochę mnie zaskoczyła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwalam sobie odświeżyć temat, bo minęło trochę czasu, a często spotykam się z pytaniami, dlaczego nie jestem członkiem do PSPD. W dodatku część osób ma mylne pojęcie na temat przyczyn tej sytuacji. Jakkolwiek wiele działań PSPD bardzo mi się podoba i będę je wspierać, dalej uważam, że współpraca z GŻ bardziej szkodzi wizerunkowi stowarzyszenia, niż pomaga (dla GŻ sytuacja jest wręcz odwrotna). To co zrobiliście - za co wielka chwała - mogło powstać bez uzależniania się od koncernu.

Przepraszam Aga ale to troszkę nie logiczne. Czy ty się chcesz tłumaczyć z Twojej decyzji w tym temacie? Po co? Albo akceptujesz warunki stowarzyszenia, albo nie i koniec. Jeśli chcesz być radykalna to możesz nie wchodzić do namiotu w Żywcu, albo przyjąć istniejące warunki. Chwalisz i się odżegnujesz, zdecyduj się. Po prostu tak albo nie i nikt nie będzie mieć do Ciebie pretensji. Podejmnij pierwszą męską w Twoim życiu, a nie klep z całym szacunkiem tematu w kółko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jejski świat nie jest czarno-biały.

Tez mam nie wchodzić do namiotu w Żywcu? Jak zapewne pamiętasz i ja jestem wielkim przeciwnikiem stowarzyszenia. To oczywiście było pytanie retoryczne na które nie wymagam od Ciebie odpowiedzi.,

W tym roku poznałem wspaniałą piwowarkę o której długi czasz nie potrafiłęm przestać myślec (pod względem piwowarstwa oczywiście), kilku nowych znajimych, w zeszłym roku rodzinę Szałów (przed nimi padam na kolana) ... ale jeśli uważasz że ludzie z poza PSPD nie mają czego szukać w namiocie ,,,,

Agieszki chyba nie widziałem w Żywcu ze 3 lata więc Twoja uwaga wydaje mi się byc mocno nie trafiona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwalam sobie odświeżyć temat, bo minęło trochę czasu, a często spotykam się z pytaniami, dlaczego nie jestem członkiem do PSPD. W dodatku część osób ma mylne pojęcie na temat przyczyn tej sytuacji. Jakkolwiek wiele działań PSPD bardzo mi się podoba i będę je wspierać, dalej uważam, że współpraca z GŻ bardziej szkodzi wizerunkowi stowarzyszenia, niż pomaga (dla GŻ sytuacja jest wręcz odwrotna). To co zrobiliście - za co wielka chwała - mogło powstać bez uzależniania się od koncernu.

Przepraszam Aga ale to troszkę nie logiczne. Czy ty się chcesz tłumaczyć z Twojej decyzji w tym temacie? Po co? Albo akceptujesz warunki stowarzyszenia, albo nie i koniec. Jeśli chcesz być radykalna to możesz nie wchodzić do namiotu w Żywcu, albo przyjąć istniejące warunki. Chwalisz i się odżegnujesz, zdecyduj się. Po prostu tak albo nie i nikt nie będzie mieć do Ciebie pretensji. Podejmnij pierwszą męską w Twoim życiu, a nie klep z całym szacunkiem tematu w kółko.

 

Hm, nie bardzo rozumiem, co w mojej wypowiedzi naprowadziło Cię na takie tory. No to jeszcze raz, w wersji rozszerzonej:

 

Często spotykam się z zapytaniami od różnych osób, dlaczego nie należę do PSPD. Zdarzyły się również skierowane do mnie wypowiedzi z błędnymi interpretacjami na tenże temat. Korzystając zatem z tego, że uczestniczyłam w rozmowach dotyczących powstania stowarzyszenia, zacytowałam wypowiedzi z tego tematu, żeby trochę tych pytań odpadło - jest to forum skierowane do piwowarów domowych, zatem założyłam, że wielu z nich jest tu zarejestrowanych - a przecież to piwowarzy mnie pytają, a nie mama i tata. Cytowanie miało na celu poinformowanie, że nie wyrobiłam sobie tej opinii teraz, tylko mam ją od początku.

 

Jeśli czegoś jeszcze nie rozumiesz, to pytaj - a uwagi co do męskości moich decyzji to sobie gdzieś zanotuję złotymi zgłoskami, bo się dawno tak nie ubawiłam wieczorową porą - mam nadzieję, że taki był Twój cel :D

Edytowane przez Marusia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stowarzyszenie, jak na razie jeszcze jest organizacją demokratyczną i członkowie maja wpływ na jego kształt. Macie pomysły, macie wizje, powinniście się zapisać. Dlatego caly czas uważam, że takie osoby jak Marusia czy Ray powinny tam należeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demokracja ma to do siebie, że rządzi większość, więc część wizji pojedynczych jej członków ląduje w koszu. Lepiej robić coś po swojemu do końca. Zwłaszcza jak ma się taka markę jak Agnieszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.